poniedziałek, 21 kwietnia 2008
Kibic powinien czytać

Wyspy Brytyjskie to raj dla kibica nie tylko dlatego, że na okrągło może oglądać fascynujące mecze z udziałem wielkich gwiazd. Także dlatego, że może pielęgnowac namiętność do futbolu nie tylko na stadionie. Drugim ważnym dla niego miejscem po trybunach jest...księgarnia (no, może trzecim, zapomniałbym o pubie). Bo brytyjskie wydawnictwa prześcigają się w kuszących propozycjach dla fana futbolu. Oferta jest wyjątkowo różnorodna; skandalizujące (auto)biografie piłkarzy stoją na półkach obok historycznych esejów, są rozliczne klubowe monografie, almanachy, bardzo szczegółowe zestawienia statystyczne etc. Nie ma znaczenia, że nie wszystko jest godne polecenia, że czasem chłam miesza się z bibliami futbolu - i tak każdy znajdzie coś dla siebie. Kilka miesięcy temu w wielkiej księgarni w Glasgow naliczyłem ponad 600 (!) książek o tematyce piłkarskiej. Można było dostać ślinotoku, zawrotu głowy, a potem z wściekłością zajrzeć do portfela...

U nas o zawrocie głowy na razie nie ma mowy. Piłkarska bibliografia w Polsce jest uboga - w księgarniach dużych miast można znaleźć na półkach zaledwie kilka pozycji o futbolu. Czy wynika to z niewykształconych nawyków czytelniczych? Nie chce mi się w to wierzyć... Prawda jest taka, że w Polsce drukuje się mnóstwo książek o tematyce piłkarskiej, ale większość w niskich nakładach i bez szans na powszechną dystrybucję. Przeciętny kibic nawet nie wie, że gdzieś ktoś na Lubelszczyźnie albo Pomorzu napisał ksiażkę-perełkę, która może go zainteresować.

Dlatego bardzo spodobał mi się pomysł 24-letniego Łukasza Frydela z Krakowa. Łukasz po skończeniu studiów wpadł na pomysł założenia księgarni internetowej o bardzo wyspecjalizowanej - jak na polskie warunki - tematyce. Uznał, że jest grupa czytelników, którym najzwyczajniej w świecie brakuje książek piłkarskich. Dlatego obdzwonił kluby, związki okręgowe, wydawnictwa i teraz ma w ofercie aż 150 książek o tematyce futbolowej. Księgarnia istnieje dopiero od kilku miesięcy, ale cały czas poszerza ofertę; Łukasz ma ambitne plany sprowadzania interesujących książek także z zagranicy (na razie w ofercie jest monografia Chelsea i autobiografia Pelego); do końca roku czytelnik będzie mieć do wyboru 300 pozycji! Strategia biznesowa Frydela polega na założeniu, że polski kibol-troglodyta w swej masowości odchodzi w niebyt, a jego miejsce zajmie fan, który nie tylko chce powrzeszczeć, pobluzgać ale i poczytać. A jak poczyta to już nie pobluzga:)

Myślicie, że jego biznesplan ma szansę powodzenia? Ja wybrałem się do Łukasza przy okazji meczu Wisły z Cracovią (z wielu względów uwielbiam derby Krakowa!) i od ręki zakupiłem kilkanaście brakujących mi do kolekcji pozycji. Jeśli i Wy macie ochote odwiedzić jego księgarnię - polecam.

16:14, pavelczado
Link Komentarze (2) »
niedziela, 20 kwietnia 2008
Tomasz Adamek: głowa, potem nogi, a na końcu ręce

Katowice, Spodek, 20 kwietnia, godz.1.00. To najpiękniejsza noc w historii polskiego boksu zawodowego.

Dla mnie z jednego powodu. Dotąd sukcesy w tej branży biało-czerwonym przychodziły dzięki "nadludzkiemu wysiłkowi" albo "przeogromnej woli walki" czy też "heroicznej postawie". Dotąd kwestia zwycięstwa lub klęski w ważnej walce polskiego pięściarza zawodowego była otwarta do ostatnich sekund pojedynku. Kiedy sędzia ringowy tuż przed ogłoszeniem werdyktu łapał rywali za nadgarstki zazwyczaj drżeliśmy o wynik.

W Katowicach Tomasz Adamek wprowadził nową jakość. Tym razem nie były najważniejsze heroizm, ambicja i zajadłość, ale inteligencja i szybkość, konsekwencja i chłodna kalkulacja. Walka Adamka z Bellem przypominała mi nie boks, a raczej... zapasy. Oczywiście w przenośni: wydawało  mi się, jakby Adamek natychmiast po pierwszym gongu złapał rywala za gardło i powoli, coraz mocniej zaciskał rękę. Z powściągliwą, przerażającą satysfakcją obserwował jak z szamoczącego się, wpadającego w coraz większą rozpacz rywala uchodzi życie... A przecież ten bezlitośnie obijany przez Adamka przeciwnik to znany na całym świecie król nokautu! 

