Blog > Komentarze do wpisu
Coup de Boule

Zinedine Zidane na pewno zasłużył na pomnik. Był zachwycającym piłkarzem, miał zachwycającą karierę. Stał się inspiracją dla mas.

Właśnie w tym ostatnim kontekście fakt  wystawienia pomnika Zidane'a przed Centre Pompidou jest wręcz niebezpieczny.

Fakt, że monument stanął w Paryżu jest symboliczny. Zidane przecież nigdy nie był zawodnikiem paryskiego klubu, był jednak kapitanem "Tricolores" - reprezentacji nowej Francji, w której jak nigdy wcześniej tak wiele znaczyli piłkarze nie będący rdzennymi Francuzami, reprezentacji która osiągnęła sukces nie notowany nigdy wcześniej. Oczywiście w latach 90. jej personalny i narodowościowy skład nie był wynikiem jakiejś rewolucji. Przypomnę, że pierwszy Afrykańczyk w reprezentacji Francji zagrał już w latach 30.

Uważam jednak, że ktoś kto pozwolił na wystawienie tego pomnika - jeszcze do tego w takim miejscu - popełnił kosztowny błąd. Błąd, który może "procentować" w przyszłości. Bo nie powinien być to, do cholery, pomnik gloryfikujący przemoc. Pomnikowy Zizou wali z byka włoskiego obrońcę Materazziego w klatkę piersiową. Tak jak w pamiętnym finale mistrzostw świata sprzed sześciu lat.

Wiadomo, że w życiu każdego człowieka zdarzają się momenty kiedy musi zacisnąć pięści. Kiedy musi reagować. Jednak taki pomnik sprawia, że mnóstwo ludzi poczuje, że może zareagować tak w każdej sytuacji, w każdym miejscu o każdej porze. To jest właśnie problem. To przecież ewidentna pochwała zatraty w oburzeniu i braku odpowiedzialności. Zidane we własnym mniemaniu bronił honoru rodziny, ale przecież osłabił drużynę w jednym z najważniejszych momentów w jej dziejach.

Teraz jak w paryskiej szkole jeden chłopak przywali drugiemu z byka na przerwie to zapewne poczuje się skrzywdzony, wręcz sekowany, jeśli pani wezwie jego rodziców. On bronił przecież tylko swojego honoru... Do tego w sposób usankcjonowany przecież przez państwo. Bo nikt mi nie powie, że państwo może nie mieć pojęcia o wystawieniu tego pięciometrowego monumentu z brązu w takim miejscu.... Na to musi być zgoda oficjalnych organów. Wyobrażacie sobie co by było gdyby każdy mógł postawić pomnik jaki uzna w miejscu, które uzna?

To nie jest przedstawienie życia takim jakie jest. Odbieram to jedynie jako symboliczne przyzwolenie na brutalizację obyczajów. I to gdzie: akurat w Paryżu, wyrafinowanym mieście haute couture i haute cuisine... Cóż, wygląda na to, że teraz można manżnąć flamique à porions wytaplane w pâté de canard, wdziać figlarną marynarkę od Jeana-Paula Gaultiera i nie zdejmując jej, zapodać z bani jakiemuś gościowi - najlepiej pod wieżą Eiffla. Chcę wierzyć, że to nie Nowa Francja wali z byka Starą Francję...

Oto inspiracja dla mas w sercu kulturalnej stolicy Zachodniego Świata.

Czas umierać.

PS Do dziś mam autograf Zidane'a osobiście zdobyty w czasach kiedy jeszcze nikt nie wiedział co z niego wyrośnie. Podpisał mi się kiedy na koncie miał dopiero dwa mecze i dwa gole w reprezentacji Francji.

PS1 A poza tym Omega.

piątek, 28 września 2012, pavelczado

Polecane wpisy

Komentarze
2012/09/28 10:22:12
Ja myślę, że w żadnym innym miejscu niż przed Pompidou taki pomnik nie miałby racji bytu.
A ten autograf to z Bukowej?;-)
-
2012/09/28 10:28:04
@bartoszcze
Zastosuj metode dedukcji rozkładając na czynniki pierwsze zdanie: ''Podpisał mi się kiedy na koncie miał dopiero dwa mecze i dwa gole w reprezentacji Francji''.
:)
-
2012/09/28 10:37:52
To się nie nazywa dedukcja, tylko wikipedia jakby co:-)
-
2012/09/28 11:15:17

To było firmowe zagranie Zidane'a.
Dla lepszego efektu, zamiast Włocha, mogli obok niego postawić Niemca Jochena Kientza.
;-)

-
Gość: adas, *.rudaslaska.vectranet.pl
2012/09/28 11:37:09
Ja myślę, że to jest ukryty pomnik Matterazziego. Pewnie go jakichś Włoch z północy rzeźbił i sprzedał tym naiwnym Galo-Germanom. Jak przez poprzednie 2000 lat;)

PS sorry za ucieczkę spod wątku o wf (porannym tyż:), ale doszedłem do wniosku że zdania jednak nie zmienię, a nowych argumentów wymyślić nie potrafię;)
-
Gość: Kibic Widzewa, *.zone9.bethere.co.uk
2012/09/28 12:43:05
Zgadzam się z tym, że taki pomnik jest czymś złym, bo gloryfikuje przemoc. Poza tym smaczku całej tej sprawie dodaje fakt, że to pomnik Algierczyka postawiony w Paryżu, na przedmieściach którego to miasta jest bardzo niebezpiecznie ze względu na obecność imigrantów m.in. z krajów Afryki północnej. Chociaż z drugiej strony - nie sądzę, żeby mieszkańcy biednych przedmieść zapuszczali się do centrum. W Brukseli też są dzielnice zamieszkiwane przez imigrantów z krajów Afryki północnej, gdzie strach wysiadać z samochodu, bo nawet wizualnie wygląda to strasznie - zaniedbane budynki, syf na ulicach i chodnikach, łypiący spod byka ludzie. Tak samo jest w sumie w Amsterdamie, Rotterdamie, Londynie, Manchesterze, Birmingham czy nawet tam, gdzie mieszkam.

