Blog > Komentarze do wpisu
Czasami futbol nie powinien istnieć

Zostawiam na chwilę Euro, żeby opowiedzieć Wam o jednej z najbardziej tragicznych historii futbolowych jakie znam. Wydarzyła się dokładnie 70 lat temu na Śląsku. 

W 1938 roku trwała zacięta walka w lidze śląskiej. W tabeli długo prowadził faworyzowany Naprzód Lipiny, w końcu miał w składzie braci Pieców, którzy właśnie wrócili z mistrzostw świata we Francji (Ryszard przeciw Brazylii zagrał, Jerzy siedział na ławce). Lipinom strasznie zależało na awansie, ale im bardziej im zależało, tym bardziej się nie udawało - w efekcie ten  klub nigdy w ekstraklasie nie zagrał.

Tak było i w 1938 roku. Zdecydowała o tym zaskakująca i sensacyjna wręcz klęska Naprzodu z Wawelem Nowa Wieś - aż 1:9! Po tym meczu Naprzód stracił właściwie szansę na zajęcie pierwszego miejsca w tabeli, wyprzedził go Śląsk Świętochłowice. Naprzód miał w tamtą nieszczęśliwą niedzielę 19 czerwca wyjątkowego pecha: nie dość że grał bez kontuzjowanego Pieca II, to w trakcie meczu urazu doznał inny reprezentant Polski - Erwin Michalski i Lipiny kończyły w dziesiątkę. Wynik niecodzienny, cztery tysiące rozgorączkowanych kibiców rozeszło się by przekazać w okolicy sensacyjną wiadomość.

Alfred Kolender, 20-letni bramkarz Naprzodu, był zrozpaczony. Nie mógł pogodzić się z porażką. Działacze Naprzodu twierdzili potem, że chłopak od dłuższego czasu nie czuł się dobrze, a to dlatego, że we wcześniejszych meczach z najgroźniejszymi rywalami - Śląskiem Świętochłowice i Dębem Katowice - został kopnięty w głowę. W efekcie tych urazów miał ponoć zdradzać ”poważne zaburzenia umysłu”. Właśnie dlatego w tym nieszczęsnym meczu z Nową Wsią (czyli Wirkiem, dzielnicą Rudy Śląskiej) w trakcie gry zastępował go zmiennik.

Alfred po meczu kilkakrotnie miał stwierdzić, że nie chce żyć. Koledzy z drużyny myśleli, że żartuje. Do domu już nie wrócił, zrozpaczony błąkał się bez celu po okolicy.

Trzy dni później, rankiem 22 czerwca, znaleźli go w sąsiadującym od wschodu z Lipinami Chropaczowie idący do pracy robotnicy. Na kratach okna kiosku przy ul. Wigury zwisały na pasku zwłoki. Robotnicy od razu rozpoznali Kolendra. Natychmiast wezwany lekarz nie mógł już nic poradzić.

 "Tragiczny koniec reprezentacyjnego bramkarza klubu lipińskiego jest nowym przejawem psychozy sportowej, jaka w ostatnich czasach coraz bardziej zaczyna ogarniać społeczeństwo, szczególnie na Śląsku. Dowody tej psychozy widzimy niemal co niedzielę na boiskach sportowych, gdy rozpaleni żądzą zwycięstwa gracze masakrują się wzajemnie, gdy w razie porażki miejscowych publiczność wdziera się na boisko i bije graczy przyjezdnego klubu lub nawet sędziego".*

Alfred Kolender kilka miesięcy wcześniej znalazł stałą pracę. Był jedynym żywicielem rodziny.

Czasem futbol nie powinien istnieć. 

PS Kiedy w latach 60. ciągle marzący o ekstraklasie działacze Naprzodu pojechali do Warszawy, poskarżyć się, że bez przerwy krzywdzą ich sędziowie, usłyszeli: ”A po co w Lipinach ekstraklasa? Wy przecież nawet dworca kolejowego nie macie...” Można by stwierdzić, że w PZPN-ie już czterdzieści lat temu zasiadali prekursorzy idei systemu licencyjnego. 

PS2 A poza tym uważam, że ekstraklasa powinna zostać Polonii zwrócona.