Tak walczą tylko najwięksi mistrzowie. Po pokazie w Spodku Polak jest już jednym z nich.

PS. Pięknie wieczór podsumował Jerzy Kulej. Dwukrotnego mistrza olimpijskiego zahaczyłem za kulisami. Stwierdził: "Często powtarzam, że pomysł i technika zawsze wygrają z siłą. Siła przydaje się głównie w kuźni, na kopalni i przy wyrębie drzewa. Dziś w Katowicach w wielkim stylu wróciła polska szkoła boksu. Papa Stamm zawsze nas uczulał, że w pięściarstwie najpierw liczy się głowa, potem nogi, a na końcu ręce. Tomek miał pomysł na tę walkę: lewy prosty i dobra praca nóg. Już na początku "lufa", żeby Bell wiedział, że to nie przelewki. Kiedy zdał sobie sprawę, że nie ma nic do powiedzenia - podziękował".

To było chyba najbardziej przykre podziękowanie w jego życiu.

02:58, pavelczado , Boks
Link Komentarze (4) »
piątek, 18 kwietnia 2008
Józef Szmidt przemówił !!!

Kolejny raz okazuje się, że nigdy nie należy mówić „nigdy”. Pamiętacie Józefa Szmidta? Genialnego trójskoczka, dwukrotnego mistrza olimpijskiego, pierwszego, który przeskoczył granicę 17 metrów? Lekkoatleta Górnika Zabrze to jedna z najwspanialszych, ale i zarazem najbardziej tajemniczych postaci w historii całego polskiego sportu. Za dziennikarzami nigdy szczególnie nie przepadał, nawet w czasach największych sukcesów trudno było go namówić na zwierzenia. A po zakończeniu kariery zamienić z nim choćby parę słów było cudem. Wiele lat mieszkał w Niemczech, a po powrocie zaszył się w wiosce na Pomorzu. Nie chciał nikogo widzieć, nie reagował na zaproszenia największych osobistości tego kraju, delegację PZLA przyjął ponoć zza płotu.

Dopiero teraz, po latach, mistrz przerywa milczenie! Tym, który nakłonił go do rozmowy jest mój redakcyjny kolega Piotr Płatek. Kiedy Piotrek jechał na Pomorze, byłem pełen wątpliwości. Nie: byłem pewien, że nic z tego nie wyjdzie! Na szczęście myliłem się. Piotrek udowodnił starą dziennikarską - i nie tylko dziennikarską - prawdę: trzeba próbować nawet w pozornie beznadziejnej sytuacji. Nie udało się sto razy, uda się za sto pierwszym! Grunt to wytrwałość...

Pan Szmidt wpuścił Piotra i Dawida, naszego fotoreportera, na teren swojej posiadłości (hoduje tam trzydzieści kóz). Wiele godzin opowiadał chłopakom o swojej karierze, wyjaśnił wiele wątpliwości ze swego życia. Na prośbę Dawida 73-letni mistrz oddał nawet kilka skoków i okazało się, że jest w dobrej formie!

Zżera Was ciekawość, co u niego działo się przez te wszystkie lata? Już niedługo. Opowieść Józefa Szmidta przeczytacie w poniedziałkowej ”Gazecie Sport”. 

Wojciech Korfanty i slipki

Witam po przerwie.

Właśnie wróciłem z sali posiedzeń Rady Miejskiej w Katowicach. Okazja była niecodzienna: w magistracie pojawiło się mnóstwo dużych, średnich i małych facetów w slipkach. Mężczyźni mieli biały albo czarny kolor skóry. Nie dyskutowali o procedurach uchwalania budżetu, nie mówili o zmianach w planie zagospodarowania przestrzennego, nie zastanawiali się nad formami gospodarki finansowej przedszkoli miejskich. Oni bez słowa zrzucali ciuchy i wskakiwali na wagę. A kiedy z niej zeskakiwali, to od razu zaciskali pięści i w błysku fleszy prężyli muskuły, patrząc na siebie z odległości kilku centymetrów. Wojciech Korfanty i ksiądz Emil Szramek spoglądali zaszokowani na to widowisko z wysokości ściennych portretów. Cóż, czegoś takiego w tym pomieszczeniu jeszcze nie widziano! Ale to, co jednych dziwiło, innym sprawiało jakąś taką słodką przyjemność: dwie panie w żakietach (urzędniczki magistratu?) strzelały zza winkla oczami w stronę gołych, twardych, owłosionych torsów (nieowłosione też były). Śmiały się przy tym cichutko, wtydliwie zasłaniając usta...

