Blog > Komentarze do wpisu
Fajny mecz widziałem

Zgodnie z oczekiwaniami Górnik Zabrze pokonał Legię Warszawa na inaugurację ligi. Okazało się, że Czadoblog jest pesymistą, typowałem tylko 2:1 (mam świadków).

Co mi się podobało:

a) że Górnik grał jakby był wyrachowanym skurczybykiem co o tyle dziwi, że do tej pory piłkarze KSG, którzy wystąpili dziś w podstawowym składzie nie rozegrali łącznie w ekstraklasie nawet stu meczów! (Michał Koj - 49, Kurzawa - 40, Mateusz Wieteska - 4). Dla większości z tych zawodników był to debiut na tym poziomie rozgrywek! Sprawić żeby zespół niedoświadczony grał jakby był bardziej doświadczony od doświadczonego przeciwnika to sztuka. Byłem pod wrażeniem tym bardziej, że "niedoświadczony" beniaminek modelowo położył na łopatki "doświadczonego" mistrza;

b) że w Zabrzu ludzie decyzyjni zachowują spokój. Po meczu spytałem trenera Marka Kasprzyka (Marcin Brosz musiał odcierpieć "winy" więc z powodu impulsywnego zachowania w poprzednim sezonie więc nie mógł być na ławce podczas meczu), który moment meczu był najtrudniejszy. Odparł, że ten kiedy kontuzji doznał Michał Koj. Akurat wtedy zabrzanie stracili gola, wydawało się, że Legia może jeszcze próbować myśleć o czymś więcej. Koja zastąpił środkowy pomocnik, rekonwalescent Erik Grendel i - jak się okazało - to był dobry pomysł.

Ale żeby było jasne - Marcin Brosz wie, że przyjdzie trudny moment i nie jest tak, że "skoro klupnęliśmy Legii to klupniemy teraz wszystkim". 

c) że to wyrachowanie Górnika wychodzi w niespodziewanych momentach. Kiedy po godzinie gry debiutant Damian Kądzior schodził z boiska mogłoby się wydawać, że powinien zastąpić go obrońca, bo warto było bronić dwubramkowego wówczas prowadzenia. To była jednak odpowiedź na to, że kilkadziesiąt sekund wcześniej na boisko wbiegł w Legii Krzysztof Mączyński. Sztab Górnika posłał do gry Davida Ledecky'ego. Słowak związał Mączyńskiego. Zaraz po tych zmianach padła trzecia bramka dla Górnika. Brosz po meczu przyznał, że ta zmiana była zaplanowana.

d) świetne zachowanie drużyny Górnika przy pierwszej bramce. Rafał Kurzawa dośrodkował z rzutu rożnego. Uderzył na tyle wysoko, że nikt nie zdołał jej wybić - ani obrońcy, ani bramkarz. Wylądowała na głowie zamykającego drugą stronę Mateusza Wieteski, który głową posłał piłkę do środka. Takie zagrania są bardzo niebezpieczne co tym razem udowodnił Dani Suarez;

e) świetne zachowanie drużyny Górnika przy drugiej bramce. Wyjście z opresji na własnej połowie i modelowo rozegrany kontratak zakończony samotnym biegiem Angulo sprawił, że poczułem uniesienie, a nie unoszę się już z byle powodu... Bask czuł się na tyle pewnie, że miał czas by w biegu się jeszcze obejrzeć. Zrobiło to na mnie duże wrażenie. Legioniści chyba go trochę zlekceważyli, bo po przerwie też strzelił gola biegnąć sam na bramkarza. Ma 33 lata a nie dał się dogonić. Cóż, w tym wieku ciągle można szybko biegać;

f) znakomita gra bramkarza Tomasza Loski. Zachował się bez zarzutu przy wszystkich trudnych momentach - świetnie radził sobie z trudnymi strzałami Guilherme (gdybym któregoś piłkarza z Legii miał polecić do Górnika to właśnie tego) i Hamalainena. Przy golu Armando Sadiku nie miał szans. Ogólnie grał jednak bardzo pewnie, wytrzymał presję i może być mocnym punktem tej drużyny na długo;

g) gra Legii. Ten zespół naprawdę potrafi grać w piłkę, trzeba to przyznać. Na pewno nie można go lekceważyć, jeszcze niejednemu ligowemu rywalowi urwie punkty. Tym razem trafił po prostu na lepiej dysponowanego rywala. To się zdarza. Brawa jednak dla gości, że nie grali kunktatorsko i nie zepsuli tego widowiska.

