środa, 15 listopada 2017
Co Sopot ma wspólnego z España'82

Czy komuś zdarzyło się spotkać bohaterów najpiękniejszej baśni z dzieciństwa? Wyobraźcie sobie, że mnie właśnie się to udało.

W przeddzień meczu z Meksykiem spotkali się członkowie polskiej ekipy, która zdobyła trzecie miejsce na piłkarskich mistrzostwach świata w 1982 roku. PZPN zaprosił piłkarzy, trenerów i działaczy z tamtej imprezy na uroczysty raut w sopockim Sheratonie, żeby powspominali stare dobre czasy. Dawne gwiazdy patrzyły na siebie z uśmiechem, zdarzało się, że niektórzy z nich widzieli się po raz pierwszy od hiszpańskiego mundialu!

Dojechali prawie wszyscy. Zabrakło jedynie Włodzimierza Smolarka (nie żyje), Andrzeja Pałasza (uczy młodzież futbolu w Szanghaju), Andrzeja Szarmacha (nie przyjął zaproszenia, nie wspomina tamtego turnieju dobrze) oraz Jana Jałochy i Tadeusza Dolnego (nie ma z nimi kontaktu).

W strojach wieczorowych piłkarze wyglądali jak absolwenci prestiżowej szkoły zaproszeni na wspominki po latach. Miałem to szczęście, że PZPN także mnie zaprosił na tę uroczystość. Bez wahania wbiłem się w gangol. Byłem jednym z zaledwie kilku gości, których wówczas w Hiszpanii nie było. Jako dziesięciolatek zafascynowany tamtą imprezą (właśnie ona spowodowała moje trwałe zainteresowanie piłką nożną) nie przypuszczałem, że zobaczę moich bohaterów zebranych w jednym miejscu. Nie zmienili się za bardzo! Właściwie nie poznałem tylko Piotra Mowlika (rezerwowego bramkarza). Mało kto pamięta – a ja mu o tym przypomniałem – że pochodzi z Orzepowic na Górnym Śląsku, tam zaczynał przecież karierę, której najpiękniejsze chwile przeżył już gdzie indziej.

Imprezę poprowadzili Zbigniew Boniek i Dariusz Szpakowski, który relacjonował mistrzostwa w 1982 roku jeszcze dla radia (telewizyjnym sprawozdawcą był Jan Ciszewski, który zmarł parę miesięcy później. Rocznica jego śmierci przypadła dokładnie w dzień naszego spotkania, uczciliśmy go minutą ciszy). Prezes Boniek – trzeba to uczciwie przyznać – to prawdziwe „zwierzę medialne” – potrafi przemawia, nawet kiedy nie występuje w telewizji. Potrafi przywołać wspomnienia, widziałem, że choćby Andrzej Buncol był wyraźnie wzruszony. Prezes wręczył wszystkim członkom ekipy pamiątkowe koszulki, a potem na ekranie oglądaliśmy najpiękniejsze akcje z hiszpańskiego mundialu, zaś Szpakowski podchodził z mikrofonem do kolejnych bohaterów, którzy dzielili się własnymi impresjami. To było bardzo interesujące! Było widać i słychać - każdy z gości tę niezwykłą imprezę - wybaczcie, muszę górnolotnie - ma w sercu.

Na niezwykły gest zdecydował się trener Antoni Piechniczek. Wymyślił coś niecodziennego, co każdy piłkarz zapewne zapamięta na zawsze: każdemu z osobna wręczył podczas tej uroczystości odręczny list, który napisał o tamtych czasach właśnie szczerze i od serca. Także Andrzejowi Iwanowi, z którym był skonfliktowany po publikacji wspomnień tego ostatniego. Wbrew nadziejom niektórych bulwarowych dziennikarzy, których nie było na imprezie – podali sobie ręce.

Niecodzienną pamiątkę przywiózł ze sobą z kolei Marek Kusto. Napastnik Wisły był wcześniej w kadrze na mistrzostwach świata w 1974 i 1978 roku, ale dopiero w Hiszpanii dostał szansę od trenera Piechniczka. Na spotkanie w Sopocie zabrał koszulkę, w której grał na hiszpańskich mistrzostwach. Trochę się zmniejszyła i sprała, ale za zgodą Kusty mogłem wziąć ją w ręce, poczuć ten materiał... Cóż to było za przeżycie! Piłkarz miał ze sobą marker i pozbierał na niej autografy kolegów.