Ważenie bokserów w Urzędzie Miasta było wstępem do najważniejszego w ten weekend sportowego wydarzenia na Śląsku: gali w Spodku z udziałem Tomasza Adamka. Impreza odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę. Uwielbiam klimat zawodowych gal bokserskich i kiedy mogę - zawsze idę. Ich atmosfera niezmiennie mnie pociąga, zdumiewa, żenuje. Na takich imprezach obserwuję pełny przekrój społeczny: gale bokserskie jak chyba żadne inne imprezy sportowe przyciągają ludzi, którzy różnią się od siebie wszystkim. Dzielą ich wygląd, ubiór,wykształcenie i zachowanie, a nie łączy nawet umiłowanie boksu, bo niektórym na takich galach wypada się tylko pokazać i tyle (najlepiej, żeby sfilmowała ich telewizja). Towarzyszący całości osobliwy zapach też jest nie do podrobienia: to mieszanka francuskich perfum, prażonej kukurydzy, potu bokserów (i niektórych kibiców), a także sztucznego dymu wypuszczanego z rur w momencie, gdy pięściarze wychodzą na ring.

Ale tym razem idę do Spodka nie ze względu na atmosferę, ale żeby zobaczyć naprawdę dobry boks. Pojedynek Adamka z O'Neillem Bellem zapowiada się fantastycznie. Na wadze obaj prezentowali się świetnie - wyglądali na dobrze przygotowanych i wyluzowanych. Choć chyba nie tak wyluzowanych jak Tomasz Bonin, pięściarz wagi ciężkiej. Pod magistratem, na ulicy Młyńskiej nagle podszedł do mnie i zapytał: „nie wiesz może o której zaczyna się gala?”. Cóż, to dla niego jest ważna informacja: w trakcie imprezy walczy przecież z egipskim bokserem Sayedem Ablazizem. 

PS. Zaskoczonych, że tym razem o boksie, a nie o piłce informuję, że jeden z pięściarzy, którzy pokażą się w Spodku wygląda jak bliźniak Djibrila Cisse. Blanchard Kalambay z Konga (kategoria juniorciężka) ma taką samą śliczną, starannie wypielęgnowaną i zafarbowaną na blond bródkę, jak francuski napastnik. Innych futbolowych wątków w katowickim magistracie nie dostrzegłem.

 

19:09, pavelczado , Boks
Link Komentarze (1) »
czwartek, 27 marca 2008
Płaczkom przypomnę

Wpadam dosłownie tylko na chwilę, ale nie mogłem się powstrzymać...

Dawno temu reprezentacja Polski rozegrała sparing. Po beznadziejnej grze przegrała 0:3.

Zdarzało się, że nasi kadrowicze przegrywali test-mecze w fatalnym stylu, ale szczegóły akurat tej porażki są bardzo smaczne.

Mecz odbył się w Bielsku-Białej. Przeciwnikiem była Polonia Bytom. Bolesne klapsy dostała drużyna Kazimierza Górskiego. Po tym meczu  trener Górski był załamany. Zdarzyło się to 8 sierpnia 1972 roku.

Miesiąc i dwa dni później Polska została mistrzem olimpijskim w piłce nożnej. 

PS. To na razie.

 

piątek, 14 marca 2008
Pele, Garrincha, ja, piłka

”Garrincha zawsze był moim idolem. Starałem się go podglądać, choć graliśmy po przeciwnych stronach boiska. Jego gra to było coś fantastycznego. Po meczu wymieniłem z nim koszulkę. To dopiero było dla mnie przeżycie! Jego koszulkę przechowuję  do dziś” - opowiadał mi z entuzjazmem kilka lat temu Jan Banaś, as Polonii Bytom, Górnika Zabrze i reprezentacji Polski o meczu z 1966 roku. Polska przegrała wówczas na Maracanie z Brazylią 1:2.

Ochoczo potakiwałem panu Banasiowi, bo choć od 23 lat jestem zagorzałym albiceleste, legenda Garrinchy działała na mnie od zawsze. Ostatnio odżyła ze wzmożoną siłą...

Kilka dni temu szwendając się po Katowicach wstąpiłem do księgarni. Nagle zobaczyłem to:

