sobota, 19 stycznia 2008
Śląski futbol a picie wódki

Karnawał w pełni więc ludzie tęsknią do zabawy. Najlepszy do szaleństw jest oczywiście weekend, z czego (prawie) wszyscy skwapliwie korzystają. Są jednak nieszczęśnicy, którzy akurat teraz nie mogą sobie pofolgować. To piłkarze. Żadnych pląsów z kobietami przy alkoholu; kiedy czytacie ten wpis, futboliści ciężko dysząc zasuwają na morderczych zgrupowaniach w Wiśle albo innym Ustroniu. Potem pojadą tak samo męczyć się do ciepłych krajów (Górnik do Hiszpanii, a Ruch i reszta ferajny do Turcji). Wszystko po to żeby wyrobić w sobie siłę, szybkość, skoczność, gibkość, sprężystość, kondycję, czucie piłki, szybkość podejmowania decyzji na boisku, a także żeby zgrać się z resztą drużyny. Tym wszystkim będą nas zapewne czarować w rundzie wiosennej.

Alkohol w ośrodkach treningowych jest absolutnie wykluczony: o imprezowaniu w tej porze roku mogą myśleć jedynie nie dbający o przyszłość zawodnicy-desperaci . A może nie? Przecież piłka i wódka przez dziesięciolecia szły ze sobą w parze. Oj, zdarzało się ligowcom płacić kary nawet na zimowych zgrupowaniach...

W śródmieściu Katowic, wśród starszych mieszkańców, wciąż popularna jest historyjka o przedwojennym sławnym śląskim piłkarzu, który w przeddzień ważnego meczu reprezentacji Polski leżał nieprzytomny w jednym z lokali na... stole bilardowym. Cucony przez całą noc, rankiem - półprzytomny - wsiadł do pociągu, a po południu zdobył dla biało-czerwonych kilka wspaniałych bramek.

Miał pożądany przez wiele generacji futbolistów dar: mógł pić, a i tak był najlepszy. Ale smutna prawda jest taka, że wódka zniszczyła karierę wielu śląskim piłkarzom. Picie było czynnością naturalną i odstępstwa od normy wielu traktowało w środowisku jako coś dziwacznego. Kiedy w 1938 roku na mecz z reprezentacją Śląska przyjechała do nas zawodowa angielska drużyna Wolverhampton Wanderers, reporter wydawanej w Katowicach „Polski Zachodniej” obserwując wyspiarzy przeżył wstrząs. „Wszyscy bez wyjątku są dobrze wygimnastykowani, rośli, o fizjonomiach wybitnie angielskich. Wszyscy nie piją ani piwa, ani wódki i nie palą!” - relacjonował zaszokowany.

Zwyczaj picia w futbolowym środowisku przez te kilkadziesiąt lat nie wygasł, dziś ma się całkiem dobrze. Kiedyś w pewnym śląskim nocnym klubie naliczyłem jednocześnie piłkarzy pięciu ligowych klubów. Wiadomo, że do naszych knajp przyjeżdżali się bawić także zawodnicy drużyn spoza regionu. Mieli tu zagwarantowaną anonimowość (choć nie zawsze).

Żeby nie wyjść na malkontenta: wśród śląskich piłkarzy wiele jest przykładów godnych naśladowania. Choćby Henryk Wieczorek - ten znany w latach 70. obrońca Górnika Zabrze, obecnie chorzowski radny, to stuprocentowy abstynent. Opowiadał kiedyś „Gazecie”, że kiedy grał w Auxerre, na zgrupowaniu odwiedził piłkarzy prezydent Francji Francois Mitterand. - Z każdym się stuknął, tylko nie ze mną, bo jako jedyny nie wziąłem do ręki kieliszka. Prezydent zrobił wielkie oczy: Jak to? Polak i nie pije?

Nam, dziennikarzom sportowym oczywiście też można wiele zarzucić. Do dziś zaśmiewam się z historyjki sprzed paru lat, kiedy po jednym z ważnych meczów na nieformalnym spotkaniu z alkoholem w tle, podchmielony znany śląski reporter zaczął nagle warczeć jak pies i w pewnym momencie wbił się zębami w obojczyk prezesa pierwszoligowego klubu. - Proszę pana, proszę mnie nie gryźć - odparł spokojnie działacz. Do dziennikarza przylgnęła ksywka „Pitbull”...

Na zakończenie przypomnę o niebagatelnym wkładzie alkoholu w rozwój śląskiej piłki nożnej. Kiedy w latach 50. brakowało pieniędzy na budowę Stadionu Śląskiego, Wojewódzka Rada Narodowa wprowadziła akcyzę na wódkę. Do każdej ćwiartki dołączony był specjalny znaczek, który oczywiście trzeba było kupić, żeby zasilić fundusz budowy stadionu.

