Blog > Komentarze do wpisu
Znawca Paweł Zarzeczny

Wiem, że to nie po chrześcijańsku, ale nie mogłem się powstrzymać... Oto fragment niedawnego felietonu Pawła Zarzecznego „Dziesięć absurdów polskiego futbolu" z tygodnika "Wprost" (6/2008):


Absurd numer 5

„Za najgłupszy pomysł należy uznać oficjalne ogłoszenie, że Ruch Chorzów zamierza wejść na giełdę - mając długi, warunkową licencję i kibiców tak nielicznych, że mieszczą się w kilku autobusach. Jest jednak szansa, że niebiescy trafią na giełdę, tyle że kwiatową. O chorzowskich graczach mówi się zresztą od dawna: ziemia do kwiatów".

Nie wdaję się w dyskusję o ziemi do kwiatów (o tym z Pawłem Zarzecznym mogłaby porozmawiać moja teściowa), zaintrygowała mnie natomiast sprawa autobusów. Autor tekstu uznał, że kibice Ruchu zmieszczą się do kilku (kilka to od 3 do 9, bierzemy średnią - 6).  

Pytanie brzmi: o ile autobusów pomylił się felietonista ”Wprost”? 

Zacznijmy od stwierdzenia, że autobusy są różne. Do wyliczeń postanowiłem wypożyczyć z zajezdni produkowanego od 1972 roku Ikarusa 260. Do dziś jeździ w Warszawie mnóstwo Ikarusów 260, więc Paweł Zarzeczny na pewno bardzo dobrze je kojarzy. Taki Ikarus mieści stu pasażerów (22 osoby mogą się mniej lub bardziej wygodnie rozsiąść).

Teraz tak: na meczu Ruchu z Górnikiem było 41 tysięcy widzów. Od ogólnej liczby odejmujemy najpierw kibiców Górnika (12,5 tysiąca). Potem odejmujemy fanów neutralnych (tacy też pojawili się na meczu. Miejsc w ścisłym tego słowa znaczeniu neutralnych nie było, więc miłośnicy dobrej piłki, a niekoniecznie którejś z drużyn, siedzieli przemieszani z fanami Ruchu). Można ich szacować na jakieś dwa tysiące. Odejmijmy jeszcze vipów, których liczbę Marek Szczerbowski, dyrektor Stadionu Śląskiego, oblicza na dwustu.

Rachowanie wygląda tak: 41000 - 12500 - 2000 - 200 = 26300

26300 - ok. tylu było na Śląskim sympatyków Ruchu. Teraz usadźmy ich w Ikarusach.

26300: 100 = 263

263. W tylu Ikarusach zmieściliby się kibice Ruchu jadący na mecz z Górnikiem. Teraz odejmijmy autobusy zarezerwowane dla nich przez Pawła Zarzecznego.

263 - 6 = 257.

Odpowiedź brzmi:  felietonista ”Wprost” pomylił się o 257 autobusów, c.b.d.u.

Co z tego wynika? Właściwie nic. Proszę tylko autora ”Wprost”, żeby nie pisał absurdalnie o absurdach. Wychodzi wtedy pindulenie kotka za pomocą młotka, a na dźwięk nazwiska ”Zarzeczny” słychać donośne rżenie w czworokącie Świętochłowice - Radlin - Pszczyna - Imielin.

poniedziałek, 03 marca 2008, pavelczado

Polecane wpisy

  • Tak, Górniku Zabrze: Legia symbolem nowoczesnej Polski

    Dariusz Mioduski, właściciel Legii Warszawa udzielił właśnie wywiadu portalowi "Sportowe Fakty" . Przeczytałem go z ogromnym rozbawieniem. Pan Mioduski oczywiśc

  • Ale ten czas szybko leci!

    To doprawdy niewiarygodne. Jak to w ogóle możliwe, że wytrzymaliśmy aż 14 lat bez ligowych meczów GieKSy z Ruchem i Ruchu z GieKSą?! To jedna z piękniejszych ka

  • Zaorany

    Ludzie mówili mi: "nie wdawaj się w dysputę ze Stanowskim". A ja na to: "dlaczego?" Wydawało mi się, że to w miarę kumaty facet więc być może byłby w stanie spr

