Blog > Komentarze do wpisu
Brzydkie kaczątko

Jako że chcę pożyć - uczę się nie irytować. W polskiej rzeczywistości futbolowej to jednak nieuniknione. Skoro nieuniknione, to uczę się przynajmniej dzielić te ogarniające mnie irytacje na nieważne i ważne.

Zirytowałem się lekko już wczoraj wieczorem, gdy po zwycięskim meczu Ruchu z Cracovią redaktor Dariusz Tuzimek, zawitawszy na śląską ziemię, próbował przed kamerami telewizyjnymi na siłę wyciągnąć z Waldemara Fornalika deklarację kiedy odchodzi do Wisły Kraków.

Wiadomo, że Fornalik to trener nietuzinkowy, wiadomo, że nie będzie pracował w Ruchu tak długo jak Alex Ferguson w Manchesterze. Wiadomo również, że Ruch nie jest pępkiem świata, ale pytać trenera zaraz po meczu kiedy wreszcie opuści drużynę z którą przed chwilą awansował do ćwierćfinału Pucharu Polski uważam za wyjątkowo nieeleganckie. Rozumiem, że zdobycie tego potwierdzenia na żywo przed kamerami było zbyt kuszące, ale redaktor Tuzimek to widać dziennikarz bardzo niedoświadczony skoro liczył, że takie potwierdzenie od Waldemara Fornalika uda mu się jednak ''specjalnie dla telewidzów'' wydobyć.

Jego niedoświadczenie to jego sprawa, ale właśnie sięgnąłem po dzisiejszy ''Przegląd Sportowy'' i niestety przeczytałem felieton redaktora (z racji zawodowych obowiązków czytam wszystko). Zaledwie kilka zdań, które Tuzimek był łaskaw napisać sprowokowało mnie do skrobnięcia tego wpisu. Krótki cytat:

''Toczy się gra o Waldemara Fornalika, który wraz z Ruchem - nawet jak wygrywają - to zawsze są traktowani jak brzydkie kaczątko. Fornalik już wyrósł z Ruchu. To, że tak długo czeka na ofertę od czołówki, źle świadczy o rozeznaniu decydentów''.

Po pierwsze: nie jest wykluczone, że Waldemar Fornalik będzie pracował w Wiśle Kraków. Ale Tuzimek jest naiwny jeśli myśli, że dopiero po jego tekście decydenci się obudzą i ich ''rozeznanie'' się poprawi. Decydenci doskonale o wszystkim wiedzą. Skoro Tuzimek tak wpycha trenera Fornalika do Wisły to powinien wiedzieć, że zażyłość właściciela Ruchu z właścicielem Wisły jest większa niż zażyłość Tuzimka z Fornalikiem. Przypomnę: szef rady nadzorczej chorzowskiej spółki pochodzi z Olkusza, mieszkał również w Bukownie. Rodzina Smagorowiczów przyjaźni się z rodziną Bogusława Cupiała, który pochodzi z sąsiedniego Sławkowa. Bardzo dawno temu, kiedy Darek i Boguś nawet nie śnili, że kiedyś zostaną właścicielami tak wspaniałych klubów piłkarskich - grali razem w piłkę i rywalizowali w wymyślonej przez nastoletniego Smagorowicza "Lidze zgadywaczy" (to był zeszyt, w którym typowało się wyniki spotkań);

Po drugie: na tej samej stronie dzisiejszego ''Przeglądu Sportowego'', trzy centymetry od tekstu Tuzimka znajduje się tabela ligowa. Ruch zajmuje w niej obecnie trzecie miejsce, Wisła zajmuje szóste. Nie twierdzę, że ''Biała Gwiazda'' na nim pozostanie, ale czy Tuzimek uważa za czołówkę miejsca między pierwszym a drugim oraz czwartym a szóstym, bez trzeciego? 

Po trzecie, tytułowe: niby kto zawsze traktuje Fornalika i jego piłkarzy jak ''brzydkie kaczątko''? Pani? Pan? Ja? Może kolega? Ktokolwiek na Śląsku? Nie. ''Brzydkim kaczątkiem'' jest przede wszystkim dla redaktora Tuzimka, który w tym momencie wyrasta nam na ogólnopolską opinię publiczną. Nie wiem co Ruch musiałby zrobić żeby ''brzydkim kaczątkiem'' przestać być. Może pojechać na tournee do Nepalu i zabrać kogoś żeby to opisał? Co pan myśli, redaktorze?