bigrafia garrinchy

Wziąłem do ręki i oniemiałem. Książka wydała mi się niezwykła. Nie tylko dlatego, że erupcja niezwykłych, pysznych, mało znanych czy zupełnie nieznanych historii może u czytelnika wywołać rechot, a zaraz potem wzruszenie, obrzydzenie albo współczucie... Tragiczna historia najbardziej niefrasobliwego piłkarza wszech czasów jest urzekająca, ale mnie równie mocno urzekła pasja i determinacja z jaką autor Ruy Castro (mieszkaniec Rio de Janeiro, rocznik 1948, więc widział popisy Garrinchy) tropi ślady najsłynniejszego skrzydłowego świata. Nie chodzi bynajmniej o to, że autor książki przeprowadził na temat Garrinchy ponad 500 rozmów ze 170 osobami i przeczytał na jego temat gigantyczną ilość materiału, choć to jest już przecież sprawa niecodzienna i godna uznania. Raczej o to, że Castro rozmawiał z ludźmi, którzy znali Garrinchę, z determinacją szalonego dentysty, który w poszukiwaniu próchnicy dowierca się już do kości nieszczęsnego delikwenta, ale śródstopia ... Autor nie daje się zbyć - jest cierpliwy, spokojny, nieustępliwy. Wie, że czasem trzeba porozmawiać poraz trzeci, piąty, dziewiąty, aż wreszcie za szesnastym dowiaduje się tego, co chciał ustalić albo może tylko intuicyjnie to przeczuwał? Ale fan futbolu, który dostaje w prezencie wspaniałą napisaną z wielką wnikliwością książkę, pewnie nawet nie przypuszcza jak bardzo musiał nagimnastykować się autor, żeby zdobyć potrzebne informacje. Castro się tym po prostu się nie chwali. I tak właśnie powinno być: czasem dziennikarze nie rozumieją, że czytelnika nie obchodzi, jakie to on straszne przeżywał niewygody w pełnieniu reporterskiej misji; że podczas zbierania materiału dziewczyna piłkarza zwyzywała go od najgorszych, że dostał stojące miejsce na stadionie, albo że działacze zapomnieli mu przynieść meczowe składy. Czy jakiś murarz żali się gazetom, że majster kazał mu tynkować ścianę obluzowaną kielnią?  

Ale nie o tym, nie o tym... Zawsze byłem wierny zasadzie, że istotą zawodu reporterskiego jest dbałość o szczegóły. Oczywiście pogoń za nimi nie może przesłonić sensu całej opowieści, ale to one uwiarygadniają twoją historię - sprawiają, że ludzie bardziej chcą jej posłuchać. Jednak to, co ze szczegółami wyprawia Castro może przyprawić o zawrót głowy... Przykład: kiedy w dzieciństwie Garrinchę pogryzł Leao, pies ojca i trzeba było zwierzę zabić, matka zawiozła do weterynarza łeb, żeby ten przebadał czy przypadkiem kundel nie miał wścieklizny! Castro ustalił nawet w JAKĄ GAZETĘ była owinięta głowa psa podczas podróży pociągiem. Chcecie wiedzieć? To była gazeta ”A Noite”. A chcecie wiedzieć ile zepsutych, wymagających leczenia zębów miało 33 brazylijskich piłkarzy szerokiej kadry przygotowującej się do mistrzostw świata rozgrywanych w Szwecji w 1958 roku? Castro to sprawdził: 470. 32 z nich trzeba było wyrwać...

(mam nadzieję,że Castro tego wszystkiego nie zmyśla. Ale nawet jak zmyśla - w co nie wierzę - to i tak jestem pod wrażeniem. Kłamstwo piętnowałbym, jednocześnie doceniając. Bo to aż niewiarygodne, ile trzeba by było przy tej historii się namyśleć, żeby wymyślić co zmyślić...)

Najpiękniejsze w opowieści o Garrinchy jest to, że ten zalew szczegółów, faktów, anegdot nie przesłania wcale sprawy najistotniejszej, z powodu której w ogóle powstała ta książka - futbolu. Podkreślam to dobitnie: te 440 stron jest przede wszystkim dla ludzi, którzy mocno interesują się piłką nożną. 

Miałem nie przytaczać zdumiewających epizodów z dziejów brazylijskiego futbolu, z zapartym tchem na pewno przeczytacie je sami. Ale nie mogę się jednak powstrzymać. Ot, anegdotka w kontekście mojego podwórka.

Zawsze wydawało mi się, że śląscy działacze w swoim sprycie, ambicji, twardym dążeniu do celu i jego osiąganiu, są niezrównani. No to się pomyliłem: powinni udać się jednak na szkolenie do Rio... W 1948 roku Botafogo, pierwszy zawodowy klub Garrinchy, wymyślił niecodzienny sposób na rywali. Kiedy Botafogo przegrywało mecz, ówczesny prezes kazał wpuszczać na boisko kundla (znowu pies!) o imieniu Biriba. Biriba wściekle szczekając od razu atakował piłkę. Sędzia i piłkarze gości próbowali go łapać (gracze Botafogo mieli przykazane nic nie robić), ale nie było to łatwe. Mecz był przerywany, przeciwnik nie wiedział co się dzieje, tracił rytm, zapał do gry, rozmach, a Botafogo skrzętnie to wykorzystywało. Ten numer powtarzany był tyle razy, że działacze innych klubów zaczęli się oficjalnie skarżyć. Kiedy jeden z nich zagroził, że otruje psa, prezes kazał jednemu z rezerwowych zawodników zawsze wcześniej skosztować jedzenie z miski Biriby...

Przyznam, że takiego numeru u nas na Śląsku jednak nie było!