Komentarze
2008/03/03 20:43:12
Cóż, Zarzecznemu często brakuje taktu. Ja może przywołam program "Warto rozmawiać", w którym rozprawiano o kondycji polskiej piłki: o braku boisk, trenerów, systemu szkolenia etc.. Gdy Jerzy Engel jr opowiadał wtedy o awansie z ŁKS-em Łomża do II ligi i o tym jak wielu chłopców garnie się tam do piłki mimo marnych warunków infrastrukturalnych i trudnej sytuacji finansowej klubu, to Zarzeczny wypalił, że takie zespoły jak Łomża powinny grać w IV lidze, bo tam jest ich miejsce. Pewnie teraz ma w Łomży przechlapane tak jak Marek Jóźwiak w Grodzisku za "chłopców ze wsi".
-
Gość: ozinho, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/03/03 21:16:27
Gazeta Wprost wraz z artykułem pana Pawła Zarzecznego została wydana do sprzedaży z dniem 4 lutego 2008.Było to więc przed Wielkimi Derbami Śląska.Autor owego artykułu ma bezsprzecznie rację w tym co pisze,gdyż:
1)Średnia frekwencja na stadionie przy ul.Cichej(!) wynosiła 3 tys. 907(+- sektor gości).
2)Liczba autobusów dla fanów chorzowskiego klubu wyniosłaby 40 pojazdów(z tymże w jednym z nich znajdowałoby się tylko 7 kibiców "Niebieskich")
3)Liczba 39 w porównaniu z pomiarami względem kryteriów "autobusowych" w innych klubach OE jest liczbą niewątpliwie mikrą.
Wiem oczywiście,iż pański tekst jest pisany w celu pochwalenia kibiców Ruchu,że tak licznie stawili sie na Stadionie Śląskim.Pochwały są jednak bardzo ulotne,a pamięć wieczna.Jeśli kibice Ruchu na każdym meczu ich zespołu pojawią się w liczbie 10 tys. widzów to myślę,iż będzie to ogół widzów godzien pamięci wszystkich związanych z polskim sportem.Serwus!
-
Gość: luque, *.internetdsl.tpnet.pl
2008/03/03 21:33:40
a ja myślę, że z Panem Zarzecznym w polemikę nie warto wchodzić, ja chyba po pięciu felietonach przestałem go czytać...
-
Gość: mody, *.telpol.net.pl
2008/03/03 21:36:29
Powiem wam tak, wszyscy znawcy Ruchu i chorzowskiej piłki i kibicowskiego świata. Leczcie kompleksy dalej. Zazdrość was bierze że to taki Ruch i jego kibice których upychacie do kilku autobusów i ten sam Ruch co ma średnią 3 tyś. umiał zapełnić stadion Sląski.
A pan panie Zarzeczny może pan jest dobrym felietonistą, w końcu Wprost ma niezły nakład i sporą grupę odbiorców, ale na piłce pan się nie zna.
Ja jak czegoś nie umiem robić to tego nie podejmuję. Nie jesteśmy omnibusami lub według pana autobusami.
-
Gość: Rafal, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/03/03 22:31:06
Dla mnie popelniles blad w tytule. Slowo "znawca" powinno byc w cudzyslowie. Z ntego Pana jest taki znawca jak z J.Kaczynskiego Casanova:) Zarzeczny - podobnie jak znakomita czesc dziennikarzyt z Wawy - ma znikome pojecie o futbolu woj. Sl.
-
2008/03/03 22:34:00
Zarzecznym nie ma się co przejmować. On ma od lat taki styl - prowokatorsko - błazeński. Podpuszczanie, efektowne porównania, zaskakujące puenty, ale pojęcie o piłce marne. Ot, żeby zaistnieć. Przecież Wprost nie wzięło go dlatego, że zna się na piłce, tylko dlatego właśnie że ma efekciarski styl. Wprost to nie jest sportowo opiniotwórcza gazeta. A Zarzeczny nie zajmował się nigdy samą piłką, ale właśnie padlinożerstwem - kto komu dał po mordzie, kto ile wziął za mecz, i kto do kogo powiedział "Ty ch...". To jest jeden i ten sam rodzaj dziennikarstwa - Atlas, Zarzeczny, Godlewski, Jagodziński (kiedyś). Tak więc panie Czado, rób pan swoje. Twórz dobry klimat dla śląskiej piłki, a z prowokatorami i ich durnymi poglądami nie ma co dyskutować.
-
2008/03/03 22:37:52
Nie wiem czy mi wolno wchodzić w polemikę z tak błyskotliwym adwersarzem jak ozinho, przytoczę zatem na początek tylko suche liczby:

Sosnowiec 8000
Kielce 4000 - (max bo było ograniczenie)
Lubin 6500
Wisła 9000
Bełchatów 4000
Polonia 6000
ŁKS 3500
Groclin 4000
Cracovia 6000

Czy kolega ozinho jest mi w stanie powiedzieć wg jakiej metody statystycznej obliczył średnią 3.907?

Co to za "inne kluby OE", przy których przytoczona wyżej frekwencja zdaniem wielce szanownego ozinho jest mikra? Odra, Polonia, Bełchatów, ŁKS, Cracovia, Groclin, oba Zagłębia, Jagiellonia, Widzew czy może Legia? Naprawdę nie trzeba mieć wybitnej wiedzy, żeby wiedzieć, że akurat w Poznaniu, Krakowie, Zabrzu i Kielcach jest pod tym względem dużo lepiej - ale nie, zamiast napisać o 4 miastach, lepiej uogólniać i nabazgrać: "o innych klubach OE" - to takie populistyczne i chwytliwe.

