Blog > Komentarze do wpisu
Górnik Zabrze i tak nie zmieni nazwy

Dziś po 110 latach kończy wydobycie ostatnia kopalnia w Zabrzu... KWK Makoszowy przed wojną działała jako Delbrückschachte (i już wtedy stworzyła własny zespół piłkarski). 

Nie muszę mówić jak ogromny wkład po wojnie górnictwo miało w rozwój i siłę Górnika Zabrze, to oczywiste. Piłkarze i trenerzy mieli etaty na kopalniach, wielu z nich właśnie na KWK Makoszowy. Wśród nich choćby Stanisław Oślizło.

Byłem na dole w wielu kopalniach, tej akurat nie. Zrobiłem sobie tylko przed jej bramą (kiedy jeszcze była połączona z KWK "Sośnica") zdjęcie z Lukasem Podolskim, który czekał na wujka aż skończy szychtę.

Wkład KWK Makoszowy w historię Górnika jest większy niż można przypuszczać. Jej dyrektorem w latach 1958-75 był Wiluś Kasperlik, jak wspominał mi Hubert Kostka „bardzo fajny i przyzwoity facet”. Zresztą Kasperlik sam krótko prezesował Górnikowi w połowie lat 50.

Mało kto wie, że kiedy unowocześniano stadion, za szatnie odpowiadała właśnie KWK Makoszowy. To jej nakładem powstały tam baseny z ciepłą i zimną wodą, sauna, nowiutkie łazienki z wszechobecną glazurą i bardzo wówczas modną dębową boazerią.

Żeby było jasne: nie zawsze życie piłkarzy jako górników było usłane różami. W 1974 roku klub prosił kopalnię Makoszowy gdzie akurat w tym czasie etat miał słynny Stefan Florenski o pozwolenie na podjęcie dodatkowego zatrudnienia w Górniku jako asystenta trenera. Kopalnia się zgadza, ale „zezwolenie niniejsze może być uchylone w każdej chwili w przypadku ujawnienia iż wykonywanie dodatkowego zatrudnienia pozostaje w sprzeczności z obowiązkami Obywatela w tutejszej kopalni”.

Mimo to w Zabrzu tak naprawdę piłkarzom nieba by przychylili. No bo z czym kojarzy się jeszcze to miasto przeciętnemu Polakowi? Kardiochirurgią i Zbigniewem Religą, też zresztą zagorzałym fanem Górnika.

Jedno jest pewne: choć fedrunek się kończy nikt nawet nie pomyśli żeby zmienić temu wspaniałemu klubowi nazwę. Wawel już na zawsze Wawelem pozostanie. Tak samo będzie z Górnikiem. 

PS Rozmawiałem o Górniku z jego dawną gwiazdą z najlepszych czasów. Ma sporo ciekawych przemyśleń. Ciągle wierzy w awans! Więcej - TUTAJ.

piątek, 30 grudnia 2016, pavelczado

Polecane wpisy

  • Dziękuję za wyróżnienie

    Miło mi zwrócić Waszą uwagę, że grono ekspertów (dziennikarzy sportowych, przedstawicieli branży) wybrało dziś "Sportową Książkę Roku" A.D.2017. Wyboru dokonano

  • Co Górnik Zabrze ma wspólnego z kurami

    Górnik Zabrze czy wygrywa czy nie - dorobił się wyjątkowo cennej opinii. A opinia czasami zdaje się być ważniejsza niż... wyniki. Ważniejsza w tym sensie, że w

  • Oto okładka mojej przyjemności

    Miło mi oznajmić, że w połowie września ukaże się na rynku książka pod tytułem "Górnik Zabrze. Opowieść o złotych latach" . Pracowałem nad nią rok, to była dla

Komentarze
Gość: Lubię placki, *.dynamic.chello.pl
2016/12/31 12:34:06
Niestety lub dla niektórych na szczęście, ale Górnika czeka ten sam los co tej kopalni w najbliższym czasie. Awans do ekstraklasy, choć mało prawdopodobny może to wszystko jeszcze przyspieszyć. Jedynym wyjściem przed bankructwem jest znalezienie bardzo bogatego inwestora, który nie będzie chciał odzyskać włożonych w tą niepewną inwestycję pieniędzy. Trzeba powiedzieć to jasno takie rzeczy zdarzają się tylko w bajkach. Dla mnie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest bankructwo Górnika Zabrze w przeciągu 5 lat, a następnie rozpoczęcie wszystkiego od nowa. Górnik ma pokłady węgla w postaci kibiców, ale czy to wystarczy, by z powrotem walczyć o najwyższe cele ? Na pewno nie z takimi długami.
-
Gość: akcja, *.opera-mini.net
2016/12/31 17:16:23
@P.Czado
Niech pan wytlumaczy osoba slabo zorentowanym jak sie stalo, ze dopiero ok 2005 roku zmieniono glownego patrona z wasikiem stadionu?
Prawdziwa historii utworzenia kombinatu Szahtiar Zabrze chce zapomniec nawet autor bloga, a jest czego sie wstydzic.
-
2017/01/07 19:53:05
Z nostalgicznym wspomnieniem przeczytałem powyższy artykuł. Górnik Zabrze zawsze kojarzył się z najlepszymi chwilami polskiego futbolu.Nie wspominam zawodników - to zbędne.Kto pamięta tamten czas, może ułomny ale dający Polakom wiarę w możliwości jakie mogą mieć....To była sprawa prawie narodowa ! Zmieniać nazwę to tak jakby klub przestał istnieć.....Pogońcie pomysłodawców.......Żaden klub w kraju nie dokonał tyle co Górnik! Można szukać Legii, Wisły ale to nie to!