Ruy Castro

Garrincha. Samotna gwiazda

przeł. Jacek Matuszak

Wyd. Zysk i S-ka Wydawnictwo

Poznań 2008

PS. Na koniec jednak dodam, że właściwie mam do Ruya Castro żal. To dlatego, że po lekturze jego książki całkowicie legł w gruzach obraz, który powstał w mojej głowie kiedy pacholęciem jeszcze będąc, jednym tchem przeczytałem autobiografię Pelego. 

autobiografia Pelego

Tamta książka miała ogromny wpływ na moje postrzeganie miłości między mężczyzną i kobietą. Pele opisuje w niej cudowne, romantyczne chwile, które jako niespełna 18-letni chłopiec przeżył w Szwecji, podczas pierwszych dla niego mistrzostw świata. ”Jedna z tych prześlicznych jasnowłosych mieszkanek Goeteborga na zawsze pozostała w moich wspomnienach,. Mieliśmy oboje po 17 lat, a to wiek romantycznych uniesień. Chodziliśmy na spacery trzymając się za ręce. Byliśmy nawzajem zafascynowani kolorem naszej skóry. Płakała gdy odjeżdżaliśmy. A mnie roznosiła męska duma na myśl że taka piękna dziewczyna rozpacza, ponieważ ja ją opuszczam. Siedemnaście lat to cudowny wiek!”.

Za bajtla, zaraz po lekturze Pelego, poukładało mi się w głowie, że ja też będę kiedyś tak spacerować z jakąś blondwłosą pięknością, wstydliwie trzymając ją za rękę. Posłucham z nią szelestu trawy, nacieszę się ceglaną czerwienią familoków, popodziwiam tęczę odbijającą się w kropli rosy (u nas też zdarza się tęcza),  a kiedy już się nam znudzi, to opowiem jej o fajnych akcjach z meczu, na którym ostatnio byłem albo o wrażeniach z lektury ostatniego komiksu z Kajkiem i Kokoszem...

Nic z tego: kiedy urosłem, do mojego świata energicznie wkroczyła, głośno stukając obcasami, kobieta mocno rudowłosa. No i pomysł z blondynkami szlag trafił.

A dlaczego ja właściwie dziś o Paniach? Przecież Czadoblog w założeniu miał być typowym szowinistycznym, męskim, świńskim, futbolowym blogiem. Cóż, lektura biografii Garrinchy ostatecznie zdeptała mi wspomnienie świata romantycznych uniesień, do którego zaprosił mnie ponad dwadzieścia lat temu sam Pele. Może i on sobie tam w tej Szwecji spacerował, tiutiając o tiutianiu, ale jak wynika z relacji Ruya Castro, jego starsi kumple z reprezentacyjnej drużyny mieli w głowach zupełnie co innego! Oni z dopiero co poznanymi nordyckimi koleżankami na pewno nie rozmawiali o wpływie Gustawa Adolfa na rozwój sztuki wojennej XVII-wiecznej Europy... Liberalne kierownictwo brazylijskiej ekipy nazwało te przygody (wybaczcie Drogie Czytelniczki) "wymianą oleju". Prawda jest taka, że z książki Castro nasienie bryzga na wszystkie strony... Dlatego kochani ojcowie: jeśli chcecie swoich chłopaczków wciągnąć w świat futbolu, nie deprawując ich jednocześnie, odrzućcie na razie biografię Garrinchy i sięgnijcie raczej po pozycję pod tytułem ”Nikt nie rodzi się mistrzem”. Autor: Władysław Jerzy Engel.

PS 2. To na razie.

czwartek, 13 marca 2008
Manchester pamięta o Górniku

Musiałem przypomnieć o tej chwili. Nigdy wcześniej ani nigdy później nie zdarzyło się, żeby polska drużyna pokonała w rozgrywkach Pucharu Europy klub, który w tej samej edycji zdobył to trofeum. Rodzynek, który dokonał tej sztuki to Górnik Zabrze. Przytrafiło mu się to dokładnie 40 lat temu: 13 marca 1968 roku Górnik wygrał na Stadionie Śląskim 1:0 z Manchesterem United. To był ćwierćfinał Pucharu Europy Mistrzów Krajowych. "Czerwonym Diabłom" nie pomogli wtedy Bobby Charlton i George Best - bohaterem meczu był Włodzimierz Lubański, który efektownym strzałem zdobył jedynego gola. Ludzie, którzy byli na tym spotkaniu pamiętają przenikliwe zimno, oblodzoną murawę i zwały śniegu wokół boiska. Górnik wygrał, ale właściwie przegrał, bo odpadł. To dlatego, że w pierwszym meczu w Manchesterze, którego bohaterem był bramkarz Hubert Kostka, wygrali gospodarze 2:0.

Ogółem polskie drużyny grały z poźniejszym triumfatorem najważniejszych europejskich rozgrywek pucharowych (wliczając oczywiście Ligę Mistrzów) jeszcze trzy razy:

- w edycji 1969/70 roku Legia odpadła w półfinale z Feyenoordem (0:0, 0:2);

- w edycji 1996/97 Widzew nie dał rady w grupie LM Borussii Dortmund (2:2, 1:2);

- w edycji 1998/99 ŁKS odpadł w eliminacjach z... MU (0:0, 0:2). 