A co będzie jak do końca sezonu utrzymamy frekwencję powyżej 10 tyś? (a patrząc na rywali jest to całkiem realne). Pewnie kolega ozinho znów będzie się wymądrzał na jakimś forum i szukał kolejnej dziury w całym - to takie polskie.
-
2008/03/03 22:43:20
A tych autobusów podstawić by było trzeba o wiele, wiele więcej, gdyby nie to, że... mogło wejść tylko 41 000 ;)
-
2008/03/03 22:46:16
Chyba wszystko już zostało napisane. Pana Zarzecznego od dawna też już nie czytam, bo nie warto.

pavelczado-- A takie podpuszczenie, co sądzisz o Pawle Zarzecznym? :P

Aha i do tego kto udowadniał, że kibiców Ruchu faktycznie jest mało i wyliczył 40 autokarów. 40 to i tak w żadnym wypadku nie kilka.

A Zarzeczny o Śląsku to chyba jeszcze nic dobrego nie napisał :P
-
2008/03/03 22:46:53
aha, oczywiście co sądzisz dziennikarsko o Zarzecznym :)
-
Gość: ozinho, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/03/04 00:14:36
- bluemarco
Jak to delikatnie zaznaczyłem w mojej wypowiedzi w badaniu frekwencji uwzględniłem liczbę gości(pojemność sektora gości na Ruchu to ok.1000 miejsc),dziennikarzy i osoby nie związane emocjonalnie z klubem.Wszystko to zapisałem,więc polecam kurs czytania ze zrozumieniem.Wykazy frekwencji (z pominięciem WDŚ nautrellement) zapożyczyłem z:
www.ekstraklasa.wp.pl/frekwencja.html?order=1&clubid=19.

Niezwykle łatwo zauważyć,że do oceny mojej wypowiedzi podszedłeś wyjątkowo emocjonalnie.Nie szukam jednak dziury w całym,jak starałeś się to zasugerować,a ukazuję,że pan Zarzeczny w swojej ironii,butności i bezczelności,właściwej dla swojej kondycji intelektualnej ma jednak rację,gdyż Ruch Chorzów wg mnie znajduje się w dolnej części tabeli pod względem frekwencji.Dla porównania Zagłębie Lubin ma znacznie mniejszą liczbę mieszkańców,a śr.frekwencja jest porównywalna.Oczywiście nie uwzględniam w klasyfikacji Groclinu,którego sukcesem jest 6 tys. ludzi na trybunach(15 tys. mieszkańców).Oprócz Ruchu najbardziej na linii zawodzi ŁKS,który ma niemalże trzykrotnie niższą średnią,niż jego sąsiad Widzew.Frekwencję na stadionach w Bytomiu ,czy Sosnowcu można wytłumaczyć niską pozycją w tabeli,kiepskim poziomem sportowym i organizacyjnym,ale Ruch to przecież 14-krotny mistrz polski o dużym budżecie,grający na giełdzie i z bogatym sponsorem.Jak już podkreśliłem na zakończenie poprzedniej wypowiedzi,tak samo podkreślę teraz,że gdy chorzowska publiczność wypełni do ostatniego miejsca stadion przy ul.Cichej do końca rundy to naprawdę chwała im za to.Bo za zebranie się w sobie i pojawienie się na derbach to zasługują na pochwałę,a to jak już powiedziałem jest bardzo ulotne.;-)
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/03/04 00:32:44
Rachunek Pawła Czado jest bardzo, bardzo ostrożny - chyba każdy zdaje sobie sprawę, że 10x więcej kibiców i sympatyków (tj. tych, którzy dobrze życzą klubowi, śledzą wyniki, ale na stadiony teraz nie chodzą z powodu różnych obaw i in.) Ruchu zostało w domu i na razie nie zajmują miejsca w autobusie pana Z. Jestem pewny, że jeszcze tej wiosny kibice Niebieskich mocno zdziwią kilku redaktorów-ignorantów, a najwyższa średnia frekwencja w rundzie wiosennej OE, będzie najlepszą odpowiedzią na wszystkie wątpliwości. Jeden plus tego sporu o frekwencję, jest taki, że wywołuje zdrową rywalizację i zaangażowanie wśród kibiców sportu.
-
Gość: apocomi, *.chello.pl
2008/03/04 01:30:27
bluemarco--- podajesz zawyżone te liczby. Domyślam, że bierzesz je ze strony Ruchu. Inne źródła podają trochę niższą frekwencje. Tak dla ścisłości skoro się czepiasz oziznho(sorki jeśli jest pomyłka w nicku) to ja się poczepiam Ciebie :) Oficjalne strony mają to do siebie, że zawyżają wynik:)