Natomiast nie zgadzam się z tym, że piłkarze z krajów afrykańskich czy z Ameryki Południowje to jacyś gorsi Francuzi albo wręcz nie-Francuzi. Niby dlaczego? KAŻDY mieszkaniec Afryki zna angielski, francuski albo belgijski. Były tam kolonie tych państw. Skoro władze kolonialne wyzyskiwały i czerpały dochody z kolonii, dlaczego odmawiać mieszkańcom tamtych terenów gry w kadrach krajów, z kórych pochodzili koloniści? Moim większym oni są "bardziej" Francuzami niż Perquis, Obraniak czy Polanski Polakami.

A tak w ogóle ciekawi mnie, co kieruje ludźmi, gdy chcą reprezentować barwy innego kraju niż swój. Nie wiem, jak to będzie w przyszłości, ale na dzisiaj nie wyobrażam sobie, że mógłbym być częścią jakiejś drużyny, która by się nazywała "Anglia" albo "Wielka Brytania". Nie jestem Anglikiem i nigdy nim nie będę, jestem Polakiem, nie mogę sobie wyobrazić, że nagle uczę się hymnu angielskiego i biegam po boisku w koszulce z trzema lwami. Dziwne i chore.
-
Gość: pablot, *.zabrze.vectranet.pl
2012/09/28 13:15:47
To chyba tylko sztuka? A ona rządzi się swoimi prawami, więc po co to umoralniać? Zgodnie z taka retoryką powinno się cenzurować wszelkie przejawy agresji w futbolu? Zakazać grania jakichkolwiek meczów piłki nożnej w Paryżu? Bo przecież tam, te elementy występują na żywo - godzą w ten piękny humanistyczny obraz miasta zakochanych i mody..
-
2012/09/28 14:12:08
Powinni zrobić pomnik czegoś bardziej charakterystycznego dla francuskiego futbolu. Na przykład pomnik ręki Henry'ego.
-
Gość: plektor, *.internetdsl.tpnet.pl
2012/09/28 16:24:25
do Kibic Widzewa
a belgijskim się gdzie mówi?
-
2012/09/28 17:34:48
Panie Czado niech Pan dalej kibicuje reprezentacji PZPN.
www.sport.pl/mundial2014/1,128351,12574052,El__MS_2014__Nie_ma_biletow_na_mecz_Polska___Anglia.html?v=1&pId=19221485&logged=1&loggedIn=true&send-a=1#opinion19221485
Nie będzie otwartej sprzedaży biletów na mecz Polska - Anglia. Wejściówki skończyły się zanim została ona otwarta. 30 tysięcy biletów rozprowadził Klub Kibica. Reszta przypadła sponsorom i PZPN-owi.
-
2012/09/28 18:05:04
A ja sobie myślę, że najbardziej to policzek dla Zizou, mistrzostwa w klubach, w reprezentacji, a uwiecznia go obelisk przedstawiający największy błąd w karierze...
To na pewno nie jakiś ponury żart?

@stix
za coś trzeba głosy kupować, wybory niedługo, odchodzącym biedaczkom odprawy pewnie wydają się niskie, to se dorobią
-
Gość: Kibic Widzewa, *.zone9.bethere.co.uk
2012/09/28 18:22:25
@plektor

Faktycznie, pomyliłem się, nie ma języka belgijskiego, są za to niderlandzki, fryzyjski albo flamandzki.

@stix

Co ma Fornalik i jego piłkarze do tego, w jaki sposób są sprzedawane bilety na mecze kadry? Nic. Więc czemu nazywasz reprezentację Polski "reprezentacją PZPN"?
-
Gość: Rav, *-static.easy-com.pl
2012/09/28 21:53:06
Idiota.
-
Gość: Tata Wiesia, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/09/29 03:40:12
Masz Pan co chcesz, lewactwo, politpoprawność, i wszystkie gówna z tym związane. To nawet zabawne, że o tym piszesz.
-
Gość: o, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/09/29 19:21:55
@pavelczado
dalej bedzie sie pan upieral, ze nie dostrzega nienawisci do Legii? jak oglada pan teraz mecz Zaglebia to ma pan kolejny na to dowod na trybunach. na poczatek meczu przyspiewki na Legie, po bramce dla Zaglebia przyspiewki na Legie, itd. niech pan otworzy oczy jesli pan nie dostrzega tego, ze w Polsce Legia jest kochana albo nienawidzona.
-
Gość: o, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/09/29 19:40:33
ale buractwo panuje na trybunach w Lubinie. zreszta jak Legia przyjezdza to zazwyczaj kibicom przyjezdnym sloma z butow wystaje, szczegolnie w tych rejonach (slask), czy to Ruch, Gornik, Zaglebie..
-
Gość: Hanys 1920, *.static.sitel.net.pl
2012/09/30 18:54:19
"jak Legia przyjezdza to zazwyczaj kibicom przyjezdnym sloma z butow wystaje" - i jak tu się z tobą nie zgodzić najdroższy? Ja się zgadzam!