czwartek, 24 stycznia 2008
Co wspólnego ma Pele z Janoszką? Reprymenda prof. Miodka

Moja kolekcja biletów piłkarskich wzbogaciła się dziś o takie cacuszko. 

bilet

Wejściówka pochodzi z wyjątkowego meczu. 25 maja 1960 roku jedyny raz w Polsce zagrał Pele. Aż 100 tysięcy ludzi przyszło na Stadion Śląski zobaczyć niespełna 20-letniego wówczas ”króla futbolu”, który miał już na koncie pierwszy tytuł mistrza świata. Jego klub Santos zagrał z reprezentacją Polski, która w tym meczu wystąpiła pod szyldem ”kadry olimpijskiej” (fakt, że przygotowywała się do igrzysk w Rzymie). Pele nie zawiódł. Strzelił dwa gole  - drugiego z uwieszonym mu na szyi bezradnym obrońcą Legii Henrykiem Grzybowskim. Santos prowadził już 5:0 i dopiero w końcówce dwom śląskim asom (Eugeniuszowi Faberowi z Ruchu Chorzów i Janowi Liberdzie z Polonii Bytom) udało się zmniejszyć rozmiar porażki (skończyło się 2:5). Ale szczęśliwcy, którym udało się na Śląskim zdobyć autograf Pelego (tak jak temu facetowi poniżej), i tak mogli tamto popołudnie zaliczyć do udanych.

pele

Mnie, kiedy słyszę zbitkę słów ”Pele” i ”śląska piłka nożna”, przypomina się dość zawstydzająca historia. Dziesięć lat temu surowej reprymendy na łamach szacownego miesięcznika kulturalno-społecznego ”Śląsk” (wiecie: recenzje teatralne, kąciki poetyckie, dyskursy historyczne, eseje literackie i takie tam) udzielił mi sam prof. Jan Miodek. Zebrałem wtedy materiał o rewelacyjnej drużynie Ruchu Radzionków, która właśnie wywalczyła awans do ekstraklasy. Z zachwytem wspomniałem o największej gwieździe cidrów - Marianie ”Eciku” Janoszce. Pisałem: ”O tym piłkarzu krążą w miasteczku niezliczone anegdoty. Choćby taka: Janoszka przygląda się badawczo swemu odbiciu w lustrze, gładzi czuprynę i w końcu szepce do siebie z lubością: ”tokie coło to mo ino Pele i jo”. Rzeczywiście; Ecik jest jednym z najlepiej grających głową piłkarzy w Polsce”.

Profesora omal szlag nie trafił jak to przeczytał. Ale nie chodziło mu bynajmniej o porównanie Janoszki do Pelego. ”Jak wytłumaczyć nieszczęsnemu stylizatorowi, że w zaimku ”taki, taka, takie” nie może być pochylenia?! Dopuszczenie ”tokiego coła” do powszechnego obiegu komunikacyjnego jest smutnym potwierdzeniem pogłębiającego się kryzysu gwarowego poczucia językowego” - grzmiał na łamach ”Śląska”.

Przez tydzień nie chciało mi się wstawać z łóżka. Wydawało mi się, że ludzie na ulicach wytykają mnie palcami i mówią między sobą: ”O! Patrzcie, to ten, co przyczynia się do pogłębienia kryzysu gwarowego poczucia językowego”...

Po paru dniach kac minął i znowu mogłem w tramwaju śmiało spojrzeć w oczy współpasażerom. Zadra jednak pozostała. I dobrze, bo już nigdy nie zapomnę, że na Śląsku mamy ”TAKIE coła”, a nie ”tokie coła”!

PS. Podziękowania dla Gaka 56. Bez niego ten wpis nie powstałby.

środa, 23 stycznia 2008
Uwaga, dawca organów

Jeśli klub kupił tylko kilka meczów to powinien być znacznie lepiej traktowany od tego, który ustawił ich kilkadziesiąt. W związku z tym nie zasługuje na karę degradacji do niższej klasy rozgrywkowej, tak jak tamten - bardziej winny, bardziej ubrudzony.

Powyższy kuriozalny tok rozumowania jest bliski sporej części futbolowego środowiska. A Wy? Czy uważacie, że ten, który zabił jednego człowieka nie zasługuje na więzienie, bo siedzi tam już seryjny (czyli bardziej winny) morderca?  