Tak czy siak frekwencja robi wrażenie. Tak czy siak Ruch nie będzie miał najwyższej frekwencji w lidze.
-
2008/03/04 07:20:17
Krytykowanie Zarzecznego jest niegodne. To tak jakby ktoś kopał chorego, kulawego pieska. Ten człowiek chciał zwalniać Beenhakkera po meczu z Finlandią zdaję się. Potem był jeszcze taki szalenie "zabawny" tekścik o tym, "co powinni zrobić Murzyni mieszkający w Polsce aby panu Zarzecznemu było dobrze". Jaka był pointa? Wyjechać do Afryki rzecz jasna. Zostawmy go w spokoju. Ciszej nad tą trumną.
-
Gość: Piotr, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/03/04 10:36:45
Trzeba było wziąć bardziej popularnego Ikarusa 280, który jest przegubowy. Wlezie tam ze 150 osób, z tego co sie nie myle. Pozdr.
-
Gość: maly, *.internetdsl.tpnet.pl
2008/03/04 11:24:36
Ludzie ostatnia runda w wykonaniu kibiców Ruchu u siebie byla najgorsza od kilku dobrych lat ale dlaczego nikt nie pokaze statystyk z sezonu wczesniej gdy Ruch był w 2 lidze tam nie bylo meczu który by zgromadził mniej widzów niż 8 tys. a tak kiepska frekwencja z rundy jesiennej byla spowodowana słabymi wynikami ale i również cenami biletów które rosły niewspółmiernie do wyników i atrakcyjności oglądania meczy na stadionie przy ul. Cichej (25 zł najtanszy bilet)
-
Gość: żenada, 210.22.83.*
2008/03/04 11:35:31
żenujący tekst pseudokibica Ruchu mieniącego sięobiektywnym dziennikarzem. Klamie w pierwszych zdaniach. Kibiców górnika 12,5 tys ? gości daruj sobie. Górnik wykupił bulety ruchu co było widać po PUSTY trybunach dolnych tryb głownej

