Blog > Komentarze do wpisu
20.50.80

Wiadomo powszechnie, który klub był najlepszą drużyną Górnego Śląska dwadzieścia lat temu. Ruch Chorzów zdobywał wtedy swe ostatnie - czternaste - mistrzostwo Polski.

Wiadomo powszechnie, który klub był najlepszą drużyną Górnego Śląska pięćdziesiąt lat temu. Górnik Zabrze zdobywał wtedy swe drugie mistrzostwo Polski.

Nie wiadomo jednak powszechnie, który klub był najlepszą drużyną Górnego Śląska osiemdziesiąt lat temu. Era wspaniałego Ruchu Hajduki Wielkie, seryjnego mistrza Polski jeszcze nie nadeszła, a mocny zespół 1. FC Katowice właśnie się rozpadał. Trzeba więc nam zajrzeć na drugą stronę granicy. Dlatego właśnie z archiwum Czadobloga wyciągam to zdjęcie:

Preussen

Preußen Hindenburg (Zabrze) z wschodniej dzielnicy Zaborze właśnie kwitł. Zdobywał w tamtych latach nie tylko mistrzostwo Provinz Oberschlesien, ale całych Południowo-Wschodnich Niemiec. Nie było wówczas lepszej drużyny na Górnym Śląsku. 

Zwróćcie uwagę na szóstego piłkarza od lewej w górnym rzędzie. To 18-letni wówczas Ewald Lachmann, bardziej znany z późniejszych występów w Vorwärts Rasensport Gleiwitz. Kiedy pstryknięto to zdjęcie jego syna Petera nie było jeszcze na świecie, junior urodził się dopiero w 1935 roku. Po wielu latach spotkałem się z Piotrem Lachmanem w Chorzowie. Opowiedział mi tragiczną historię swego ojca. Tak kończyło wielu śląskich piłkarzy urodzonych po obu stronach granicy w pierwszych latach XX wieku. 

PS Dla porządku podpiszmy jeszcze to zdjęcie. Zwróćcie uwagę na brzmieniową mieszaninę. To właśnie był i jest Górny Śląsk. Stoją od lewej: Polit, Vorreiter, Dczysga, Wyglendatz, Lassotta, Lachmann, Clemens, Hanke, Paschek, Lempa. W dolnym rzędzie: Kaczmarczyk, Skiba, Schwan, Bonk, Kampa.

PS2 Zauważcie, że Górnik Zabrze nie robi sobie jaj z historii i nie ciągnie swojego rodowodu od założonego w 1910 roku Preußen. A według niektórych ”standardów” mógłby! Przecież jest ciągłość personalna: trzech wychowanków Preußen zdobyło po wojnie mistrzostwo Polski z Górnikiem! To bramkarz Józef Kaczmarczyk (syn piłkarza, który klęczy pierwszy z lewej w dolnym rzędzie), Antoni Franosz oraz Henryk Czech...

środa, 04 marca 2009, pavelczado

Polecane wpisy

  • Walcz do końca. Zaniosą cię na rękach do domu

    Często powtarza się, że w piłce nożnej trzeba walczyć do końca. Na tyle często, że nie robi to już większego wrażenia. Ale ciągle warto przypominać historie nie

  • Bransoleta od króla

    W weekend była Noc Muzeów, z tej okazji miałem publiczne wystąpienie. Zainteresowanym opowiadałem o losach polskich sportowców, którzy zginęli w trakcie II wojn

  • W wannie, rok 1969. Niezwykła pamiątka

    Uwielbiam futbol i historię a najbardziej styk tych dwóch światów. Dzięki pracy mam szczęście być czasem tego styku tak blisko jak się da. Niedawno wdowa po pew

Komentarze
Gość: Hanys 1920, *.domainunused.net
2009/03/04 21:34:12
Zadziwił mnie pan teraz irracjonalnością wywodu... Albo pan taki naiwny albo zakłamany (czyt. konsekwentny w budowaniu bajkowej rzeczywistości).
Powstrzymam się jednak od tyrad, bo mam nadzieję, że to nie ze złej woli.
-
2009/03/04 21:42:58
Poproszę o tyradę
-
Gość: mas, *.mmj.pl
2009/03/04 21:55:25
Jaka ciągłość przecież Górnik to wytwór komuny z 1948 roku.!!! Była dyrektywa żeby zlikwidować niby niemieckie kluby i tak na bazie 4 klubików aparatczycy założyli jeden właściwy zgodnie z linią PARTI klub!!! Ten sam numer w 1964 roku zrobiono w Katowicach,tylko tam barwy górnicze a w Zabrzu od barw Rosji,mniemam od tego że pierwszy prezes założyciel przyjechał za Buga!!!
-
2009/03/04 21:59:48
@mas
proszę, proszę, proszę
proszę czytać ze zrozumieniem.
Kto nie chwyta ironii dla tego dosadnie:
OCZYWISTE JEST, ŻE GÓRNIK Z PREUSSEN NIE MA NIC WSPÓLNEGO!
-
Gość: irek16lfc, *.toya.net.pl
2009/03/04 23:44:31
tfeee, za dużo tych niemieckich nazwisk, wraca trauma jak w liceum byłem zmuszony uczyć się tego języka.
-
Gość: pyjter33, 89.195.27.*
2009/03/05 00:57:10
Tak nie ktorzy czytja ale nie wiedza co jest napisane.
-
Gość: bed, *.internetdsl.tpnet.pl
2009/03/05 07:43:39
Oczywiście najwięcej uwag maja kibice Ruchu...no cóż... kompleksy...kompleksy kompleksy...
-
Gość: Marten, *.kopanet.3s.pl
2009/03/05 08:07:30
...pojawia się ciekawy wątek historyczny: partia komunistyczna ustala barwy Górnika na cześć carskiej Rosji ;-)