PS Omega pozdrawia Waldemara Fornalika.  

czwartek, 10 listopada 2011, pavelczado

Polecane wpisy

  • Tak, Górniku Zabrze: Legia symbolem nowoczesnej Polski

    Dariusz Mioduski, właściciel Legii Warszawa udzielił właśnie wywiadu portalowi "Sportowe Fakty" . Przeczytałem go z ogromnym rozbawieniem. Pan Mioduski oczywiśc

  • Ale ten czas szybko leci!

    To doprawdy niewiarygodne. Jak to w ogóle możliwe, że wytrzymaliśmy aż 14 lat bez ligowych meczów GieKSy z Ruchem i Ruchu z GieKSą?! To jedna z piękniejszych ka

  • Zaorany

    Ludzie mówili mi: "nie wdawaj się w dysputę ze Stanowskim". A ja na to: "dlaczego?" Wydawało mi się, że to w miarę kumaty facet więc być może byłby w stanie spr

Komentarze
Gość: lm, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/11/10 09:01:57
zbudować nowoczesny stadion i znowu mieć perspektywy walki o mistrzostwo, albo przynajmniej perspektywy na rozwój taki, by za kilka lat móc walczyć o mistrza (vide Lechia).
-
2011/11/10 09:20:25
Nie wiem czy Fornalik wyrósł z Ruchu ale red. Tuzimek z pewnością nie wyrósł z Przeglądu Sportowego.
-
2011/11/10 09:31:40
@quasi-nazi
jako wnikliwy czytelnik ''Przeglądu Sportowego'' muszę stwierdzić, że z ogólnopolskiego punktu widzenia i bez wchodzenia w szczegóły ta gazeta jest coraz lepsza.
-
2011/11/10 09:41:49
Zanotuje sobie tą uwagę i może przeczytam ze 2 strony w empiku;)
-
Gość: niebieskiz, 80.50.134.*
2011/11/10 09:55:44
...a może ten wszechwiedzący dziennikarzyna ...podbija cenę p.Fornalika przed podpisaniem kontraktu z .... Ruchem
ps\
Stety WG MNIE nie utrzymią Fornalika ponieważ nie utrzymią tego składu
ps
Dzięki Panie tRenerze za niewystawianie Jankowskiego---do ME z nim
..i tak jak pisał Czadoblog---do legii stawka MINIMUM *2
-
Gość: McCuskey, *.internetdsl.tpnet.pl
2011/11/10 10:07:09
A ja na miejscu Czadobloga podjąłbym z Tuzimkiem zakład. Zakładając, że trener Fornalik zostanie w Ruchu do końca sezonu, to Niebiescy będą na koniec wyżej w tabeli od Wisły. Nawet, jeśli miałby tam zawitać niejaki Jimenez albo inny cudotwórca z wielkiego świata. Prawdopodobny scenariusz, panie redaktorze? Według mnie jak najbardziej. "PS" faktycznie się poprawia, ale konkurencję ma niewielką. "Futbol News"? Kiedyś dla mnie nie do pobicia było "Tempo" - ale oczywiście musieli je sformatować tudzież zlikwidować.
-
Gość: AB, *.internetdsl.tpnet.pl
2011/11/10 10:10:32
rzadko coś tu wpiszę ale teraz muszę. TEN WPIS TO JEST DZIENNIKARSTWO ( smaczki, anegdoty itd. ) Panie red. Tuzimek UCZYĆ SIĘ od Pana Czado , a wpisać musiałem bo kiedyś przeczytałem w PS coś na temat "Jezus z Rio" i "jak żyć" autorstwa red. Tuzimka i padłem ze śmiechu.
-
2011/11/10 10:14:59
Wtręt o Nepalu świadczy, że redaktor wnikliwie śledzi serwis Weszło. ;)

Co do trenera Fornalika - pakowanie się teraz do Wisły nie byłoby zbyt rozsądne. Oczywiście, zarobki pewnie byłyby kilkukrotnie większe niż w Chorzowie, ale komfort pracy średni. Tam jest ogromnie ciśnienie nie tylko na mistrzostwo Polski, ale i na awans do Ligi Mistrzów, a z tym składem ciężko będzie o mistrza. W Chorzowie takiej presji nie ma i jeśli Ruchowi nie grozi spadek, to już jest dobrze, a jeśli zajmie na koniec sezonu miejsce w pierwszej szóstce, to już będzie wielki sukces.