h) dżentelmeńskie zachowanie Jacka Magiery. Trener Legii przyznał po meczu, że zwycięstwo Górnika jest zasłużone i "podziękował gospodarzom za lekcję".

Co mi się nie podobało:

Szkoda, że takimi dźentelmenami nie są fani drużyny przyjezdnej, którzy po meczu - kiedy piłkarze gospodarzy biegli pod trybunę kibiców żeby pocieszyć się zwycięstwem - ryczeli na melodię używaną przez fanów gospodarzy hasło "jebać Górnik jak za dawnych lat". Wiadomo, że stadion to nie opera, ale wiadomo też, że jednak nie chlew. Mecz meczem, ale warto uznać kiedy rywal rzeczywiście jest lepszy od naszych ulubieńców, jak sądzicie? Oczywiście nie każdy musi o tym wiedzieć, obycie wynosi się z domu.

Reasumując: to będzie naprawdę ciekawy sezon!

PS Cieszę się, że nic nie stało się Arkadiuszowi Malarzowi. 

niedziela, 16 lipca 2017, pavelczado

Polecane wpisy

  • Dziękuję za wyróżnienie

    Miło mi zwrócić Waszą uwagę, że grono ekspertów (dziennikarzy sportowych, przedstawicieli branży) wybrało dziś "Sportową Książkę Roku" A.D.2017. Wyboru dokonano

  • Co Górnik Zabrze ma wspólnego z kurami

    Górnik Zabrze czy wygrywa czy nie - dorobił się wyjątkowo cennej opinii. A opinia czasami zdaje się być ważniejsza niż... wyniki. Ważniejsza w tym sensie, że w

  • Oto okładka mojej przyjemności

    Miło mi oznajmić, że w połowie września ukaże się na rynku książka pod tytułem "Górnik Zabrze. Opowieść o złotych latach" . Pracowałem nad nią rok, to była dla

Komentarze
Gość: prodisz, *.215.193.197-internet.zabrze.debacom.pl
2017/07/16 01:03:17
Obojętnie co się nie stanie w niedzielę i poniedziałek Igor Angulo to piłkarz kolejki. Nawet przy pierwszym golu Górnika, jego ruch na krótki słupek ściągnął za nim z pięciu kopaczy legii. Miał więc udział każdym golu. Brawa dla Pana Trenera Brosza, że nie odstawił go po słabym początku wiosny w 1. lidze. Między innymi dzięki niemu awansowaliśmy i dzięki niemu się dzisiaj cieszymy :)
-
Gość: pablo sarachman, *.dynamic.gprs.plus.pl
2017/07/16 02:15:51
I tak Legia będzie mistrzem a Górnik będzie bronił się przed spadkiem. Ale wygrał zasłużenie.
-
Gość: Rest, *.centertel.pl
2017/07/16 11:59:39
Zastanawiałem się na czym polega fenomen redaktora Czady. Ale już wiem :-) system percepcyjny żaby działa w ten sposób, że płaz ten dostrzega jedynie potencjalne niebezpieczeństwo oraz potencjalny pokarm. Innych, neutralnych obiektów po prostu nie widzi. Cudownym zrządzeniem natury redaktor Czado dostrzega wybryki jedynie warszawskich kibiców - kto nie wierzy niech sumiennie przeczyta czadobloga! Tam jest to udowodnione czarno na białym, co by się na Śląsku nie wyprawiało (ale także w czasie wizyt redaktora Czady w stolicy - odpada argument endemicznej natury zjawiska) wszystko to toczy się poza jego percepcją. Ba w stolicy, redaktor otrzymuje nawet obraźliwe esemesy, więc w sprzyjających okolicznościach fenomen ma charakter przyrodniczo-krajobrazowy. Proszę więc dbać o redaktora Czadę bo drugiego takiego już nie będzie!
PS. Gratulacje dla Górnika za niespodziewany, acz zasłużony sukces
-
Gość: Rest, *.centertel.pl
2017/07/16 12:03:01
Telefon zmienił więc poprawiam: nie przyrodniczo-krajobrazowy a przyrodniczo-wirtualny.