Może jakiś historyk ma coś do dodania?
-
2009/03/05 08:58:47
Przykład niezwykłej w polskiej piłce determinacji i pracowitości działaczy. Po szczegóły zapraszam na trelik.blox.pl/html
-
Gość: , *.stk.vectranet.pl
2009/03/05 09:26:47
co wyście się tak uparli Rosji, Francja też ma kolory białe niebieskie czerwone
-
Gość: idefix, *.erlm.siemens.de
2009/03/05 09:43:08
Pevel znowu mnie zaskakujesz wiedzą i determinacją w wyszukiwaniu ciekawostek z górnośląskiej piłki. Może by Cię kiedyś coś napadło i o opolskim futbolu byś coś napisał :-)

Ale też żeby tylko nie słodzić to fajnie by było skończyć już te aluzje do polonii w. być może też lecha p. To po prostu mi nie pasuje poziomem do Ciebie.

pozdrawiam
keep you going
-
2009/03/05 11:49:19
@ idefix, inac.erlm.siemens.de
Opole leży w granicach Górnego Śląska. Na temat granic polecam: www.gornoslaskie-dziedzictwo.com/index.php?action=wyklad

Dążenie do prawdy historycznej i jej popularyzacji jest tym, co cenię u autora tego blogu. Podane w świetnej formie...
-
Gość: ahryman@wp.pl, 89.174.38.*
2009/03/05 12:41:00
@Marten

:)))))))))))

No oczywiście, że tak jest! A patronem klubu jest - oczywiście na cześć ZSRR - ostatni car Rosji - Mikołaj II ;D

...Boże... czego to ludzie nie wymyślą! Niektórzy zamiast na Czadobloga powinni pójść do szkoły dokształcić się z historii, zamiast tworzyć tutaj jakieś wydumane teorie ;)

@pavelczado
Panie Pawle!
Cóż Pan najlepszego zrobił? Teraz niektórzy będą mówić, że Górnik nie dość co jest klubem rosyjskim (czy radzieckim - niektórzy jak widać po komentarzach nie widzą jakiejkolwiek różnicy) to od teraz będzie uznawany jeszcze za klub niemiecki.

Podsumowując - "szczewa" to radziecko-niemieccy złodzieje krupnioków. Idealny klub dla Ribbentropa i Mołotowa ;)
-
Gość: Wonsky, *.bater.net.pl
2009/03/05 15:34:38
@ahryman


"Podsumowując - "szczewa" to radziecko-niemieccy złodzieje krupnioków. Idealny klub dla Ribbentropa i Mołotowa ;)"