PS3 Okoliczności przyrody sprawiły, że nie mogłem wypowiedzieć się po meczu Rosja - Holandia. Nie musiałem: właściwie w sprawie Holandii wypowiedziałem się wcześniej.O Rosji kiedy indziej.
*komentarz z ”Polski Zachodniej”
niedziela, 22 czerwca 2008, pavelczado

Polecane wpisy

  • Walcz do końca. Zaniosą cię na rękach do domu

    Często powtarza się, że w piłce nożnej trzeba walczyć do końca. Na tyle często, że nie robi to już większego wrażenia. Ale ciągle warto przypominać historie nie

  • Bransoleta od króla

    W weekend była Noc Muzeów, z tej okazji miałem publiczne wystąpienie. Zainteresowanym opowiadałem o losach polskich sportowców, którzy zginęli w trakcie II wojn

  • W wannie, rok 1969. Niezwykła pamiątka

    Uwielbiam futbol i historię a najbardziej styk tych dwóch światów. Dzięki pracy mam szczęście być czasem tego styku tak blisko jak się da. Niedawno wdowa po pew

Komentarze
2008/06/23 00:16:41
Bardzo podoba mi się twój "polonijny" upór:) I w ogóle skąd ty bierzesz takie czarodziejskie informacje jak ta o tym bramkarzu Naprzodu?! Moim zdaniem to genialne jest, że potrafisz wyszukać takie informacje.

Ps. Też uważam, że Polonii liga powinna zostać zwrócona. Uważam tak odrzucając wszelkie regionalne antagonizmy. Zwłaszcza te warszawsko - śląskie, a przecież jestem z Warszawy. Często się nasłuchałem na Łazienkowskiej różnych dziwnych tekstów. Skąd to się bierze?
-
Gość: PREZES, *.jg.vectranet.pl
2008/06/23 10:30:17
2012 SPOTKAJMY SIĘ NA ŚLĄSKIM ..... :D:D:D Świetny kawał
Ale najpierw zaorać ten śląski i wybudować tam stadion :)
-
2008/06/23 12:14:11
A ja uważam , że Polonia ( i nie tylko) nie powinna grać w ekstaklasie. Po prostu jest za biedna, tak jak i kilka klubów , które licencję dostały.I pan Czado o tym wie. Jeżeli teraz, po przegranej Euro 2008 PZPN nie zrobi z tym porządku ( a nie zrobi) to nigdy polskie piłkarstwo nie podniesie się z kolan. Dlaczego dziennikarz , który potrafi wyszukiwać takie perełki jak wyżej, nie ma odwagi napisac prawdy o Polonii. Szkoda mi tylko tego , że rozpoczęty po latach zastoju remont stadionu w Bytomiu może zostać przerwany.. Myślę jednak, że bedzie on kontunuowany niezależnie od losów Polonii. W końcu 200 tys. ( prawie) powinno stać na markową drużynę.
-
Gość: , *.internetdsl.tpnet.pl
2008/06/23 12:20:22
do tego padalca powyzej czy tam ponizej, byc moze za biedna ale ucziciwa, a to jest najwazniejsza, chcesz chodzic na korupcyjny wytwor pzpnowskiego potwora to sobie chodz, ja chce ogladac prawdziwy sport, czego Polonia jest symbolem
-
2008/06/23 12:44:52
faktycznie Pawła upór jeśli chodzi o sprawę Polonii jest niesłychany. pierwsza słuszna decyzja pzpnu od lat a tym cholernym dziennikarzom i tak sie nie podoba. szlag by was trafił!
-
Gość: KosmoPolak, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/06/23 12:55:37
Polonia Bytom powinna zostać w I lidze z min 3 powodów:
1. Szefem komisji orzekającej był były zagorzały działacz PZPN Łódż (gdyby był "fair" nie angażowałby się tak emocjonalnie (patrz wywiady) w uzieminie Polonii dla Widzewa).
2. WIDZEW to świetny zespół i bardzo mi go szkoda, ale styl w jakim "faulują" jego obecni właściciele jest skandaliczny i mógłby być tematem kolejnego odcinka filmu "Piłkarski poker". Najpierw chciano nieczysto odebrać punkty kolegom z ŁKS Łódż (rzekomy niedozwolony gracz) a gdy ta intryga upadła korzystając z lobby w PZPN i protekcji Bońka zaatakowano Polonię.
3. Jestem za. Słabych finansowo klubów nie powinno być w I lidze, ale reguły gry powinny być jasne dla wszystkich i ustalone PRZED NOWYM SEZONEM a nie po jego zakończeniu. Hasło łodzianina-przewodniczącego komisji "kiedyś i od kogoś trzeba było to wreszcie zacząć " brzmi skandalicznie, protekcyjnie i noe-korupcyjnie w sytuacji bezpośredniego konfliktu interesów między Polonią i Widzewem i utopionych w nim marnych pieniędzy jakiegoś bankiera.
-
Gość: Siedemsetter, *.176.stk.vectranet.pl
2008/06/23 12:58:43
też uważam, że na miejscu Śląskiego powinien powstać nowoczesny stadion - nie można wiecznie żyć przeszłością, cały świat idzie na przód i trzeba mu dotrzymać kroku, a postawienie dach na tym "Koloseum" nie uczyni go nowoczesnym stadionem