Pozdrawiam serdecznie redaktora Czadę
-
2017/07/16 12:48:24
@prodisz
Rzeczywiście, Bask jest fantastyczny. Zachwycałem się nim właściwie od razu, pamiętam jak musiałem się tłumaczyć na trybunach, że nie jestem jego menedżerem, bo chwaliłem go głośno. Potem wygrałem zakład o ilość strzelonych przez niego bramek w zeszłym sezonie.
To rasowy piłkarz i podziwiam jego umiejętności. Jego nieudana kariera w Hiszpanii pokazuje jak daleko odjechał futbolowy świat. W każdym razie u nas jest profesorem. Podoba mi się podejście Marcina Brosza, który podkreśla, że Angulo sprawdza się w dwóch rolach: podstawowej - strzelanie bramek, niby pobocznej, ale bardzo ważnej - dawanie przykładu i uczenie młodszych.
@pablo sarachman
każdy ma prawo do własnych opinii. Zgadzam się z tą, że Górnik wygrał zasłużenie
@Rest
to bardzo interesujące co Pan pisze, naprawdę.
Jednak uprzejmie proszę o nieodmienianie mojego nazwiska. Nie akceptuję tego. Proszę skorzystać z zasady, którą warto sobie przypomnieć: "Dozwolone jest też nieodmienianie nazwisk męskich zakończonych na -o, -e lub tych, które są akcentowane na ostatniej sylabie, ale tylko w sytuacji, gdy poprzedzone są one odmienionym imieniem lub rzeczownikiem pospolitym"
Z góry dziękuję i licząc na zrozumienie również serdecznie pozdrawiam

-
Gość: Rav ravicki, *.easy-com.pl
2017/07/16 16:15:19
Chcemy mistrzostwa!
-
Gość: lukasz, *.static.ip.netia.com.pl
2017/07/18 10:36:08
Pytanko o stadion Górnika - z tego co kojarzę, a mogę być w błędzie, nowe trybuny powstały w ramach budowy nowego obiektu, a stara trybuna pozostała ze względu na jej wartość historyczną. Dlaczego w takim razie, cała jest zasłonięta? Po co było zostawiać ten fragment stadionu, skoro teraz trzeba się go wstydzić?
-
2017/07/18 13:49:36
Stara trybuna pozostała, ponieważ w budżecie Zabrza nie ma pieniędzy na budowę czwartej trybuny.

My na Śląsku (z nielicznymi wyjątkami) nie uznajemy zasady "zastaw się a postaw się".

I nie, nie wiem czemu była zakryta.
-
Gość: Olo, *.dynamic.gprs.plus.pl
2017/07/18 23:12:55
"My na Śląsku (z nielicznymi wyjątkami) nie uznajemy zasady "zastaw się a postaw się"