Potem był czas na wspominki i dyskusję. Usłyszałem wiele wspaniałych anegdot. Do naszego stolika dosiadł się Zbigniew Boniek i kolejny raz muszę przyznać, że umie opowiadać. W końcu, przed drugą, się wymknąłem. Bohaterowie muszą przecież mieć czas tylko dla siebie...

Wiem jedno - ten wypad do Sopotu, w którym nigdy dotąd nie byłem, zapamiętam na całe życie.

PS Nazajutrz też było miło. Przy obiedzie trener wręczył wszystkim piłkarzom egzemplarze książki, którą napisałem o nim wspólnie z Beatą Żurek. Potem miałem okazję usłyszeć kolejną porcję nieznanych anegdot kiedy gawędziłem przy stole z Piotrem Czają, Bogusławem Hajdasem i... Wojciechem Gąssowskim* ("gdzie się podziały tamte prywatki"). Kiedy człowiek się zastanowi to lata 80. w polskiej piłce nożnej były bardzo zajmujące, dzięki nim zostałem kibicem, a potem dziennikarzem. Ale ileż niecodziennych, nieopowiedzianych historii wydarzyło się w latach 60. i 70! Żeby tak to wszystko spisać i usystematyzować...

A wieczorem na fantastycznym gdańskim stadionie odbył się mecz z Meksykiem. Silną drużynę poznać również po tym, że wie kiedy jest idealny moment na porażkę:)

PS1 Przynoszę Wam również najnowsze wieści ze słupa umocowanego na samym czubku sopockiego molo: w tej chwili królują na nim wlepki Unii Oświęcim i... Cambrigde United. Były też Legia i Lech, ale ktoś zdrapał. Przysięgam, że nie ja.

*Wojciech Gąssowski zaimponował mi kiedy z szybkością karabinu maszynowego wyrecytował z pamięci skład Gwardii Warszawa z przełomu lat 50. i 60.

23:49, pavelczado , Mundial
Link Komentarze (3) »
czwartek, 02 listopada 2017
Co Victor Hugo ma wspólnego z futbolem. Barrilete cósmico

Coś mnie naszło i od tygodnia próbuję zdobyć w księgarniach "Nędzników" Victora Hugo. Nie mam tego dzieła we własnym księgozbiorze, a jest ono tak wybitne, że staram się czytać co najmniej raz na dziesięć lat. 

W katowickich księgarniach doszło do kuriozalnej sytuacji. W jednej jest tylko tom I, w innej tylko tom II - do tego chodzi o wersję czterotomową. Zaczynam być sfrustrowany, wręcz nerwowy:)

W nieoczekiwany sposób ukoiłem jednak ostatnio nerwy, znów okazało się, że świat jest bardzo mały, a punktem stycznym może być... piłka nożna.

Kilka dni temu urodziny obchodził oto Najwybitniejszy Piłkarz Świata wszech czasów. Jak wiadomo do annałów przeszła jego bramka strzelona w 1986 roku, uchodząca - jakżeby inaczej - za najpiękniejszą w dziejach.

Polscy kibice znają ją pewnie na pamięć, ale nie wszyscy znają słynny komentarz, którym przeszedł z kolei do historii Victor Hugo Morales. Podejrzewam, że rodzice latynoskiego komentatora też byli miłośnikami twórczości francuskiego pisarza.

Tamto "ta-ta-ta" albo "barrilete cósmico" zna pewnie każde dziecko w Argentynie. Posłuchajcie zresztą sami. Czyż to nie wspaniałe? Podkręćcie na maksa. Można się wzruszyć!

 "La jugada de todos los tiempos". Czyż nie?! Po czymś takim nawet lekturę "Nędzników" można o kilka dni przełożyć:)

środa, 01 listopada 2017
Co Górnik Zabrze ma wspólnego z kurami

Górnik Zabrze czy wygrywa czy nie - dorobił się wyjątkowo cennej opinii. A opinia czasami zdaje się być ważniejsza niż... wyniki.