Jeśli miałbym się pokusić o prorokowanie dalszego przebiegu trenerskiej kariery Waldemara Fornalika, to raczej stawiałbym na to, że zostanie namaszczony przez Oresta Lenczyka na swojego następcę i w perspektywie dwóch lat odejdzie do Śląska, a za 2 lata Śląsk może w naszym futbolu znaczyć więcej niż Wisła.
-
Gość: Jahwe, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/11/10 10:18:04
A ja Panie Pawle zgadzam się z redaktorem Tuzimkiem. Rozumiem, że Pana - fana i eksperta od śląskiej piłki porównanie Ruchu z brzydkim kaczątkiem razi po oczach, ale tak jak ktoś wyżej napisał... Nowy stadion i lepszy budżet sprawiłby, że nikt by na Ruch tak nie patrzył. Ogólnie, to jakoś śląskie kluby wyglądają tak... biednie co dziwi, bo potencjał (kibice) jest bardzo duży
-
2011/11/10 10:29:25
@McCuskey
nie będzie zakładu
@AB
proszę nie przesadzać. To nie jest dziennikarstwo, to zwykły wpisik na blogu człowieka lekko nudzącego się, a jednocześnie mającego trochę czasu, bo mu się chwilowo zepsuła maszyna posyłająca teksty do internetu:-)
@sven.hannawald
To w środowisku dykteryjka powszechnie znana. Słyszałem ją kilka lat temu, ale często jest tak, że nie czuję się odpowiednim człowiekiem żeby coś zdradzać. Inni mają do tego większe prawa. Nie ode mnie to wyszło, a skoro, jak Pan zauważa, wyszło na weszło - nie widzę powodu żeby znowu nie weszło:-)
-
2011/11/10 10:39:12
@Jahwe
Wolno Panu zgadzać się z redaktorem:-) Ale w Ruchu NIGDY nie było kokosów. Nie znalazłem jednak opinii w gazecie z lat 30., 40., 50., 60., 70., 80. i 00., która pisałaby o Ruchu vel ''brzydkie kaczątko''. Bo Ruch to Ruch...
Ale może niedokładnie te gazety czytałem:-)
No i jeszcze jedno chyba najważniejsze: BIEDNY NIE ZNACZY BRZYDKI.
-
2011/11/10 10:53:00
p. Tuzimek (bo określenie redaktor jakoś mi wybitnie nie pasuje do jego osoby - nie każdy kto publikuje teksty w gazecie jest redaktorem, hmm - i znowu mi nie pasuje określenie "gazeta" do "PS" - "Tempo" tudzież "Sport" - wróć!) prezentuje żenujący poziom i naprawdę nie warto się nim zajmować
a obiektywnie Ruch jest postrzegany jako drużyna środka tabeli, a nie czołówki - niezależnie od aktualnie zajmowanego miejsca, tak po prostu jest - od ostatniego mistrzostwa upłynęło już dużo czasu, jakieś pojedyncze sukcesy były, ale były również np spadki
-
Gość: Jahwe, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/11/10 10:54:42
W naszych czasach niestety biedny często znaczy również brzydki. Przyznam, że na Ruchu byłem tylko raz (w sensie w Chorzowie, gdy grał z Koroną) i stadion delikatnie mówiąc nie zrobił na mnie wrażenia. Teraz gdyby zestawić go ze stadionami Lecha, Wisły, Śląska, Lechii czy Legii to na prawdę Ruch wygląda jak to brzydkie kaczątko ;p Nie orientuje się totalnie, dlaczego Niebiescy nie mogą (?) grać na Śląskim. Obawy, że stadion będzie w większości pusty i się to nie opłaca, czy jak? Może Pan wyjaśnić?
-
2011/11/10 10:56:25
ta gazeta jest coraz lepsza