Sądzę, że w futbolu nie ma nic bardziej obrzydliwego niż korupcja i ustawianie meczów. Choćby jednego, jedynego, małego, maluteńkiego meczyku. Ustawiłeś - jesteś już po drugiej stronie. Dlatego nie przysłuchuję się zbyt uważnie buńczucznym wypowiedziom Roberta Pietryszyna, prezesa Zagłębia Lubin - klubu, któremu udowodniono już kupowanie meczów, a który (jeszcze) jest w ekstraklasie. "Live is brutal" -  dlatego dla mnie Zagłębie to pierwszoligowy trup. Interesuje mnie już tylko jako potencjalny dawca organów. Atrakcyjny dawca. Co by nie mówić: jest tam wielu znakomitych - jak na polskie warunki - piłkarzy, kilku z nich ma uzasadnione reprezentacyjne aspiracje. Czy po spodziewanej degradacji będą chcieli grać w II lidze? Nie sądzę; będą chcieli to jarzmo zrzucić.

Natychmiast nasuwa się pytanie: dlaczego nasze kluby miałyby z tej sytuacji nie skorzystać? Tym bardziej, że wielu tamtejszych piłkarzy nasze drużyny zna, ba - często się z nich wywodzi. Bo bogaty Lubin traktował śląskie kluby jak garniec z mięsiwem. Przyglądał się, przyglądał, a potem płacił, najsmaczniejsze kąski wybierając dla siebie. I to nie tylko te widoczne. Wybierał też co większe talenty ze spodu. Pamiętam jak w zeszłym roku na derbowym meczu Katowic (Rozwój - GKS) spotkałem znajomego trenera, który - jak się okazało - robił wtedy za skauta klubu z Lubina. Niedługo później 20-letni Łukasz Hanzel - bodaj najzdolniejszy piłkarz Rozwoju - trafił do zespołu Młodej Ekstraklasy Zagłębia.... 

Skorzystajmy więc z trudnej sytuacji dolnośląskiego klubu, zatrzyjmy z lubością ręce i... do dzieła! Po kolei więc:

- gdybym był prezesem Górnika - wziąłbym Arboledę, Chałbińskiego i Golińskiego; 

- gdybym był prezesem Ruchu - wziąłbym Łobodzińskiego i Iwańskiego;

- gdybym był prezesem Odry - wziąłbym Włodarczyka i Vaclawika;

- gdybym był prezesem Polonii - wziąłbym Pawłowskiego i Alunderisa;

- gdybym był prezesem GKS-u Katowice - wziąłbym Plizgę i Rui Miguela;

- gdybym był prezesem GKS Jastrzębie - wziąłbym Sretenovicia i Tiago Gomesa. 

Tak to właśnie powinno wyglądać: handlowałeś - lecisz. Lecisz - rozdrapują cię w kilka sekund.

wtorek, 22 stycznia 2008
Chcę oglądać wysokie obcasy!

Z zadowoleniem przyjąłem wieść, że nasze szczypiornistki - po tym jak Angola zdobyła mistrzostwo Afryki i zwolniła miejsce w turnieju kwalifikacyjnym - mają jeszcze szansę awansu na igrzyska w Pekinie. Żeńska piłka ręczna, zwłaszcza w śląskim wydaniu, pozostawiła w moim życiu niezatarty ślad. 

Kiedy zaczynałem pracę, moi przełożeni z upodobaniem wysyłali mnie na mecze handballu. Wcześniej nie miałem z tym do czynienia, więc z przerażeniem zaobserwowałem, że na świecie występuje nieznany mi dotąd gatunek kobiet.  Te panie najwyraźniej nie rozmawiały na co dzień o świetle poranka w kropli rosy albo o którejś z powieści Jane Austen. Wrzeszcząc, z rozczapierzonymi pazurami, wyrywały sobie piłkę, czasem znienacka wkładały najbliższej rywalce palec do oka. Z bliska okazywało się jednak, że to urocze dziewczyny, niektóre nawet bardzo ładne. Jako młody, niedoświadczony dziennikarz miałem jednak trudności z przeprowadzeniem pomeczowych rozmówek. Wiotkie ślicznotki grające na skrzydłach po prostu mnie onieśmielały, a do agresywnych dziewczyn z rozegrania też wahałem się podejść: obawiałem się, że nie otrząsnąwszy się jeszcze z bitewnego szału mogą mi z rozpędu przyp... Najbardziej bałem się potężnej obrotowej AKS-u Chorzów Gabrieli Kierońskiej (pozdrowienia). Kto ją widział w akcji, wie o czym piszę. 