Ważniejsza w tym sensie, że w powszechnej opinii mecze Górnika są dziś bardzo zajmujące, bez względu na to czy rezultat jest dla niego korzystny (częściej) czy może raczej nie (rzadziej). W internecie hula zestawienie bardzo pochlebne dla zabrzan: ze średnią 22.329 KSG jest w pierwszej setce europejskich klubów - jako jedyny klub z Polski w tym zestawieniu - zajmuje 96 miejsce (o 400 kibiców wyprzedza 1.FC Kaiserslautern). O liderowaniu nie ma co marzyć - na czele jest Borussia Dortmund z prawie 81 tysiącami kibiców, żeby wskoczyć do pierwszej pięćdziesiątki trzeba by mieć frekwencję na poziomie ponad 30 tysięcy, ta - ze zrozumiałych względów - na razie dla Górnika jest nieosiągalna. 

Ale tymi celami zajmujmy się za jakiś czas. Nie od razu Rzym zbudowano, nie od razu na Górnik będzie chodzić regularnie pięćdziesiąt tysięcy kibiców...

Banałem jest stwierdzenie, że we futbolu najbardziej przyciągają emocje. Banałem jest stwierdzenie, że we futbolu emocje najbardziej budują strzelane bramki. Oczywiście nie wystarczy o tym pamiętać. Trzeba mieć instrumenty żeby teorię zmienić w praktykę. A w Górniku praktyka jest taka, że w tym sezonie zabrzanie ANI RAZU nie kończyli meczu z zerowym dorobkiem bramkowym. W każdym meczu potrafią strzelić gola - nie ma w Polsce zespołu, który potrafiłby się przed tym uchronić.

Teoretycy futbolu powtarzają, że dobrą drużynę buduje się od tyłu. Jeśli nie stracisz bramki, zdobędziesz punkt a co więcej to twoje. W obecnym zespole Górnika myśli się o defensywie. Jednak to ofensywa jest czymś co temu zespołowi wychodzi obecnie znacznie lepiej. Dla widowiska to znakomicie. Ale jeśli dla widowiska to dla frekwencji. Podejrzewam, że stu kibiców na stu będzie wolało zobaczyć trzy mecze z rzędu zakończone na przykład wynikiem 3:3 niż trzy mecze z rzędu zakończone wynikiem 0:0. Niech krzywią się zwolennicy idealnego realizowania zadań taktycznych (idealnego czyli bezbłędnego, bezbłędnego czyli bez straty bramki).

Futbol dziś to widowisko, choć warto pamiętać, że nie każdy nawet dziś rozumie tę definicję tak samo. Wydaje mi się, że dziś dla przeciętnego kibica widowisko to po prostu emocjonujący mecz, który kończy się zwycięstwem jego drużyny. Widowisko to dużo bramek.

Z jednej strony bardzo dobrze. Z drugiej osobiście trochę jednak żałuję, że w Europie pogardzane jest latynoskie podejście do tematu. Tam jeszcze gdzieniegdzie widowisko to przede wszystkim kunsztowne sztuczki będące popisem dla samego piękna popisu. Ktoś powie, że to archaiczny, zupełnie niepotrzebny przeżytek. Przeżytek o tyle, że popisy w konfrontacji ze zdyscyplinowanym futbolem poległy tak bardzo, że nawet dla Brazylijczyków ważniejsze stały się wynik niż piękno gry. 

Ale przecież dopiero historie o pięknie budują legendę. Uwielbiam choćby tę przytaczaną przez znakomitego urugwajskiego pisarza Eduardo Galeano. W 1950 roku jego rodacy sensacyjnie zdobyli mistrzostwo świata i dziennikarze z Europy chcieli poznać sekrety tamtych czarów, zwody - zwane moñas - ówczesnych urugwajskich mistrzów wprawiały ich w osłupienie. Słynny Jose Leandro Andrade z rozmysłem miał wpuścić wtedy żurnalistów w maliny: opowiedział im bajeczkę o tym, że jego rodacy uczą się tych zwodów goniąc... kury. Próbowaliście kiedyś złapać kurę? Ja próbowałem. Nigdy mi się nie udało. Nawet kiedy próbowałem używać robinsonad a la Hubert Kostka. Zygzaki kur są nie do przewidzenia!