Kibiców Gornika ponad 18 tys zacznij od tego bajkopisarzu z gazety wybiórczej
-
Gość: Niebieski78, *.internetdsl.tpnet.pl
2008/03/04 12:05:15
ta bylo was cale 41 tysiecy i media klamia bo Gornik wygral te mecz:) Jestescie smieszni wy i ta wasza gieksa W niedziele bylo widac co znaczy wielki Gornik z jego plejada reprezentatnow bez pomocy sedziego :) Brzeczek i 10 koszulek Czas na glos mowic to co powiedzial Smuda jestescie najbardziej przereklamowana druzyna w Polsce :))
-
2008/03/04 12:45:35
no właśnie trzeba 280kę to jest autokar najlepiej kojarzony z kibicami i tylko on może być traktowany jako jednostka miary.
-
2008/03/04 12:47:15
jako człowiek zarzeczny, czyli cywilizowany, odpowiadam :) gdyby nie "zarzeczni", to do tej pory na górnym śląsku nie byłoby ani jednej wyższej uczelni, a "prawdziwi ślązacy" edukacje kończyliby na szkole zawodowej. za pisanie blogów panie z głupszej strony rzeki, to by pański starzik via źić lagom z gowy wybił. na gruba drapko zurik, a nie głupoty pociskać :)
-
Gość: mani, *.internetdsl.tpnet.pl
2008/03/04 12:48:42
Pana Zarzecznego pozostawię bez komentarza. Natomiast jeżeli chodzi o frekwencję to tylko tyle. W mieście Warszawa mieszka około 1750000 tys. mieszkańców a na Legię chodzi w przybliżeniu 8000 tys, w Chorzowie natomiast ludzi mieszka około 120 000 tys i niech ta frekwencja na meczach wynosi te 3000 to po obliczeniu (co każdy może sam zrobić) wyjdzie nam że tak źle z kibicami Ruchu nie ma. Pragnę również zauważyć że Ruch budzi się z tej kilkuletniej "zapaści".Nie piszę tego przykładu by kogoś urazić ale po to by było jasne że o wszystko można się czepiać ale nie o to chodzi.Kibicujmy tak by stadiony się zapełniały. Kolejna sprawa to ta ilość kibiców Górnika na meczu derbowym.Jakie to ma znaczenie "ilu Was było", dla mnie kibica Ruchu (nawet gdybym był tam jedynym fanem Niebieskiej Rodziny) liczy się że moja drużyna wybiegała sobie to zwycięstwo i że nikt nie pisze o pomocy "Osób trzecich".Troszkę normalności jeszcze nikogo nie zabiło.Pozdrawiam każdego Polskiego Kibica i życzę mu samych dobrych meczów, bez pomyłek sędziowskich itp. a także pełnych stadionów, bezpiecznych i takich co spełniać będą wymogi licencyjne.Jeszcze raz serdecznie pozdrawiam.Fan Niebieskiej Rodziny.
-
Gość: aa, 83.238.212.*
2008/03/04 12:50:10
sorry ale zarzeczny ma calkowita racje!!!!!!!
i idiota jest autor tego artykulu!!! jak mozna liczyc kibicow wg tego meczu???
raz ze byly to derby, mecz naglasniany i reklamowany it ditd
normalnie na stadion ruchu przychodzi 2 tys ludzi!!!!!!!
-
Gość: , *.adsl.alicedsl.de
2008/03/04 13:07:14
dfg
-
Gość: , *.adsl.alicedsl.de
2008/03/04 13:10:31
sorki za poprzedni komentarz.nie wiedziaem czy sie doda, ale do rzeczy.Twoje wyliczenie jest tak samo bez sensu jak argumenty zarzecznego. a gdzie dziennikarze?vip duzo wiecej, a neutralnych? cala kupa. wez srednia z sezonu - tu masz wynik.ehh a poza tym tak napisales to zeby cos napisac. zresta tak jak ja, bo czepiac sie o takie bzdury moga tylko osoby ktorym sie nudzi.
-
Gość: Tifosi, 85.14.85.*
2008/03/04 13:19:51
Myślałem, że zarzeczny tylko na temat Roberta Kubicy wypisuje takie brednie a o piłce ma jakieś pojęcie a z tego wychodzi że o piłce też już potrafi tylko bredzić, co zrobić wódka zabija szare komórki i nic się na to nie poradzi.
-
Gość: rcdmllrc, *.internetdsl.tpnet.pl
2008/03/04 13:31:23
prawdziwi kibice ?? może do 5, góra 6...
-
Gość: mike, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/03/04 13:48:13
Widzę, że autor Bloga poczuł sie niezwykle urażony treścią artykułu Pawła Zarzecznego znanego nie od dzis ze specyficznego języka. Chyba jednak należałoby siegnać głębiej do myśli felietonisty Wprost zanim poprowadzi sie kolejną tyrradę opiewającą wielkośći chwałę śląskiego futbolu. Nie chodzi tu wszak o policzenie co do jednostki ilości kibiców (tych prawdziwych i oddanych a nie "niedzielnych" których na Ślaskim była większość) i pousadzanie ich w Ikarusach. Kazdy logicznie myślący i cokolwiek wiedzący o stanie i polskiej piłki i Ruchu Chorzów jako klubu na pewno dość głośno zaśmiał sie czytając pomysły wejścia tego klubu na giełdę. A "czepianie się słówek" i podważanie w ten sposób dosć sensownej tezy jest chyba troszkę poniżej poziomu poważnego dziennikarza i to powaznej gazety. Uznajemy to za wpadkę i tyle ;) ... Lokalny patriotyzm Panie Redaktorze to nie wszystko - miano dziennikarza zobowiązuje ciut bardziej mimo, że komentarz pojawił się na Blogu.

A tak na marginesie - życzę Ruchowi takiej publiki na każdym meczu. Niestety przekonany jestem że większość spotkań tej drużyny obserwuje bezpośrednio jedynie niewielki ułamek osób będących ostatnio na Śląskim. Jak osiągnięta zostanie średnia 20 tys kibiców na mecz. klub będzie miał zyski i sukcesy, piękny nowy i przyjazny kibicowi stadion (Ślaski niestety takim nie będzie nigdy) to wtedy sam na giełdzie takie akcje chętnie nabęde :)