Za pieniądze, które wpakowano w Stadion Śląski można było na Śląsku trzy stadiony postawić.
-
2017/07/18 23:25:50
@lukasz
stara trybuna nie ma wartości historycznej, nie została wpisana do rejestru zabytków i można ją wyburzyć (faktem jest, że nie jest to architektoniczna perła). Moim zdaniem jest zasłonięta, bo nie ma sensu sprzedawać na nią biletów,a pusta sprawiałaby przygnębiające wrażenie. Siedzą tym właściwie tylko dziennikarze, rezerwowi piłkarze itd.
Przyznam, że nie mam pojęcia czy jeśli zapotrzebowanie na bilety jeszcze bardziej wzrośnie, trybuna zostanie ponownie otwarta dla publiczności. Nie wydaje mi się.
-
Gość: stefan, *.centertel.pl
2017/07/19 19:28:47
Skąd ta zasada, że nazwisk zakończonych na "o" można nie odmieniać? Nijak nie mogę sobie jej przypomnieć.
-
Gość: Rest, *.79.199.163.atman.pl
2017/07/20 14:29:35
@stefan
Generalna zasada mówi żeby odmieniać wszystkie które można odmienić (więc nazwisko Czado również), a nie odmieniać niektórych nazwisk męskich niesłowiańskich (np. D'Annunzio).
Panu Pawłowi w tym przypadku chodzi o coś innego - z idiosynkrazjami walczy się bardzo trudno.
-
2017/07/20 14:51:12
@Rest
:)
Dobrze rozumiem? Jeśli Pan w poprzednim komentarzu odmieniał "Czado" znaczy, że miał Pan pewność, że moje nazwisko jest słowiańskie? A może nie jest?:)
-
Gość: Rest, *.79.199.163.atman.pl
2017/07/20 14:57:26
@pavelczado

Afrykańskie?

-
2017/07/20 14:59:09
@Rest
Skoro Pan pyta, znaczy, że nie ma Pan pewności. A skoro Pan nie ma - dlaczego odmienia? Widzę tu pewną niekonsekwencję...
-
Gość: Rest, *.79.199.163.atman.pl
2017/07/20 15:00:14
@pavelczado

Bo czekam na odpowiedź, której Pan unika :)
-
Gość: 787, *.dynamic.chello.pl
2017/07/20 21:36:03
A jeśli Murzynek to imię a Bambo nazwisko, to będziemy mówić o panu Murzynku Bambie?
-
2017/07/21 17:12:00
@Rest
żeby okazać ocean dobrej woli, który się we mnie przelewa odpowiem z przyjemnością na jedyne pytanie, które znajduję.
Odpowiedź brzmi: "nie, nie jest to nazwisko afrykańskie"
-
Gość: Rest, *.centertel.pl
2017/07/21 21:39:24
@pavelczado

Bardzo długo trwał odpływ tego oceanu, ale nareszcie po paru dniach pojawił się przypływ :-) I skoro zadeklarował Pan taką koncyliacyjną postawę, to może zgodzi się Pan na używanie przeze mnie odmiany, w kompromisowej formie? To było by dla mnie wielka sprawa, uzyskać taką zgodę od wybitnego i sławnego (słowo daję, że za takiego Pana uważam) dziennikarza - Pawła Tschady?
-
2017/07/22 10:34:48
@Rest
z całym szacunkiem na jaki mnie stać muszę oświadczyć, że ta wymiana zdań jest nużąca i niestety do niczego nie prowadzi. Dlatego się z niej wycofuję.
Powodzenia
-
2017/07/26 08:40:53
Trzeba oddać Górnikowi, że zagrał mecz perfekcyjny. Akcja na dwa zero to słynna truskawka na torcie. Winszuję zwycięstwa. Mistrzem Polski będzie jednak Legia!
-
Gość: mt, *.dynamic.chello.pl
2018/05/27 21:44:52
g) gra Legii. Ten zespół naprawdę potrafi grać w piłkę, trzeba to przyznać. Na pewno nie można go lekceważyć, jeszcze niejednemu ligowemu rywalowi urwie punkty.

Panie Pawle, po 9 miesiącach przypomniałem sobie Pański wpis po meczu Legia - Górnik i muszę pogratulować znakomitej piłkarskiej wiedzy oraz umiejętności przewidywania.

Przy okazji przeczytałem wszystkie komentarze i taka dobra rada dla Pana. W kwestii odmiany nazwisk, proszę zapamiętać zasadę matematyka i aforysty Hugo Steinhausa: "Pan jest właścicielem swojego nazwiska tylko w mianowniku liczby pojedynczej. Pozostałymi przypadkami rządzi gramatyka".

Z pozdrowieniami