Blog > Komentarze do wpisu
Będzie niemiecka książka o śląskim futbolu

Spotkałem się dzisiaj w Katowicach z Thomasem Urbanem, dziennikarzem Süddeutsche Zeitung. Żywo interesuje się śląską problematyką futbolową, pisze na ten temat książkę. Roboty są zaawansowane, autor cyzeluje pracę z charakterystyczną niemiecką dokładnością. Oczywiście nie skupia się na tym kto komu, dlaczego i w jaki sposób strzelił gola, opisów meczów tam nie znajdziecie. Interesuje go niezwykła historia śląskiej piłki i losy konkretnych ludzi z nią związanych. Książka ukaże się w Niemczech już jesienią tego roku. Być może trafi w punkt, bo podobno niemieckie społeczeństwo nie ma o tych sprawach większego pojęcia.

Miejmy nadzieję, że przekład ukaże się również w Polsce, bo spojrzenie z innej strony byłoby dla wszystkich ciekawe i wzbogacające.

Niemcy coraz bardziej interesują się powikłanymi losami śląskich piłkarzy żyjących w powikłanych czasach. Od Thomasa Urbana wiem, że wkrótce do Polski chce przyjechać jeden z niemieckich naukowców. Interesują go zwłaszcza losy Ernesta Wilimowskiego. Być może Niemcy nawet nakręcą o nim film.

PS O Omedze pamiętam.

PS1 Były wicemarszałek województwa śląskiego nowym wiceprezesem Piasta. Koźmiński out. Tymczasem gliwicki klub wynajął sobie specjalistę od promocji nowego stadionu, który wcześniej zajmował się promocją stadionu Legii, więc ma w tym względzie doświadczenie. Specjalista uważa, że Piast dzięki stadionowi będzie mieć nad lokalną konkurencją dużą przewagę.

PS2 A hokeiści preferują różne rowki... Ciekawy tekst o rowkach Wojtka Todura - tutaj.

czwartek, 27 stycznia 2011, pavelczado

Polecane wpisy

  • Jacuś, piździelec, paciulok. Swój chłop

    Właśnie wróciłem z Maroka. Byłem tam m.in. na Jemaa el Fnaa, niezwykłym miejscu w Marrakeszu. To plac od którego może zawrócić się w głowie. Kobry tańczą wśród

  • Ciarki

    Styk futbolu, polityki i historii zawsze wywołuje we mnie dreszcz. Książka Zbigniewa Rokity sprawia, że na plecach występuje mi ten najbardziej ulubiony przeze

  • Piękny rok 1922

    Jak to jest, że kiedy polski futbol był światową potęgą powstawało o nim tyle książek co kot napłakał, a dopiero kiedy próbuje odbudować dawne pozycje w ciekawy

Komentarze
2011/01/27 16:06:40
Osobiście już od pewnego nie mogę doczekać się wydania tejże książki, bowiem Thomas Urban jest moim prywatnym wujkiem i już jakiś czas poinformował mnie o tejże inicjatywie. Niesamowicie mnie ona cieszy, bo footballem interesuje się od małego łapserdaka, a właśnie ta tematyka powinna być bliska człowiekowi, który wychował się na śląsku opolskim.
-
2011/01/27 16:21:30
Poprzednia książka Urbana była opublikowana w Polsce, więc czemu i nie ta.
-
Gość: hanys1964, *.internetdsl.tpnet.pl
2011/01/27 16:24:00
No ciekawe jak w niemieckich źródłach wypada śląskość i nieskazitelność powstańczego klubu założonego przez mniejszość. Zdecydowaną mniejszość :). Mam nadzieje że ukaże się w polskiej wersji językowej.
-
Gość: rafal102, *.unknown.vectranet.pl
2011/01/27 16:43:15
Najważniejsze że o kółku gospodyń wiejskich z bukowej nic nie będzie
-
Gość: Majkel, *.fenix.katowice.pl
2011/01/27 16:44:48
Cóż, coś tam pewnie pan Urban napisze. O wiele bardziej interesujące jest jednak, czy podejmie temat likwidacji starych dobrych śląskich firm i powołania na ich miejsce komunistycznego bękarta dla importowanych mas pracujących, mieniących się dzisiaj "rodowitymi Katowiczanami" ;)
-
Gość: rodowity katowiczanin!, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/01/27 19:39:23
@Up
masz cos do rodowitych katowiczan kibucujacych GieKSie?

Oczywiscie GieKSa mogla zrobic jak nasi sasiedzi i se wklepac nazwe i date np. Orła, Dębu albo Gónika (vel Zaleze) 1906 :D hehehe ciekawe do czego byscie sie wtedy przyczepiali skoro teoretycznie bylibysmy "najstarsi" :D
-
Gość: Majkel, *.fenix.katowice.pl
2011/01/27 20:44:36
W sumie każdy lubi co lubi i trochę przesadziłem ze złośliwością. Mam wielu znajomych goroli i hanysów, wszystkich szanuję. Każdy ma jakieś poglądy polityczne, gust muzyczny, czasem kibicują jakieś drużynie piłkarskiej i nie zawsze we wszystkich kwestiach się zgadzamy, ale wojen z nikim nie prowadzę. Co do założenia Gieksy, mam trochę inną teorię. Myślę, że to nie Gieksa sama się założyła, tylko konkretni ludzie celowo zniszczyli słabe za komuny kluby o "reakcyjnej" lub wręcz "niemieckiej" historii i na to miejsce powołali GKS - klub klasy robotniczej dla prawdziwych Polaków, którzy nie utożsamiali się z miejscowymi. Z czasem to się zatarło i ostatecznie wielu miejscowych też pokochało ten klub. No i dobrze, nudno by było bez konkurencji ;)
Niech będzie. Przepraszam za tego bękarta.
Pyrsk
-
Gość: Ko1, *.sileman.net.pl
2011/01/27 22:42:32
No Katowicom odebrano siłą kawał piłkarskiej historii.
-
Gość: Ko1, *.sileman.net.pl
2011/01/27 22:43:26
Zapomniałem dodać że z niecierpliwością czekam na tego białego kruka:)
-
Gość: R, *.dynamic.chello.pl
2011/01/27 23:15:32
Jak dla mnie to po wszelakich fuzjach powstaje zupelnie nowy twor i powinien tworzyc on tez nowa swoja historie a nie jakies dopisywanie sobie lat czy zaslug.Dlatego Gks poszedl dobra droga.Z tego co wiem to jezeli chodzi o ZS jest jakas bzdurna kontynuacja niewiadomo po co.Pachnie to jaks tania pokazowka i kombinowaniem w kubach , ktore tak przedstawiaja swoja historie.