Pozdrawiam
-
2008/03/04 13:48:35
Pan zarzeczny jest dość kontrowersyjną osobą i czasami można się z nim zgodzić a czasami nie. Dużo racji miał z Pogonią Szczecin, ale też czasami w Canal+ potrafi zrobić taki obciach, że aż miło. On chyba nigdy nie krył swoich niechęci do różnych klubów i działaczy a wyliczanka z autobusami bardzo fajna.
Pozdrawiam i zapraszam do mnie kopacze.blox.pl
-
Gość: pko, *.internetdsl.tpnet.pl
2008/03/04 13:48:55
a ja tylko dodam ze frekfencja dla ruchu wg wyliczen oficjalnych jest wyzsza ( o ile pamietam 5,5 tys) od tej podanej przez filozofa z tej strony 3tys z hakiem dodam ze fajnie sie odejmuje ruchowi to moze i lechowi odejmiemy widzew zaglebie no i ten nieszczesliwy ruch ktory na wyjazd jedzie polowa swojego potencjalu ludzie ogarnijcie sie zapomnieliscie jak na lechu bylo 800 osob a gornik jeszcze kilka lat temu mial rewelacyjne wyniki w postaci 1000 glow ...iloscia bila go nawet gieksa ... inna sprawa czepiania sie ilosci zabek na derbach bylo was 15 tys i oki nas bylo reszta a bylo sporo bo nikt nie pilnowal numeracji siedzen na nowej ci z dolu stali pod dachem na gornej nie mozna bylo przejsc a polemizowac bedziemy po kolejnych meczach i niekt wam nie chce zabierac prymu w ilosci kibicow bo ci sie sami pojawia jak wam zabierzemy tyuly ... a od pana Z. bije niechec do slaska ... ciekawe czy wie czym byly komisje zjezdzajace z drugiej strony rzeki w powojennej polsce
-
Gość: jarock, 195.116.110.*
2008/03/04 13:55:41
Rachunek Pawła Czado i tak jest bardzo, bardzo ostrożny. Przecież wiadomo, że 10xwięcej kibiców i sympatyków (tj. tych, którzy dobrze życzą klubowi, śledzą wyniki, ale na stadiony teraz nie chodzą z powodu różnych obaw i in.) Ruchu zostało w domu i na razie nie zajmują miejsca w autobusie pana Z. Taką głupotę o paru autobusach równie dobrze można było napisać o kibicach Chorzowa jak i o tych z Zabrza, Łodzi, a także Rzymu, Krymu czy Nairobi. Futbol jest u nas bardzo popularny, a na Sląsku dodatkowo jest glęboko zakorzeniony w tradycji. Gdyby np. w spisie ludności mozna było podawać ulubiony klub, to jestem pewny, że nazwę Ruch Chorzów wpisaloby paręset tysięcy osób.
Dlatego nie ma wielkiego sensu polemizować z redaktorem-ignorantem, który napisał dla żartów (średniej jakości), na kolanie parę zdań, które akurat przyszły mu do głowy. Pozdrawiam!
-
2008/03/04 14:15:17
Na komentarze kibiców Górnika nie zamierzam odpowiadać ponieważ jak zwykle są żałosne - było was 20 tys., mieliście miażdżący doping, wspaniałą oprawę, przegraliście przez sędziów (spalony, czerwona kartka, brak Hajty), w efekcie i tak jesteście najlepsi - wszyscy w Polsce to już wiedzą...

apocomi źle się domyślasz - to są dane ze strony 90minut.pl, o której raczej nie można powiedzieć że jest kibicowsko prochorzowska :)

ozinho a na którym meczu Ruchu na Cichej było 1000 osób w sektorze gości? (dla ułatwienia dodam, że z Korony i Polonii nie było nikogo - zakazy). Niby piszesz ze zrozumieniem, ale tak jakby nie do końca prawdziwie. I położyłeś mnie tekstem o ilości "dziennikarzy i osób nie związanych emocjonalnie z klubem" - jakbyś nie wiedział, to na Śląsku średnio co 20 km znajduje się stadion, na którym rozgrywa mecze pierwszo- lub 2-go ligowa drużyna. Naprawdę w tej sytuacji uważasz, że w dzisiejszych czasach są osoby "emocjonalnie nie związane z klubem", które pojawiają się na "obcym" stadionie?
Jeśli nawet zdarzają się jednostki, to nie ma to absolutnie wpływu na ogólną frekwencję.