Kiedyś nasz żeński szczypiorniak był bardzo mocny, 18 razy świętowaliśmy w regionie mistrzostwo Polski (9x Ruch Chorzów, 3x AKS Chorzów i Sośnica Gliwice, 2x Stal Chorzów i raz AZS Katowice), ale ostatni raz było to 20 lat temu. Teraz w ekstraklasie grają tylko dwa nasze kluby (Ruch i i Zgoda Bielszowice), ale o mocarstwowych planach mowy nie ma. Szkoda, bo bardzo chciałbym, żeby po latach posuchy nasze pani znów walczyły o tytuł. Obiecuję, że będę wtedy więcej pisać o piłce ręcznej... 

W żeńskim szczypiorniaku denerwowała mnie właściwie zawsze tylko jedna rzecz: spodenki. Zawodniczki biegają w jakichś workach po kartoflach... Jak można tak deformować kobiecą sylwetkę?! Czy nie można wziąć przykładu z dziewczyn, które często w tej samej hali odbijają piłkę nad siatką? Różnica między fajną kobiecą pupą w spodenkach do siatkówki, a fajną kobiecą pupą w spodenkach do piłki ręcznej jest taka jak między wysokimi obcasami, a rozdeptanymi kapciami. Widocznie w handballu obowiązuje jakaś fatalna krawiecka tradycja. Utwierdzam się w tym przekonaniu, kiedy oglądam zdjęcie, które wygrzebałem z archiwum. Oto na focie z 1947 roku kobieca sekcja szczypiorniaka Pogoni Zabrze. Fajne babki, tylko kto im wydał z magazynu takie ciuszki?

pogonzabrze

Na zakończenie wspomnę jeszcze o pysznej anegdotce, której autentyczności nigdy nie udało mi się jednak sprawdzić. Ponoć jeszcze za czasów PRL-u pewien klub z naszego regionu miał wysłać swoje zawodniczki na obóz zimowy w góry, żeby solidnie przepracowały okres przygotowawczy. Traf chciał, że w tym samym momencie do ośrodka trafili zapaśnicy z jakiegoś innego klubu. Po trzech kwartałach sekcja szczypiorniaka omal nie została rozwiązana z powodu gromadnie wybieranych urlopów macierzyńskich... Cóż, jestem pewien, że kto ma szczęście być dzieckiem zapaśnika i szczypiornistki, ten znakomicie daje sobie radę w życiu. Dwukrotny mistrz Europy w stylu wolnym opowiadał mi kiedyś, że już po trzech dniach musiał swojego syna zabrać z przedszkola. Panie wychowawczynie skarżyły się, że chłopak podczas obiadów wyjadał kolegom kotlety z talerzy. Był duży, silny i skory do bitki, żadne dziecko nie umiało mu się przeciwstawić. Wyobrażacie sobie co by było gdyby jego mama  była piłkarką ręczną? Pewnie zjadałby te kotlety razem z talerzami...

14:16, pavelczado , O Paniach
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 21 stycznia 2008
Fani Ruchu Chorzów mistrzami Polski

Kibice zawsze zadziwiali mnie swoją pomysłowością, choć szkoda, że często ich inwencja nie służy dobrej sprawie. Fani klubów z naszego regionu zawsze byli  w absolutniej czołówce i jeśli tylko chcieli, potrafili stworzyć na stadionie atmosferę, którą wspomina się latami. Ja w każdym razie dobrze pamiętam kilka ich wyczynów.

Kopara opadała mi wielokrotnie. Pamiętacie „świetlny wodospad” podczas meczu z Ruchem jaki przygotowali na blaszoku fani GKS-u Katowice? Albo zagłębowskie „mlekołaki” czyli gigantyczny transparent przygotowany przez kibiców z Sosnowca na mecz z Polonią Bytom (”Polonio pij mleko! Do Zagłębia ci daleko”)? Albo zwolenników Górnika, kiedy triumfalnie wznieśli nad głowami wielkie tabliczki z latami wszystkich czternastu zdobytych przez ich klub tytułów mistrzowskich? Coś pięknego!