Tamto spotkanie sprzed 40 lat dobrze pamiętają nie tylko w Zabrzu, ale i w Manchesterze. To była przecież jedyna porażka tamtej wspaniałej drużyny w całych rozgrywkach Pucharu Europy sezonu 1967/68 (a chłopcy Busby'ego grali przecież wtedy z nie byle kim - Benficą Lizbona, Realem Madryt, FK Sarajevo i - na przystawkę - z maltańskim Hiberniansem Paola). Angielski klub przygotowuje się zresztą do obchodów okragłej rocznicy tamtego triumfu i ostatnio zwrócił się do Górnika z prośbą o udostępnienie pamiątek sprzed lat.

Mam właśnie przed sobą pachnący jeszcze świeżością zeszłoroczny almanach "Manchester United. The complete record. The most comprehensive book of facts, figures and statistics about Manchester United ever published". Wyobraźcie sobie 1146 stron samych statystyk, liczb, suchych faktów - bez takiego ględzenia jak choćby na Czadoblogu. Autor tej cegły Andrew Endler liczył sobie te wszystkie zestawienia chyba od dziecka! Wygląda mi to na sympatyczną obsesję - myślę, że po obiedzie będzie się Endlerowi odbijać cyframi jeszcze wiele lat... Z jego rachunków wynika, że 13 marca to dzień wyjątkowo szczęśliwy dla MU, a przecież Górnik potrafił jednak przełamać tą passę!

Otóż w całej swej historii Manchester rozegrał tego dnia 18 meczów i tylko trzy z nich przegrał. Ostatni raz - właśnie z Górnikiem (był to mecz nr 2843 w historii MU. Wcześniej "Czerwone Diabły" musiały uznać wyższość Huddersfield w 1926 roku i Charltonu w 1937 roku). Wniosek? Pod żadnym pozorem nie grajcie z MU 13 marca!

Tamten mecz sprzed 40 lat jest dla United niecodzienny także z innego powodu. Z obliczeń Endlera wychodzi, że w całej historii klubu tylko podczas trzech meczów było na trybunach więcej ludzi niż wtedy na Stadionie Sląskim. Rekord należy do meczu Real - MU na Santiago Bernabeu z 1957 roku (135 000 widzów), drugie miejsce ma ten sam zestaw rywali z tym samym miejscem rozegrania spotkania, tyle że 11 lat później (125 000), a trzecią lokatę zajmuje mecz Barcelona - MU z 1994 roku (114 273). Czwarta zaszczytna pozycja przypadła według Endlera spotkaniu Górnik - MU z wynikiem 105 000 widzów (nie do końca jestem jednak przekonany, czy rzeczywiście aż takie tłumy oglądały ten mecz - zdaniem Andrzeja Gowarzewskiego na Śląskim było wtedy ok. 90 0000)

Czy trzeba przypominać, że przełom lat 60. i 70. był szczytowym momentem chwały Górnika? Jego popularność biła wtedy wszelkie rekordy. Kochali go ludzie w całej Polsce; do siedziby klubu przychodziły tysiące listów od fanów i fanek. Obok słów uwielbienia, podziekowań, serdeczności, pojawiała się także "twórczość artystyczna". Przytoczmy dwa przykłady: jeden wierszyk napisany został tuż przed meczem Górnik - MU, drugi - tuż po. Piszący bardzo się starali...

"Trzynastego Górnik wygra 3:0,

Trzynastego Bobby Charlton to zero,

Trzynastego brawa dla Lubańskiego,

Trzynastego co ma Anglia do tego,

Trzynastego, bo ja właśnie dla Włodka śpiewam tak:

Trzynastego wszystko zmienić się może,

Trzynastego wygramy kolego,

Trzynastego Anglia przegra do zera,

Trzynastego niech ich weźmie cholera,

Trzynastego nie damy Górnika,

Trzynastego Polak bije Anglika,

Trzynastego wiem, że przegra Manchester,

Trzynastego, bo ma pecha ten zespół!

PS. Prosimy o szybki odpis, czy piosenka się podobała (To jest bardzo ważne)

Monika i Magda z Lublina

A po meczu mimo niedosytu twórcy nadal byli nastawieni bojowo:

...Lecz taka jest mistrzów dola,

Że zabraknie czasem gola.

Zaczekamy do sezonu,

Puchar Mistrzów bedzie w domu

klasa VII a szkoły podstawowej w Gdańsku-Wrzeszczu

PS. W swoim archiwum mam pamiątkę po tamtym wydarzeniu: starannie wydany, przedmeczowy program. Trzeba przyznać, że organizatorzy się wtedy przyłożyli.

program na mecz Górnik - MU

PS2. Wierszyki pochodzą z wydanego na fali entuzjazmu po występach Górnika w 1968 roku folderu "W pogoni za pucharem".

środa, 12 marca 2008
Zróbcie coś z tym gliwickim kurnikiem

Witam po dłuższej nieobecności:))))

Tak naprawdę mój wyjazd się nieco opóźnił, a że po dniu bezblogowania zaczęły trząść mi się ręce - musiałem oddać się nałogowi... Jako że temat jest w moim przekonaniu ważny i niecierpiący zwłoki - znów pojawia się wpis.