PS. Dość pisania. Dziś wieczorem impreza, trzeba się przygotować...

09:50, pavelczado , Alkohol
Link Komentarze (2) »
piątek, 18 stycznia 2008
Górnik żałuje Dicksona Choto

W weekend zaczyna się Puchar Narodów Afryki. Kocham tę imprezę. Nie wiem tylko, czy uda mi się przekonać żonę, żeby oddała telewizor na te 32 mecze, mam pewne obawy... Kibicuję dwom drużynom - Senegalowi i Gwinei. Mięta do Senegalu zasługuje na osobny wpis (poczekam aż komuś da łupnia), a za Gwineą jestem dlatego, że pracuje z nią nasz człowiek (czytaj wywiad z Krzysztofem Zięcikiem).

Afrykański futbol uwielbiam choćby za kilka obrazków:

Obrazek I

Wielkie ligowe derby stolicy Zimbabwe: Dynamos kontra Black Rhinos (Czarne Nosorożce). Strasznie gorąco; 30 tys. półnagich kibiców na Stadionie Narodowym. Pytam ochroniarza czy też stróża, gdzie można kupić jakieś piłkarskie pamiątki. - Proszę za mną - odpowiada i ciągnie na...murawę, choć zaczyna się druga połowa! Prowadzi mnie na ławkę rezerwowych i bez skrępowania pyta trenera czy nie ma jakiegoś znaczka albo proporczyka dla gościa z Europy. Trener wybałusza oczy, rezerwowi zaczynają nerwowo grzebać po kieszeniach. Przepraszająco kiwają głowami. No trudno: wracam do tunelu prowadzącego na płytę przy okazji serdecznie pozdrawiając gwałtownie do mnie machającą murzyńską publiczność. Ale spontan: wyobrażacie sobie naszego ochroniarza ciągnącego onieśmielonego gościa z Afryki na ławkę rezerwowych do trenera Ryszarda Wieczorka podczas meczu Górnik - Ruch?! 

(sielanka, ale parę miesięcy wcześniej na tym samym stadionie podczas meczu z RPA zostało stratowanych na śmierć 13 kibiców, a kilkuset zostało rannych. Tratowanie to główny problem afrykańskich stadionów...)

Obrazek II

Trawnik szkoły średniej im.księcia Edwarda w Harare. Zaraz zacznie się trening olimpijskiej reprezentacji Zimbabwe. Trener woła do siebie roześmianych zawodników. Chłopcy przestają kopać piłkę, podchodzą i słuchają w skupieniu. - Musicie się starać, wtedy może i do was uśmiechnie się szczęście - mówi trener. Wyciąga rulon papieru i rozwija go. - Jak wiecie jeden z was gra w Europie. Powodzi mu się, przywiózł stamtąd plakat z samym sobą - kiwa głową. Chłopcy patrzą z podziwem raz na wielkie zdjęcie, raz na stojącego obok kolegę. Świecą im się oczy. Niejaki Shingayi Kaondera z Górnika Zabrze uśmiecha się, bo to niego chodzi. W otaczającej go grupie stoi wielki dryblas. Świetnie zbudowany nastolatek, rzuca się w oczy, że znakomicie potrafi podać piłkę na większe odległości. - To wielki talent, pojedzie do Europy - zamlaskał trener.

To był Dickson Choto. Teraz to on rozdaje malcom w Zimbabwe plakaty z samym sobą, cztery lata temu grał w Pucharze Narodów Afryki. A Górnik odpuścił go tak lekko...Szkoda.

Obrazek III

Zanzibar, główna ulica obok starego portu. Akurat ramadan, święty miesiąc muzułmanów. Post w pełni. Ludzie w milczeniu leżą w cieniu drzew i budynków. Rozdrażnieni czekają na zachód słońca, żeby wreszcie coś zjeść i wypić (ci mniej bogobojni pozwalają sobie na łyk coca-coli w publicznym kiblu, żeby nikt nie widział). Nagle ktoś stawia na parapecie stary telewizor.  Transmisja meczu ligi angielskiej. ”Arsenaaaaaaaaaallll” - wzdycha nabożnie tłum. Ludzie przysuwają się bliżej okna, rozsiadają się, gdzie kto może: na krawężnikach, trotuarze. Najbliżej telewizora pełno brzdąców. Prawie sto osób z uwagą ogląda mecz. Parno, robactwo tnie na potęgę, ale nikt na to nie zważa (oprócz mnie). Wszyscy zapominają, że są głodni i że chce im się pić (oprócz mnie). Liczy się tylko futbol!