To jednak co zrobili w niedzielny wieczór kibice Ruchu przebiło wszystko! Sama realizacja planu nie była bardzo trudna, skoro ma się takie znajomości jak chorzowscy szalikowcy (sztama z ultrasami Atletico Madryt). Liczył się jednak pomysł, a ten był prosty i fantastyczny zarazem. Podczas derbów Madrytu na płocie stadionu Vicente Calderon zawisł doskonale widoczny transparent z napisem „2 marzec - wielkie deRby” (być może wielki fan Ruchu, językoznawca prof. Jan Miodek trochę by się skrzywił, ale w sumie nieważne). Mecz był transmitowany przez 22 stacje telewizyjne, w Polsce bezpośrednią relację przeprowadził Canal + Sport.

atletico

Autor pomysłu powinien wystartować w konkursie na PR-owca roku! To wyczyn spektakularny, pomysłowy, nie wymagający wkładu finansowego i budzący sympatię. No i służy dobrej sprawie, bo mecz Ruch - Górnik zasługuje na to, żeby mówiła o nim cała Europa. Choć (jeszcze) tak nie jest, nie ma wątpliwości, że zaczyna o nim już mówić cała Polska.

W moim prywatnym rankingu na najważniejszy polskojęzyczny transparent na hiszpańskich stadionach hasło ”2 marzec - wielkie deRby” zajmuje wysokie drugie miejsce. Liderem jest płachta z napisem „Solidarność” wywieszona 4 lipca 1982 na Camp Nou w Barcelonie podczas meczu Polska - ZSRR.

Teraz piłeczka jest po stronie Górnika, choć odbić ją będzie bardzo trudno. No bo co można jeszcze wymyślić? 2 marca coraz bliżej. Mam dwa pomysły. Pierwszy: 25/26 stycznia Adam Małysz skacze w Zakopanem. Na pewno więcej Polaków ogląda Małysza niż derby Madrytu. Problem jest taki, że organizatorzy pewnie nie zgodzą się na zaanektowanie buli na ten szczytny cel.

Drugi (znacznie trudniejszy do zrealizowania): 10 lutego w Akrze odbędzie się finał Pucharu Narodów Afryki. Pofantazjujmy: wyobrażacie sobie szalejący tłum, rozedrgany w rytm tam-tamów, błyskający dziko białkami oczu i wywijający transparentem „kibicuj Górnikowi 2 marca”?! Jest jednak jeden problem: Górnik nie ma sztamy z Hearts of Oak, a 19-krotny mistrz Ghany rządzi w stolicy. Może warto się więc z „Mocarnymi Sercami Dębu” zaprzyjaźnić?

Żarty żartami; ale nie pamiętam ligowego meczu, który budziłby tak wielkie emocje. Cieszę się, że kibice obu klubów traktują to spotkanie tak prestiżowo, już od dawna mobilizują się na swoich specjalnie założonych stronach internetowych (www.derby.niebiescy.pl, www.derbydlagornika.pl) Jest we mnie  nadzieja, że niedzielne marcowe popołudnie na Stadionie Śląskim będzie wielkim futbolowym świętem, a nie wstydliwą kartą chuligaństwa. Jeśli wszystko się powiedzie, jeśli będzie wspaniała atmosfera i sportowe emocje, zyska na tym cały Śląsk. Bardzo chciałbym, żeby w przyszłości biura turystyczne w całej Polsce dwukrotnie w ciągu roku organizowały wycieczki na ”najważniejszy mecz derbowy nad Wisłą”. Bo Stadion Śląski jest tak duży, że znalazłoby się na nim miejsce nie tylko dla fanów Górnika i Ruchu, ale także dla „pikników” z Krotoszyna, Giżycka albo Zielonej Góry. Przyjechaliby, urzekłoby ich i... to chodzi. Wielu się ze mną nie zgodzi, ale dla rozwoju obu klubów dobrze byłoby, żeby Górnikowi i Ruchowi nie kibicowały same hanysy.    

sobota, 19 stycznia 2008
Śląski futbol a picie wódki

Karnawał w pełni więc ludzie tęsknią do zabawy. Najlepszy do szaleństw jest oczywiście weekend, z czego (prawie) wszyscy skwapliwie korzystają. Są jednak nieszczęśnicy, którzy akurat teraz nie mogą sobie pofolgować. To piłkarze. Żadnych pląsów z kobietami przy alkoholu; kiedy czytacie ten wpis, futboliści ciężko dysząc zasuwają na morderczych zgrupowaniach w Wiśle albo innym Ustroniu. Potem pojadą tak samo męczyć się do ciepłych krajów (Górnik do Hiszpanii, a Ruch i reszta ferajny do Turcji). Wszystko po to żeby wyrobić w sobie siłę, szybkość, skoczność, gibkość, sprężystość, kondycję, czucie piłki, szybkość podejmowania decyzji na boisku, a także żeby zgrać się z resztą drużyny. Tym wszystkim będą nas zapewne czarować w rundzie wiosennej.