Poza tym fajnie, że przytoczyłeś, że mówiąc o frekwencji nie można zapominać o liczbie mieszkańców danego miasta (ja bym jeszcze dodał fakt, czy w obrębie danego miasta występuje jakiś konkurencyjny klub - np. Poznań, brak w całym województwie). W Chorzowie mieszka 115 tys. ludzi, jak komuś się chce niech teraz policzy to procentowo...
-
2008/03/04 14:32:33
debilny wpis... na podstawie jednego wydarzenia...
to chyba jakiś dzieciak pisał, któremu się nudzi...
PS matematyka ok, ale z głową kiepsko Panie autorze...
wstydziłbym się za to, bo było mądrzej
-
Gość: wojt, *.net.autocom.pl
2008/03/04 14:37:23
Ozinho jest parwdopodobnie z Warszawy i jest mu poprostu wstyd że w jego 2milionowym mieście na dwie drużyny grajace w 1 i 2 lidze chodzi łącznie 8000 osób co, jest ewenementem na skalę europejską. Pewnym ludizom to jest nie w smak że na Śląsku odradza się futbol i ludzie zaczynają chodzić na mecze. Rozumiem że Zarzeczny mógł tak powiedzieć o Groclinie albo o Odrze ale Ruch??? Przecież to klub który ma kibiców w całej Polsce i jest 14 krotnym mistrzem Polski a na jego mecze w przeszłości przychoidziło kilkadziesiąt tys ludzi. czy zarzeczny myślął że oni wyginęli Nie poprostu kibic Ruchu jest wymagający i w trakcie chudych lat chodził na mecze żadko. Ale czasy się zmieniły....
-
Gość: ozinho, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/03/04 15:28:49
- Wojt
Akurat jestem z kujawsko-pomorskiego.A wstyd za Warszawę,to tylko w przypadku Legii.Ale to już inna bajka...
- bluemarco
Widzę,że pojawiły się dwa wrogie obozy:prochorzowski i ludzi myślących chłodno o sytuacji sportowej w Polsce.Jeden ewenement(nie boję się użyć tego słowa),jakim były niewątpliwie WDŚ nie uczyni z Ruchu klubu z najwyższą frekwencją w lidze.Jedna jaskółka wiosny nie czyni.Ponadto sam sobie zaprzeczasz,skoro np.Lubin ma mniejsze zaludnienie,niż Ruch,a udaje się na Zagłębie więcej ludzi to faktycznie problem istnieje.Kolejne miasto-Bełchatów i kolejny raz wyższa frekwencja.Zaznaczam,iż dzieje się to w obecnym sezonie,kiedy oba zespoły zakotwiczyły w środkowej części tabeli i nie są bynajmniej kandydatami do miejsca na pudle.Osobiście uważam,że wejście Ruchu na giełdę to ostatnia deska ratunku dla działaczy z Chorzowa,aby wydostać się z problemów.Nie od dziś wiadomo,że Ruch ma gigantyczne długi,a sagę licencyjną w chorzowskim klubie kojarzy każdy związany z polską piłką.Nie piszę tego tekstu,aby sądzić chorzowski klub,chciałbym po prostu,żeby sukces Ruchu,a takim były niewątpliwie WDŚ(pod względem sportowym,organizacyjnym) nie był jednorazowym wyskokiem,a długotrwałą gwarancją,że naprawdę futbol na Śląsku się rozwija.Kiedy myślę w chwili obecnej o Śląsku jako o stolicy polskiego futbolu zbiera się we mnie pusty śmiech.Niestety,dużo jeszcze przed Wami roboty.Jeśli jednak za każdym razem zbierzecie się w sobie i stawicie się tłumnie przy ul.Cichej osiągnięcie sukcesu będzie na pewno bliżej,niż jest w obecnym momencie.
-
2008/03/04 16:05:56
ozinho - wysuwasz błędną tezę. My nie aspirujemy do miana klubu z najwyższą frekwencją (przynajmniej na razie). Gdzie coś takiego przeczytałeś? Może zbyt często przebywałeś na stronach nowobogackich z Zabrza? To tam wszystko jest najlepsze i największe...

Do tego potrzebny jest spektakularny sukces (jego narodziny mam nadzieję widzieliśmy w niedzielę) i wiele innych czynników w tak specyficznej aglomeracji jak Śląsk, których kibic spoza tego regionu nie będzie w stanie zrozumieć.

Poza tym sam sobie nie zaprzeczam, tylko przyznaję, że uwzględnianie liczby mieszkańców (i ewentualnie nasycenie "konkurencją") jest sprawiedliwsze niż podawanie suchych liczb. A że przy tym Lubin wiele zyskuje w tej klasyfikacji to tylko chwała im za to. (i gdzie sobie zaprzeczam?)

Piszesz o "gigantycznych" długach... Ile to są wg Ciebie "gigantyczne"? Znów brak wiedzy czy celowe pomijanie konkretów?
Tak naprawdę długi spłacane są wg harmonogramu (jak się nie mylę ok. 300 tys. na rundę więc co tu ma do rzeczy giełda? - znów dorabianie ideologii?)

"chciałbym po prostu,żeby sukces Ruchu,a takim były niewątpliwie WDŚ(pod względem sportowym,organizacyjnym) nie był jednorazowym wyskokiem,a długotrwałą gwarancją,że naprawdę futbol na Śląsku się rozwija." - i tu się z Tobą zgadzam w całej rozciągłości :)

Pozdrawiam
-
Gość: pko, *.internetdsl.tpnet.pl
2008/03/04 16:19:22
tak przy okazji gigantyczne dlugi obecnie sa juz przeszloscia i pozostal ich maly ulamek ktory przy dobrym wietrze jeszcze w tym roku przejdzie do historii ... rozumiem ze nie musisz o tym wiedziec skoro nie jestes kibicem ruchu jednak w takim przypadku powstrzymaj sie od powtarzania nieaktualnych informacji ... poki co to twoje rejony maja srogie problemy nie wiem jak ligowe ale jesli chodzi o budowe BA to cos mi sie wydaje ze za okolo 6 miesiecy prysnie sen o euro2012 (i wiesz co nie chce sie pomylic bo jezeli euro zostanie w polsce to bedzie to jedna z gorzej przeprowadzonych imprez tej rangii)
-
Gość: apocomi, *.chello.pl
2008/03/04 17:13:33
bluemarco napisał:
Sosnowiec 8000
Kielce 4000 - (max bo było ograniczenie)
Lubin 6500
Wisła 9000
Bełchatów 4000
Polonia 6000
ŁKS 3500
Groclin 4000
Cracovia 6000
Napisałeś, że są to dane z 90minut.pl