a historia z wpisu smutna..
-
2008/06/23 13:11:46
Polonia jest tak samo uczciwa jak i inne kluby. Na razie nie dała się złapać. Nie każdy biedny jest uczciwy. Gdybyś- bzn- był normalny, to podał bym Ci parę przykładów poza forum
-
Gość: eee, *.versanet.de
2008/06/23 13:34:31
chociazby za sama sportowa walke i sportowe osiagniecie tego 13 miejsca Polonia powinna w ekstraklasie zostacv!!!
A co do uczciwosci- Polonia meczow nie kupowala, bo nie ma za co! i jak do cholery miala sprzedawac jak weszli z 3 ligi do pierwszej!!

Brawo panie Czado!
-
2008/06/23 13:53:04
rzadko zgadzam się z blogersami gw. ale w tym wypadku absolutnie jestem za. Polonia B powinna grać w ekstraklasie niezależnie od boiska czy kasy. Dlaczego? Proste - skoro argumentem FIFA i UEFA na niewprowadzanie do sędziowania meczów powtórek video czy innych nowinek technicznych (GPS) jest to, że piłka nożna ma mieć jednakowe zasady na każdym poziomie rozgrywkowym - od finałów MŚ do klasy A w Afryce, to taki sam argument powinien obalić PZPN-owski pomysł z licencjami.
Nie ma powtórek video dla sędziów - nie ma ograniczeń licencyjnych dla drużyn w Ekstraklasie. Proste.
-
Gość: Kena, *.internetdsl.tpnet.pl
2008/06/23 14:16:15
Wczoraj Naprzód Lipiny awansował do okręgówki, Gratulacje!!!
-
Gość: Kaisel, *.internetdsl.tpnet.pl
2008/06/23 14:22:18
Nikt z wypowiadających nie zwrócił uwagi na sponsora ligi. Polonia gwarantując sobie byt w ekstraklasie automatycznie dostaje około 10 mln na przyszly sezon właśnie od stacji Canal +. Taka kwota pozwoli na bardziej "normalne" funkcjonowanie klubu.
-
Gość: Kulek, *.devs.futuro.pl
2008/06/23 14:42:53
I to ma być normalne że drużyna utrzymuje sie tylko z wpływów od canal + ?? Polonia szacunek za zaangażowanie ale na Ekstraklase zwyczajnie was nie stac i zamiast płakać należy poszukać dobrego sponsora zrobic boisko i za rok znów Eksraklasa tylko na normalnych warunkach.
-
Gość: bbsv, *.gprs.plus.pl
2008/06/23 14:52:20
Przeciez Polonia to nie jest śląski klub :-) a nawet gdyby był to decyzja PZPN jest słuszna, mieli rok i co zrobili?
-
Gość: mar, *.ingram.com.pl
2008/06/23 16:29:33
do kosmopolak jakos fifa przyznala racje Widzewowi jesli chodzi o nieprawidlowo uprawnionego Adamskiego;p
-
Gość: obiektywny, *.centertel.pl
2008/06/23 17:23:52
Jakoś boli Was panowie ta Polonia,ale w inny sposób jak uczciwość to kibiców na mecze nie przyciągniemy i nie podniecajmy się,że na Lecha lub Górnik chodzi po kilkanaście tysięcy ludzi,jak na Dortmundzie mamy co kolejka po osiemdziesiąt tys.Od lat ciągle przewałki,a ten Widzewski charakter....szkoda słów.Katowice zdegradowali do czwartej i pokazali klasę,za co im chwała.