Alkohol w ośrodkach treningowych jest absolutnie wykluczony: o imprezowaniu w tej porze roku mogą myśleć jedynie nie dbający o przyszłość zawodnicy-desperaci . A może nie? Przecież piłka i wódka przez dziesięciolecia szły ze sobą w parze. Oj, zdarzało się ligowcom płacić kary nawet na zimowych zgrupowaniach...

W śródmieściu Katowic, wśród starszych mieszkańców, wciąż popularna jest historyjka o przedwojennym sławnym śląskim piłkarzu, który w przeddzień ważnego meczu reprezentacji Polski leżał nieprzytomny w jednym z lokali na... stole bilardowym. Cucony przez całą noc, rankiem - półprzytomny - wsiadł do pociągu, a po południu zdobył dla biało-czerwonych kilka wspaniałych bramek.

Miał pożądany przez wiele generacji futbolistów dar: mógł pić, a i tak był najlepszy. Ale smutna prawda jest taka, że wódka zniszczyła karierę wielu śląskim piłkarzom. Picie było czynnością naturalną i odstępstwa od normy wielu traktowało w środowisku jako coś dziwacznego. Kiedy w 1938 roku na mecz z reprezentacją Śląska przyjechała do nas zawodowa angielska drużyna Wolverhampton Wanderers, reporter wydawanej w Katowicach „Polski Zachodniej” obserwując wyspiarzy przeżył wstrząs. „Wszyscy bez wyjątku są dobrze wygimnastykowani, rośli, o fizjonomiach wybitnie angielskich. Wszyscy nie piją ani piwa, ani wódki i nie palą!” - relacjonował zaszokowany.

Zwyczaj picia w futbolowym środowisku przez te kilkadziesiąt lat nie wygasł, dziś ma się całkiem dobrze. Kiedyś w pewnym śląskim nocnym klubie naliczyłem jednocześnie piłkarzy pięciu ligowych klubów. Wiadomo, że do naszych knajp przyjeżdżali się bawić także zawodnicy drużyn spoza regionu. Mieli tu zagwarantowaną anonimowość (choć nie zawsze).

Żeby nie wyjść na malkontenta: wśród śląskich piłkarzy wiele jest przykładów godnych naśladowania. Choćby Henryk Wieczorek - ten znany w latach 70. obrońca Górnika Zabrze, obecnie chorzowski radny, to stuprocentowy abstynent. Opowiadał kiedyś „Gazecie”, że kiedy grał w Auxerre, na zgrupowaniu odwiedził piłkarzy prezydent Francji Francois Mitterand. - Z każdym się stuknął, tylko nie ze mną, bo jako jedyny nie wziąłem do ręki kieliszka. Prezydent zrobił wielkie oczy: Jak to? Polak i nie pije?

Nam, dziennikarzom sportowym oczywiście też można wiele zarzucić. Do dziś zaśmiewam się z historyjki sprzed paru lat, kiedy po jednym z ważnych meczów na nieformalnym spotkaniu z alkoholem w tle, podchmielony znany śląski reporter zaczął nagle warczeć jak pies i w pewnym momencie wbił się zębami w obojczyk prezesa pierwszoligowego klubu. - Proszę pana, proszę mnie nie gryźć - odparł spokojnie działacz. Do dziennikarza przylgnęła ksywka „Pitbull”...

Na zakończenie przypomnę o niebagatelnym wkładzie alkoholu w rozwój śląskiej piłki nożnej. Kiedy w latach 50. brakowało pieniędzy na budowę Stadionu Śląskiego, Wojewódzka Rada Narodowa wprowadziła akcyzę na wódkę. Do każdej ćwiartki dołączony był specjalny znaczek, który oczywiście trzeba było kupić, żeby zasilić fundusz budowy stadionu.

PS. Dość pisania. Dziś wieczorem impreza, trzeba się przygotować...