Dziś o Gliwicach.  Zawsze dziwiłem się, jak to możliwe, że tak wspaniałe miasto nigdy nie dorobiło się klubu piłkarskiego w ekstraklasie. Co prawda kiedyś istniała tu znakomita drużyna SpVgg Vorwaerts Rasensport, która wielokrotnie była mistrzem Śląska (w sezonie 1935/36 gliwiczanie dotarli nawet do półfinału mistrzostw Niemiec, eliminując m.in. Werder Brema), a jej piłkarze grali w reprezentacji Seppa Herbergera, ale to czasy tak dawne, że dla obecnych gliwiczan, pasjonujących się piłką mogłoby ich nie być.

Założony w 1945 roku Piast szybko został piłkarską wizytówką miasta, jednocześnie stając się symbolem II ligi, w której ugrzązł na kilkadziesiąt lat. Choć kilka razy ekstraklasa była bardzo blisko Gliwic - nie udało się ani razu, zawsze w samej końcówce był ktoś lepszy. Teraz wydaje się, że wreszcie Piast do tej cholernej ekstraklasy awansuje. Tylko co z tego, skoro może w niej w ogóle nie zagrać?!

Wszystko rozbija się o bazę. Gliwice to bardzo piękne miasto z wyjątkowo obrzydliwym stadionem piłkarskim. Sformułowanie „kurnik" to komplement - współczuję kibicom Piasta, że przez tyle lat ten „kurnik" był ich domem. Jak to możliwe, że w Gliwicach stoi tyle wspaniałych, zapierających dech w piersiach architektonicznych perełek, a stadion pasuje raczej do klubu LZS Wólka Zielona Nakrapiana? Obecny obiekt przy ul. Okrzei w żaden sposób nie spełnia wymogów ekstraklasy. Co prawda ostatnio pojawiły się tam wreszcie jupitery i monitoring, ale nadal brakuje trybuny z zadaszeniem, ogrodzenia, porządnego budynku klubowego. Czyli właściwie wszystkiego.

Władze Ekstraklasy SA kategorycznie zapowiadają, że nie dopuszczą już do rozgrywek klubu niespełniającego standardów. Powtórzenie cyrków, które były udziałem Polonii z sąsiedniego Bytomia nie wydaje się więc możliwe. Właścicielem „stadionu" jest miasto, które wygląda na kompletnie zdezorientowane rozwojem sytuacji. Trwa zastanawianie się: czy pakować pieniądze w remont obiektu przy Okrzei (potrzeba co najmniej 10 mln zł), czy może wybudować całkiem nowy stadion w całkiem innym miejscu?

Nie wiadomo. Nikt z najważniejszych osób w mieście nie umie się określić, a CZAS LECI.

Panowie z magistratu, zróbcie coś! Nie lekceważcie piłkarzy, bo dzięki nim o Gliwicach może usłyszeć cała Polska. Jeśli Piast po 63 latach istnienia wreszcie awansuje do ekstraklasy, a potem nie będzie mógł w niej zagrać - ludzie wam tego nie zapomną!

poniedziałek, 10 marca 2008
Zamykam bloga

... bo wyjazd się szykuje. Po powrocie otworzę go na nowo.

Pozdrawiam wszystkich

PaCz

15:15, pavelczado
Link Komentarze (4) »
niedziela, 09 marca 2008
Futbol bez wślizgów? Bez sensu

Brutalny faul Martina Taylora na Eduardo rozpoczął debatę nie tyle nad zasadnością zaostrzenia kar dla boiskowych brutali, co raczej nad wprowadzeniem całkowitego zakazu stosowania wślizgów w piłce nożnej. Pomysł popiera choćby Marek Citko, jeden z najlepszych polskich piłkarzy lat 90.

Nie zgadzam się. 