Nie jest to szczególne osiągnięcie, aczkolwiek i to wypada docenić.
-
2011/11/10 10:58:19
dlaczego Niebiescy nie mogą (?) grać na Śląskim

Przed zakończeniem remontu, czy po?
-
Gość: Jahwe, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/11/10 11:04:44
No teraz to rzecz jasna, że po. Ale przed remontem też tam nie grali - chyba, że podczas WDŚ stąd moje pytanie
-
Gość: edziodurda, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/11/10 11:12:05
Tuzimek niech lepiej jedzie do Rio sprawdzic czy pomnik nadal milczy, bo pisanie ewidentnie mu nie wychodzi.

Nie ma chyba drugiego tak irytujacego dziennikarza w Polsce.
-
2011/11/10 11:44:47
Działacze Ruchu, jednak powinni zrobić wszystko, żeby Waldek Fornalik jednak był chorzowskim Fergusonem ;)
-
2011/11/10 13:16:16
@niebiesk
za ostro
-
Gość: PB, *.zvid.net
2011/11/10 13:39:57
Tuzimka i jego "gazety" nikt na Śląsku nie lubi. Ot zwykły szmatławiec, na bardzo niskim poziomie merytorycznym.

Czado trzyma poziom takimi wpisami! :)
-
Gość: Hanys 1920, *.static.sitel.net.pl
2011/11/10 14:36:26
Zgadzam się, "ta gazeta jest coraz lepsza". Jakże łatwo podwyższyć jakość zaczynając od zera ;)
-
2011/11/10 16:47:13
Ringier Axel Springer AG od momentu, w którym przejął z sukcesem katowicki Sport konkurencji nie ma. Jest co raz lepszy...? W stosunku do czego?
Nie czytam, nie kupuję, zachowuję spokój.
***
Redaktora Tuzimka, gdy tylko zabiera głos, w którymś z programów... bezceremonialnie wyciszam. Niczego nie tracę a... zyskuję spokój.
Tezie Tuzimka o brzydkim kaczątku przeczą fakty... Ruch, mimo kłopotów finansowych gra dobrze. Gdyby nie owe trudności...
Mam nadzieję, że Ruch:
- trafi w ćwierć finale na Legię i wyeliminuje ją a autorem sukcesu będzie nie kto inny jak Waldemar Fornalik. Nie zapominajmy o bracie pana Waldemara Tomaszu.
- że Waldemar Fornalik nie da uwieść się Wiśle, która bez wyraźnej pomocy sędziów nie potrafi wygrać meczu
- że działacze Ruchu wykażą się mądrością i zrobią wszystko, żeby Waldemara Fornalika zatrzymać w Ruchu
- ze Ruch zdobędzie 15 tytuł Mistrza Polski lub wygra Puchar Polski a pan, Dariusz Tuzimek, bezie musiał przyznać, że Ruch jest najlepszą drużyną w Polsce.*I to go zaboli.