hahaha masz u mnie za to piwo men ;D
-
2009/03/05 19:10:39
@idefix
przemyślę to;-)
A o Opolu powinien pisać ktoś z Opolskiego. Ja na meczu byłem tam tylko dwa razy:-( Do dziś nie mogę się otrząsnąć z szoku jaki wywołała we mnie trybuna Odry. Przez chwilę myślałem, że nie jestem w Polsce. A słyszałem, że ta naprzeciw ma być jeszcze lepsza
@sympatyk sportu
Dzięki za miłe słowa. PS Nadal nic:(
@ahryman
zabawna puenta;)
@wonsky
no wreszcie kolega wąski nabrał dystansu;)
-
Gość: Hanys 1920, *.domainunused.net
2009/03/05 21:57:46
Marten napisał:
"Może jakiś historyk ma coś do dodania?"
Przypuszczam, że to do mnie. Zatem zacznijmy od cytatu:
"..pojawia się ciekawy wątek historyczny: partia komunistyczna ustala barwy Górnika na cześć carskiej Rosji"
Nie. Barwy Górnika zostały pierwotnie ustalone jako: biały, czerwony i niebieski - w tej kolejności. To że ich obecny układ pasuje do pewnych postaci z historii tego klubu, to już zmartwienie wyłącznie dla kibiców Górnika :)
Ciekawostką jest fakt, że Górnik który powstał przecież jako koło sportowe przy państwowym sportowo-branżowym zrzeszeniu Górnik, nie przyjął barw sektorowych. Zagadka czeka na wyjaśnienie. To jedyny taki przypadek wśród kół sportowych zrzeszenia Górnik powstałych w latach 1948-1955. Nie da się tego wytłumaczyć przeoczeniem, w tej epoce nic nie powstawało przez przypadek.
Paweł Czado:
Za darmo umarło :D. No dobrze, zrobię to jak poda mi pan datę inauguracyjnego meczu Górnika. Kiedy i z kim rozegrał pierwsze historyczne spotkanie?
-
2009/03/06 09:43:24
Warunki? Gospodarzowi? Tyrada. NATYCHMIAST
-
Gość: svatopluk, 167.202.221.*
2009/03/06 10:51:37
biedny "irek16lfc, staticline17369.toya.net.pl "
musial sie niemieckiego uczyc i mu teraz niemieckie nazwiska przeszkadzaja.
a na Slasku jest ich nadal duzo.
polecam przeprowadzke do Mongolii, tam ich nie ma wcale:)
miales pecha synku. jakbys sie kilkanascie lat wczesniej urodzil to bys sie niemieckiego nie uczyl. na Gornym Slasku byl on zakazany.
-
Gość: rozbawiony, *.adsl.inetia.pl
2009/03/06 21:22:06
Ha ha! Biedny Pan Czado. Daje czadu, dokłada do ognia, podpuszcza - a tu nic. Ci, których chciał rozdrażnić, sprowokować - należycie oceniają wartość jego wypocin i się podpuścić nie dają! Za to - wpadka katastrofalna. Jak to ktoś już słusznie zauważył: tylko dokłada Górnikowi, pozwalając odkrywać brunatno-czerwone korzenie. Czwarty rozbiór Polski, czyli układ Ribbentrop-Mołotow doskonale pokazuje, że to po jednych pieniądzach towarzycho. To i co się tu dziwić: komunistyczno-rosyjskiego chowu, to dla kompletu utrzymali dyskretnie nazwę stadionu, ku czci Hitlera, a co! Dobrze, Panie Pawełku, dobrze, dobrze Pan się spisuje ;-) aż hej!
Jedno co - być może ma na pociechę. Jeżeli miu tak liczą w redakcji ilość wpisów pod blogiem i wg tego płacą: to chociaż to ma na pociechę, że wpisów przybywa. A, niech tam! Dopisuję się i ja. No, nie, żebym zaraz podejrzewał, że właśnie dlatego i w dyskusję się tu wpisuje Pan Czado, by wpisów było więcej. Ale - zawsze to jakaś pociecha, skor artykuł chory z urojenia, to przynajmniej tyle frajdy...
PS. Panie Pawle - prócz tego mi smutno, choć i wdzięczny jestem, że przestał się Pan kamuflować. Dotychczas myślałem, że jednak pewną klasę Pan ma, pewnego poziomu się trzyma, swoje "koniki i bziki" hoduje, jak każdy. Ale nie pozwala im Pan dorastać do aberracji. A tu - ot, takie zdemaskowanie...
-
2009/03/07 19:45:05
A propos różnych "Górników" i "szeroko" pojętego Śląska - wie ktoś skąd wziął się w Częstochowie klub piłkarski o nazwie "Górnik"?
-
2009/03/08 14:03:57
@jakas1
Zapytałem o to moich kolegów z Częstochowy. Okazuje się, że w tamtejszej dzielnicy Dźbów od XVII wieku wydobywano rudę żelaza. Piotrek Toborek wyjaśnił mi, że właśnie dlatego istniał tam klub sportowy o nazwie Górnik. W 1977 roku Dźbów został przyłączony do Częstochowy, stąd Górnik Częstochowa. Dziś to nazwa czysto historyczna, bo w Dźbowie nic się już nie wydobywa
-
Gość: Hanys 1920, *.domainunused.net
2009/03/09 17:24:15
"do tego jeszcze Górnik Dźbów podkupywał zawodników z Lotu..." (chodzi o Lot Konopiska). Komuna była taka przewidywalna i w jakiś sposób uniwersalna... "Urocze".
Jeszcze jedno, a propos "NATYCHMIAST" - bonum ex malo non fit.
-
Gość: Sadbre, *.dip.t-dialin.net
2013/03/08 11:42:17
Nie chce sie wmieszac w wasze wywody, ale interesuje mnie jeden fakt. Nie fakt barw Gornika, bo tu kazdy moze se pisac co mu sie podoba. Tak naprawde nikt nie wie skad sie one wziely.
Mnie ciekawi jedno.: Jaka druzyna grala na tym stadionie do 1945 roku. Jak wiadomo stadion powstal w 1935 roku. Wiec ktos musial na nim grac.
Wiem ze byly na nim rozgrywane mecze polskiego slaska przeciwko niemieckiemu slaskowi.
Wydaje mi sie, stad tez narodzila sie ta rywalizacja Ruchu z Gornikiem.
Moglby ktos mi na moje pytanie odpowiedziec.
Moglby ktos jeszcze cos na temat zawodnikow z tego zdjecia napisac???

Pozdrawiam