Zwolennicy zakazu wślizgów argumentują, że brutalne faule odbierają radość oglądania futbolu. Ale wślizg nie oznacza przecież automatycznie brutalnego faulu, czy... faulu w ogóle! Pójdę jeszcze dalej: moim zdaniem wprowadzenie zakazu wślizgów odebrałoby radość oglądania futbolu w równym stopniu jak brutalna gra! 
Powody dla których tak uważam są dwa.
Pierwszy powód (nie zdziwcie się) - doznania estetyczne
Sytuacja gdy następuje prawidłowo wykonany, elegancki wślizg, po którym rozpędzony napastnik biegnie, ale... już bez piłki, a obrońca podnosi się z murawy z wyłuskaną futbolówką, żeby rozpocząć kontratak, budzi we mnie autentyczny zachwyt. Czuję się w pełni usatysfakcjonowany, moje kibicowskie poczucie estetyki jest całkowicie zapokojone. Uważam, że gra wślizgiem to bardzo trudny element futbolowej sztuki, a perfekcja w jego stosowaniu jest równie godna podziwu, jak smykałka do niekonwencjonalnego dryblingu albo umiejętność zdobywania goli po strzałach z przewrotki! Moim zdaniem udany wślizg może tak samo z wrażenia odebrać dech w piersiach, jak strzał z woleja, zaskakujące podanie piętką czy rajd przez pół boiska.
Drugi powód (ważniejszy) - tempo gry 
Zakaz wślizgów spowoduje nie tylko uboższe doznania estetyczne. Bez nich mecz piłkarski stanie się zwyczajnie gorszy, bo... wolniejszy. Wślizgi zapisały się w historii rozwoju futbolu także dlatego, że wymusiły na piłkarzach szybszą - a nawet znacznie szybszą  - grę. Będący przy piłce zawodnicy musieli się przecież nauczyć jak ją rozgrywać (albo jak się jej pozbywać - to to samo) w tempie nieporównywalnym niż wcześniej. Nikt chyba nie zaprzeczy, że ”szybciej znaczny ciekawiej”; we współczesnym futbolu nie ma już miejsca na kółeczka, albo kilkunastosekundowe rozglądanie się na boki, komu by tu podać...
Nie wyobrażam więc sobie, że moglibyśmy wrócić do epoki ”przedwślizgowej”. Tak, ”przedwślizgowej”, bo wbrew pozorom to przekleństwo napastników wcale nie istniało od zarania futbolowych dziejów. Ba, od kiedy w Polsce kopie się piłkę, wślizg jest u nas stosowany krócej niż dłużej! Ciekawe, że jego pojawienie się na naszych boiskach to zasługa piłkarza ze Śląska. Przyjmuje się, że wślizg pierwszy zastosował w Polsce Stefan Florenski, sławny obrońca Górnika Zabrze. Było to na przełomie lat 50. i 60.
stefan florenski 
Florenski na stałe mieszka w dziś w Niemczech, więc kiedy kilka lat temu przyjechał odwiedzić stare kąty, od razu go o te wślizgi ”zahaczyłem”.  Opowiedział mi, że podpatrzył takie zagranie na jednym z meczów w Austrii. - Olśniło mnie wtedy, że to świetny pomysł, postanowiłem też spróbować. Pierwszy raz zaryzykowałem na Stadionie Śląskim, nie pamiętam, z kim graliśmy.

- Czy arbiter odgwizdał wtedy faul? - spytałem.

Florenski odparł, że nie.- To był jakiś sędzia zagraniczny, który się już wcześniej musiał spotkać z takim zagraniem. W polskiej lidze na początku jednak nie było mi łatwo. Sędziowie często odgwizdywali faule, wybuchła ogólna dyskusja, czy w ogóle pozwolić grać w ten sposób. Zwolennicy podkreślali, że nie ma mowy o faulu, kiedy noga atakuje piłkę. Wkrótce także inni zaczęli stosować wślizgi i nie było tematu - zakończył Florenski.

Jak chyba każdy normalny człowiek interesujący się futbolem, jestem zaciekłym przeciwnikiem brutalnej gry. Doskonale zdaję sobie sprawę jak bardzo paskudne są faule przy okazji zastosowania wślizgu. Istota problemu tkwi jednak nie tyle w samych wślizgach, co nieprawidłowym ich wykonywaniu. Pięta atakującego piłkarza zawsze powinna dotykać murawy, a nie przecinać ze świstem powietrze trzydzieści centymetrów wyżej, tak jak choćby na poniższym zdjęciu.
wślizg Pawła Skrzypka. Atakowany Sebastian Szałachowski
Zbójeckie zagranie, prawda? Chodzi o to, żeby sędziowie egzekowali prawidłowe wykonanie wślizgu z całą surowością - piłkarzy, którzy źle opanowali sztukę bez wahania odsyłali do szatni (z więzieniem to już przesada). Na razie tak nie jest, o pięcie na ziemi już chyba nikt nie pamięta...
PS. Podejrzewam, że gdyby porównać ilość wszystkich wślizgów wykonywanych codziennie przez piłkarzy na treningach i meczach oraz ilość wślizgów, po których ktoś odnosi kontuzję, okazałoby się, że odsetek tych drugich jest zaskakująco niski. Nie zmienia to faktu, że jak jakiś profan wślizgu trafi cię w piszczel, może być po wszystkim... 
 
PS2. Zwolennicy zakazu wślizgów przypominają Marco van Bastena, który jako ofiara wielu brutalnych fauli musiał powiesić buty na kołku w wieku 29 lat. Nietrafiony wybór! Nie sądzę, żeby akurat van Basten miał coś przeciwko wślizgom. Pamiętacie jego fantastycznego gola w przedostatniej minucie półfinałowego meczu Niemcy - Holandia na Euro'88? STRZELIŁ GO WŁAŚNIE WŚLIZGIEM!
Zobaczyć zbaraniałą minę Juergena Kohlera - bezcenne!
Archiwum