Jakiś czas temu Maciej Szczęsny należał do grona krytyków Ruchu... Posunął się do dosyć mocnych słów, z których potrafił się wycofać. Niestety, ale ma wątpliwości co do tego, że pana Tuzimka na to stać.*To moje marzenie, wiec proszę krytyków o wstrzemięźliwość.
-
Gość: AB, *.internetdsl.tpnet.pl
2011/11/10 16:47:45
@Czado
Podtrzymuję swój wpis :)
Ale przyznam, że jestem w stanie emocjonalnej nadaktywności ( wk... ) po wywaleniu orzełka i teraz nie mam stanów posrednich a jedyni zero-jedynkowe
-
Gość: gp, *.ip.netia.com.pl
2011/11/10 20:50:28
Bardzo mnie rozbawił ten pierwszy kolega, który coś tam napisał, że niby Lechia ma jakieś perspektywy . Ten prowincjonalny piłkarsko klubik NIGDY nie będzie odnosił sukcesów i naprawdę szkoda na niego tak pięknego stadionu. A Ruch czeka jeszcze niejeden dobry sezon.
-
Gość: tyler, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/11/10 21:17:26
juz sie tak nie podniecajcie Fornalikiem , byl kiedys w zabrzu i na poczatku tez szło mu niezle a potem słabiutlko było ...słabiutko.... jelsi zostanie w ruchu to jest frajerem...bo niestety slaskie kluby sa zasciankem polskiej ligi...
-
Gość: ciekawy, *.ciup.fr
2011/11/10 21:53:43
Slaskie kluby nie tyle sa zasciankiem, tylko miejscem do pracy dla hazardzistow. Nigdy nie wiesz kiedy i czy dostaniesz nastepna wyplate.
-
Gość: Angol, *.bb.sky.com
2011/11/10 23:22:38
Wierze w madrosc Pana Fornalika i tak sobie kalkuluje ze jak by poszedl do Wisly nie mial by tam dobrego klimatu by spokojnie pracowac.Przy jego ewntualnym sukcesie zbyt wielu by sie tam chcialo ogrzac...Mysle ze jeszcze ma sznse by cos ugrac z Niebieskimi a potem moze Reprezentacja.PZPN w obecnej formie przetrwa do ME a po imprezie juz po nich.
-
2011/11/11 09:04:00
I dobrze, ze pan przyganil tych dzienikarzynow spoza GS.My kibice wielokrotnie na to zwracalismy uwage jak sie pisze o wynikach uzyskiwanych przez Slaskie druzyny.
Na oficjalnych po meczowych forach czy pozniej na drugi dzien w gazetach "polskich" pisze sie ze to np. Lech,Legia Wisla zagrala slabo z Ruchem,Gornikiem,Polonia B., a nie swietne zwyciestwo,wspaniale itd.
Takich okreslen nie uzywaja "polskie" gazety, portale, gdyz jest to zwykla ich zawisc wobec tego co Slaskie, Solidne i czesto wlozone w ta prace na szpilplacu wielkie serducho "slaski styl i slaski charkter".
Wystarczy zobaczyc jaka jest smieszna polityka kadrowa tych "polskich" haha wielkich klubow z Poznania,Krakowa czy Warszawy hahaha.
-
2011/11/11 09:09:43
@adriansh
za ostro
-
Gość: moRi, *.static.sitel.net.pl
2011/11/11 09:49:37
Bardzo dobRy tekst panie Pawle
-
Gość: moRi, *.static.sitel.net.pl
2011/11/11 09:50:02
BaRdzo dobRy tekst panie Pawle
-
Gość: tyler, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/11/11 10:08:19
19majkel20 masz racje, najbardziej smiesza mnie analizy z canal plus , jak ruch pyknoł legie w zeszłym sezone to analiza doytczyla tylko niedyspozycji legii, to samo bylo z gornikiem po meczu z wisla
-
Gość: fajf, *.tkk.pl
2011/11/11 20:18:18
i pan sie obrusza jak ja mowie ze gorol jest gorol gorolstwo nigdy nie zaakceptuje slaska i wszystkiego co z nim zwiazane zawsze bedziemy dla nich 3 swiatem i zawsze oscia w gardle nasze sukcesy ktore najchetniej by przemilczeli, na temat pomijania dobrych wystepow naszych druzyn nie ma sensu sie wypowiadac przypomnijcie sobie magazyn extraklasy po puknieciu lksu.... pozdrawiam z kolobrzegu gorolskiego kotwa na pierwszym
aaaks mikolow pozdrawiam serdecznie nie wiecie jak aksa stoji?
-
Gość: justynka tg, *.stk.vectranet.pl
2011/11/11 22:57:50
Słynny AIR-TUZIMEK ...Ten facet jakby wiecej czasu spędził na ziemi (w szególności redakcji ) a nie w samolotach to może by cos mądrego powiedział.Jak ktoś tu napisał najlepiej wyłączyć fonie....dla zdrowia psychicznego.Jeszcze przypomina mi się jego włazidupstwo wzgledem dyzmy jak instruował dziennikarke która zadawała niewygodne pytania("my ją nauczymy jak ma sie zachować") Ten facet to dno ...Jak chorągiewka zawieje byle stan konta się zgadzał i gratisowe wycieczki.