A ja otwieram stronę 90minut.pl i czytam:
Sosnowiec 7000 -
Kielce 3800 -
Lubin 6500 +
Wisła 9000 +
Bełchatów 3500 -
Bytom 6000 +
LKS 3500 +
Groclin 4000 +
Cracovia 5000 -

Wynik tylko 5 meczów nam się zgadza. Jedna strona a różne wersje?
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/03/04 20:43:37
jo malo co nie rozjebol busa bo zech tyn tekst w busie czytol
-
Gość: mody, *.telpol.net.pl
2008/03/04 21:34:34
koro np.Lubin ma mniejsze zaludnienie,niż Ruch,a udaje się na Zagłębie więcej ludzi to faktycznie problem istnieje.Kolejne miasto-Bełchatów i kolejny raz wyższa frekwencja.Zaznaczam,iż dzieje się to w obecnym sezonie,kiedy oba zespoły zakotwiczyły w środkowej części tabeli i nie są bynajmniej kandydatami do miejsca na pudle.


Ładnie jeden pan ozinho, przedmówca powiedział tylko jest chłopie z woj. kujawsko-pomorskiego. Tylko dlaczego te druzyny miały większą publikę??? Zapomniałeś chyba o czymś ???


Nie wiesz ja wiem Zagłębie to aktualny mistrz Polski, Gks Bełchatów był również wysoko.

Jakby Ruch zdobył mistrzostwo Polski myślę że przychodziło by więcej ludzi nie uważasz???
-
2008/03/04 22:08:24
@apocomi - Cracovia i Sosnowiec mocno zaniżone (nawet PAP podawał wyższe liczby właśnie o 1000), Korona było więcej niż 4000 ale ze względu na karę tylko tyle można było podać.

Ale nieważne, wszak nie o to chodzi by się licytować o 200 głów - denerwuje mnie tylko gdy "znawcy tematu" uparcie powtarzają stereotypy z onetu. Ponawiam zatem pytanie: jak na podstawie tych liczb można wyliczyć średnią 3900? Czyżby powstawała jakaś nowa gałąź statystyki?
-
Gość: , *.adsl.inetia.pl
2009/09/28 19:40:59
Zarzeczny jestes szmata i pieprzysz głupoty tłusciochu paskudny.Wypad z telewizji paskudo.
-
Gość: krzyzak55, 80.51.140.*
2010/02/25 14:01:01
dziś przypadkowo włączyłem TV na kanał TVN , po raz pierwszy usłyszałem i zobaczyłem dziennikarza " sportowego " P. Zarzecznego komentującego aktualną olimpiadę zimową i podsumowującego np ADAMA MAŁYSZA , to jest gość nie urażając dzieci ze szkół specjalnych które mogły by się wypowiedzieć na ten temat w bardziej profesjonalny sposób , durne tezy , durne wypowiedzi , durne opinie , kto Cię chłopie szanuje ? za co Ci płacą ?
-
Gość: , 94.75.125.*
2010/07/06 09:53:34
P.Z. nie odróżnia znaczeń słów: zdechnąć a umrzeć... [ posiłkował się nimi 02.07.2010
pisząc o swoim piesku...]. Jak liberalizm potrafił zrobić wodę z mózgu...Nie znam gościa, ale
jestem ciekaw, czy potrafi też robić drapieżne gestykulacje jakie kiedyś publicznie
wykonywał najwyższy polski dziennikarz JFK Rakowski [ najwyższy, bo swego czasu- za
tzw "komuny" facet był premierem polskiego rządu...]
Jeszcze trochę i sam zrobi się w konia, jak słynne nasze 'Uszatek","Siwak","Bolek",
"Kazio", "Jarek","Radek","Miro" itp etc...
-
Gość: dexter, *.wroclaw.vectranet.pl
2011/02/14 19:26:22
zarzeczny wg mnie to zwyczajny idiota, probujacy jakos zainstniec. w tym przekonaniu utwierdzil mnie po jak ja dzis przecztytalem jego opinie o kubicy. skoro idiota nie zna sie na formule po co sie wypowiada i swoimi ocenami obraza innych. kiedys za bycie takim palantem powinien ktos mu do rozumu przemowic, bo takie chamstwo nie moze zostac bezkarne!
-
Gość: prof, *.dynamic.chello.pl
2011/03/08 09:31:03
ten pismak wypowiada się na przeróżne tematy... społeczne, biznesowe, religijne, sportowe itd... więc na którym z tych tematów się cokolwiek zna? na żadnym, ma poziom wiedzy mojej byłej tępej wszechwiedzącej teściowej
-
Gość: , 83.2.199.*
2011/03/08 15:31:42
Zarzeczny to kretyn, gość który nic nie osiągnął i nigdy nie osiągnie. A pisać o innych to wielu potrafi. Nawet Ja :D:D