09:50, pavelczado , Alkohol
Link Komentarze (2) »
piątek, 18 stycznia 2008
Górnik żałuje Dicksona Choto

W weekend zaczyna się Puchar Narodów Afryki. Kocham tę imprezę. Nie wiem tylko, czy uda mi się przekonać żonę, żeby oddała telewizor na te 32 mecze, mam pewne obawy... Kibicuję dwom drużynom - Senegalowi i Gwinei. Mięta do Senegalu zasługuje na osobny wpis (poczekam aż komuś da łupnia), a za Gwineą jestem dlatego, że pracuje z nią nasz człowiek (czytaj wywiad z Krzysztofem Zięcikiem).

Afrykański futbol uwielbiam choćby za kilka obrazków:

Obrazek I

Wielkie ligowe derby stolicy Zimbabwe: Dynamos kontra Black Rhinos (Czarne Nosorożce). Strasznie gorąco; 30 tys. półnagich kibiców na Stadionie Narodowym. Pytam ochroniarza czy też stróża, gdzie można kupić jakieś piłkarskie pamiątki. - Proszę za mną - odpowiada i ciągnie na...murawę, choć zaczyna się druga połowa! Prowadzi mnie na ławkę rezerwowych i bez skrępowania pyta trenera czy nie ma jakiegoś znaczka albo proporczyka dla gościa z Europy. Trener wybałusza oczy, rezerwowi zaczynają nerwowo grzebać po kieszeniach. Przepraszająco kiwają głowami. No trudno: wracam do tunelu prowadzącego na płytę przy okazji serdecznie pozdrawiając gwałtownie do mnie machającą murzyńską publiczność. Ale spontan: wyobrażacie sobie naszego ochroniarza ciągnącego onieśmielonego gościa z Afryki na ławkę rezerwowych do trenera Ryszarda Wieczorka podczas meczu Górnik - Ruch?! 

(sielanka, ale parę miesięcy wcześniej na tym samym stadionie podczas meczu z RPA zostało stratowanych na śmierć 13 kibiców, a kilkuset zostało rannych. Tratowanie to główny problem afrykańskich stadionów...)

Obrazek II

Trawnik szkoły średniej im.księcia Edwarda w Harare. Zaraz zacznie się trening olimpijskiej reprezentacji Zimbabwe. Trener woła do siebie roześmianych zawodników. Chłopcy przestają kopać piłkę, podchodzą i słuchają w skupieniu. - Musicie się starać, wtedy może i do was uśmiechnie się szczęście - mówi trener. Wyciąga rulon papieru i rozwija go. - Jak wiecie jeden z was gra w Europie. Powodzi mu się, przywiózł stamtąd plakat z samym sobą - kiwa głową. Chłopcy patrzą z podziwem raz na wielkie zdjęcie, raz na stojącego obok kolegę. Świecą im się oczy. Niejaki Shingayi Kaondera z Górnika Zabrze uśmiecha się, bo to niego chodzi. W otaczającej go grupie stoi wielki dryblas. Świetnie zbudowany nastolatek, rzuca się w oczy, że znakomicie potrafi podać piłkę na większe odległości. - To wielki talent, pojedzie do Europy - zamlaskał trener.

To był Dickson Choto. Teraz to on rozdaje malcom w Zimbabwe plakaty z samym sobą, cztery lata temu grał w Pucharze Narodów Afryki. A Górnik odpuścił go tak lekko...Szkoda.

Obrazek III

Zanzibar, główna ulica obok starego portu. Akurat ramadan, święty miesiąc muzułmanów. Post w pełni. Ludzie w milczeniu leżą w cieniu drzew i budynków. Rozdrażnieni czekają na zachód słońca, żeby wreszcie coś zjeść i wypić (ci mniej bogobojni pozwalają sobie na łyk coca-coli w publicznym kiblu, żeby nikt nie widział). Nagle ktoś stawia na parapecie stary telewizor.  Transmisja meczu ligi angielskiej. ”Arsenaaaaaaaaaallll” - wzdycha nabożnie tłum. Ludzie przysuwają się bliżej okna, rozsiadają się, gdzie kto może: na krawężnikach, trotuarze. Najbliżej telewizora pełno brzdąców. Prawie sto osób z uwagą ogląda mecz. Parno, robactwo tnie na potęgę, ale nikt na to nie zważa (oprócz mnie). Wszyscy zapominają, że są głodni i że chce im się pić (oprócz mnie). Liczy się tylko futbol!