PS. Kiedy byłem Afryce, na straganach w Zimbabwe, Zambii czy Tanzanii - wszędzie uliczni sprzedawcy zachwalali gazetę piłkarską z charakterystyczną okładką. Uśmiechał się z niej sławny wtedy afrykański piłkarz. Kupiłem ją. Pamiętacie jeszcze tego człowieka?

Pamiętacie go?

czwartek, 17 stycznia 2008
Ibrox Park w Zabrzu

„Przed tym miastem stoi wielka przyszłość w duchu fuehrera i pod znakiem hackenkreuz!” Spotęgowany przez megafony wrzask Helmuta Bruecknera, Oberprasidenta Provinz Schlesien i szefa miejscowej NSDAP, podczas uroczystego otwarcia stadionu we wrześniu 1934 roku słychać było pewnie w centrum Hindenburga.

Hitler kaputt, Hindenburg dawno przemianowano na Zabrze, tylko stadion nic się nie zmienił przez dziesiątki lat...

Teraz wreszcie ma powstać nowy obiekt na 30 tys. miejsc - godny sławy Górnika i ambicji jego kibiców - ale już wiadomo, że budżet Zabrza, napięty do granic możliwości, samodzielnie kosztów inwestycji nie wytrzyma. Allianz, bogaty sponsor Górnika, deklaruje jedynie ”ewentualną pomoc w poszukiwaniu źródeł finansowania całego przedsięwzięcia”.

Skąd wziąć pieniądze? W sympatyczny sposób mogłaby pomóc wielotysięczna rzesza kibiców. Można skopiować pomysł z Glasgow. Niedawno wybrałem się na mecz mojego ulubionego Celticu. Miałem trochę czasu, więc przespacerowałem się na stadion Rangersów. Wiedziałem, że Ibrox Park - choć stoi w starej, robotniczej dzielnicy - jest supernowoczesnym, pięciogwiazdkowym obiektem spełniającym wszystkie wymogi UEFA. Jednak jego fasada mnie zdumiała.

Ibrox Park

Cała z czerwonej cegły, przez chwilę poczułem się jakbym oglądał familoki na Załężu, albo starą fabryczną halę w Szopienicach. Kiedy podszedłęm bliżej, okazało się, że na cegiełkach są...inskrypcje w stylu „James Mc Cullock, do boju Rangers, albo „małżeństwo Mary i Steve O'Geady” Takich inskrypcji jest tam mnóstwo, ale ciągle dużo wolnych miejsc, bo przy budowie Ibrox Park wykorzystano wieeeeeelką ilość cegieł.

Cegły

Czy to nie wspaniały sposób na upamiętnienie swojej miłości do klubu? Kibicu Górnika: już na zawsze mógłbyś stać się częścią nowego Zabrze-Arena! Wystarczy, że wykupiłbyć od klubu cegiełkę - w dosłownym tego słowa znaczeniu - a potem mógłbyś ją z dumą na murze wskazywać palcem synom i wnukom; oni z biegiem lat pewnie też wykupiliby swoje (chyba, że Ty zrobiłbyć to za nich wcześniej). Może warto rozpocząć taką akcję zanim jeszcze powstanie stadion i zarezerwować sobie miejsce? Dochód poszedłby na budowę obiektu godnego marzeń całego Zabrza.

Sądzę, że w tym mieście stadion z cegieł wyglądałby bardzo dobrze, miałby historyczne uzasadnienie. Świetnie zresztą pasowałby do otoczenia; tuż obok stoi przecież słynny kościół św. Józefa z 1931 roku, autorstwa Dominikusa Boehma, architekta z Kolonii. Dla tych, którzy nie wiedzą: to jedno z najwybitniejszych dzieł architektury w naszym regionie zbudowano właśnie z cegły.

Jest jednak jedno ale... Trzeba przekonać architektów, żeby łaskawie uwzględnili cegłę w swoich projektach. Myślicie, że warto?

  

środa, 16 stycznia 2008
Start

Witam,

Nazywam się Paweł Czado, jestem dziennikarzem działu sportowego katowickiej redakcji ”Gazety Wyborczej”.

Na tym blogu będę pisał przede wszystkim o sporcie w naszym regionie, a zwłaszcza o „fussbalu”. Warto, bo Śląsk jest regionem niepowtarzalnym w swoim zainteresowaniu piłką nożną, niepowtarzalnym w tradycjach i sukcesach.

Zapraszam

13:25, pavelczado
Link Komentarze (8) »
1 ... 216 , 217 , 218 , 219
 
Archiwum