PS. Kiedy byłem Afryce, na straganach w Zimbabwe, Zambii czy Tanzanii - wszędzie uliczni sprzedawcy zachwalali gazetę piłkarską z charakterystyczną okładką. Uśmiechał się z niej sławny wtedy afrykański piłkarz. Kupiłem ją. Pamiętacie jeszcze tego człowieka?

Pamiętacie go?

czwartek, 17 stycznia 2008
Ibrox Park w Zabrzu

„Przed tym miastem stoi wielka przyszłość w duchu fuehrera i pod znakiem hackenkreuz!” Spotęgowany przez megafony wrzask Helmuta Bruecknera, Oberprasidenta Provinz Schlesien i szefa miejscowej NSDAP, podczas uroczystego otwarcia stadionu we wrześniu 1934 roku słychać było pewnie w centrum Hindenburga.

Hitler kaputt, Hindenburg dawno przemianowano na Zabrze, tylko stadion nic się nie zmienił przez dziesiątki lat...

Teraz wreszcie ma powstać nowy obiekt na 30 tys. miejsc - godny sławy Górnika i ambicji jego kibiców - ale już wiadomo, że budżet Zabrza, napięty do granic możliwości, samodzielnie kosztów inwestycji nie wytrzyma. Allianz, bogaty sponsor Górnika, deklaruje jedynie ”ewentualną pomoc w poszukiwaniu źródeł finansowania całego przedsięwzięcia”.

Skąd wziąć pieniądze? W sympatyczny sposób mogłaby pomóc wielotysięczna rzesza kibiców. Można skopiować pomysł z Glasgow. Niedawno wybrałem się na mecz mojego ulubionego Celticu. Miałem trochę czasu, więc przespacerowałem się na stadion Rangersów. Wiedziałem, że Ibrox Park - choć stoi w starej, robotniczej dzielnicy - jest supernowoczesnym, pięciogwiazdkowym obiektem spełniającym wszystkie wymogi UEFA. Jednak jego fasada mnie zdumiała.

Ibrox Park

Cała z czerwonej cegły, przez chwilę poczułem się jakbym oglądał familoki na Załężu, albo starą fabryczną halę w Szopienicach. Kiedy podszedłęm bliżej, okazało się, że na cegiełkach są...inskrypcje w stylu „James Mc Cullock, do boju Rangers, albo „małżeństwo Mary i Steve O'Geady” Takich inskrypcji jest tam mnóstwo, ale ciągle dużo wolnych miejsc, bo przy budowie Ibrox Park wykorzystano wieeeeeelką ilość cegieł.

Cegły

Czy to nie wspaniały sposób na upamiętnienie swojej miłości do klubu? Kibicu Górnika: już na zawsze mógłbyś stać się częścią nowego Zabrze-Arena! Wystarczy, że wykupiłbyć od klubu cegiełkę - w dosłownym tego słowa znaczeniu - a potem mógłbyś ją z dumą na murze wskazywać palcem synom i wnukom; oni z biegiem lat pewnie też wykupiliby swoje (chyba, że Ty zrobiłbyć to za nich wcześniej). Może warto rozpocząć taką akcję zanim jeszcze powstanie stadion i zarezerwować sobie miejsce? Dochód poszedłby na budowę obiektu godnego marzeń całego Zabrza.

Sądzę, że w tym mieście stadion z cegieł wyglądałby bardzo dobrze, miałby historyczne uzasadnienie. Świetnie zresztą pasowałby do otoczenia; tuż obok stoi przecież słynny kościół św. Józefa z 1931 roku, autorstwa Dominikusa Boehma, architekta z Kolonii. Dla tych, którzy nie wiedzą: to jedno z najwybitniejszych dzieł architektury w naszym regionie zbudowano właśnie z cegły.

Jest jednak jedno ale... Trzeba przekonać architektów, żeby łaskawie uwzględnili cegłę w swoich projektach. Myślicie, że warto?

  

środa, 16 stycznia 2008
Start

Witam,

Nazywam się Paweł Czado, jestem dziennikarzem działu sportowego katowickiej redakcji ”Gazety Wyborczej”.

Na tym blogu będę pisał przede wszystkim o sporcie w naszym regionie, a zwłaszcza o „fussbalu”. Warto, bo Śląsk jest regionem niepowtarzalnym w swoim zainteresowaniu piłką nożną, niepowtarzalnym w tradycjach i sukcesach.

Zapraszam

13:25, pavelczado
Link Komentarze (8) »
1 ... 216 , 217 , 218
 
Archiwum