Reasumując: tak naprawdę jedyne czegoś dziś brakuje mi w grze Górnika to... łapania kur. Choć z drugiej strony gdyby miało to sprawić, że ich 3:3 zmieniłoby się w 0:0 - to już może lepiej żeby ich nie łapali? Wniosek tych moich nie do końca sformułowanych marzeń może być tylko jeden: Górnik gra obecnie tak dobrą piłkę, że niektórzy zaczynają myśleć o czymś więcej. 

O joga bonito. O pięknie.

środa, 25 października 2017
Żeby być dumnym z przeszłości trzeba ją znać

Bardzo chciałbym żeby Górny Śląsk znowu kiedyś kojarzył się z potężną piłką nożną. Nad tym pracują trenerzy i piłkarze, a jedyne co możemy zrobić my - ludzie z boku - to walczyć żeby pamiętać o dniach chwały - kiedy fusbal był wizytówką naszego regionu.

Dni chwały trwały wiele lat, ale zdumiewające jest jak bardzo ulotne są ludzkie wspomnienia. Poza tym lata lecą i czasy kiedy śląskich sukcesów piłkarskich nikt z nas nie przeżył wydają się wcale nie tak odległe. Dlatego warto, uważam, popierać wszelkie inicjatywy, które złote lata starają się zachować we wdzięcznej pamięci.

Na interesujący pomysł wpadł w Chorzowie Grzegorz Joszko, badacz dziejów niebieskich i autor strony internetowej historiaruchu.pl. Jako mieszkaniec tego miasta zgłosił niecodzienny projekt, który mógłby być finansowany z publicznych pieniędzy, a realizowany przez Urząd Miasta w ramach Budżetu Obywatelskiego.

To wniosek pod hasłem „Historia Ruchu Chorzów - tablice informacyjne oraz strona z wirtualnym spacerem”. Został on już pozytywnie zatwierdzony przez komisję ds. opracowania propozycji zadań realizowanych w ramach 5. edycji Budżetu Obywatelskiego Chorzowa.

Wiadomo, że wszyscy w tym mieście są dumni z Ruchu - tak naprawdę to dzięki temu klubowi, Stadionowi Śląskiemu i Wesołemu Miasteczku przeciętni Polacy wiedzą, że takie miasto w ogóle istnieje i gdzie się znajduje. Ale często jest tak, że jedynym miejscem, które kojarzą dziś z Ruchem sami mieszkańcy Chorzowa to jedynie stadion przy ul. Cichej.

Z jednej strony trudno się dziwić, z drugiej to niewiedza wręcz zatrważająca. Żeby być dumnym z przeszłości trzeba mieć o niej pojęcie. - Chciałbym żeby taki szlak uświadamiał ludziom wyjątkowo bogatą historię Ruchu. Uważam, że dobrym pomysłem byłoby ustawienie tablic informacyjnych przedstawiających najważniejsze wydarzenia, miejsca i osoby mające związek z historią tego wspaniałego klubu. Tablice stanęłyby w miejscach, gdzie odbył się choćby pierwszy mecz (przy ul. Wrocławskiej), gdzie miała miejsce pierwsza siedziba (przy ul. 16 lipca), gdzie był pierwszy stadion (na Kalinie), gdzie w niedalekiej odległości od siebie mieszkali zasłużeni przedwojenni piłkarze (Wodarz, Alszer, Cieślik, Koenig i in.) - mówi Joszko.

Czy nie byłoby wspaniałe żeby ojciec zabrał swojego bajtla na spacer i wiedząc gdzie iść pokazał mu te wszystkie miejsca? Czyż uświadomienie sobie że żyjemy często dokładnie w tych samych miejscach, które kiedyś były świadkiem niezwykłych historii nie jest dojmujące? 

Warto dodać, że projekt Joszki zakłada powstanie także strony internetowej pozwalającej wirtualnie obejrzeć te miejsca. Na razie trwa zbieranie głosów. Jeśli któryś z czytelników jest zameldowany w Chorzowie lub w nim pracuje może zagłosować na ten projekt. Moim zdaniem warto.

PS Chciałbym żeby coś takiego powstało o innych śląskich klubach w innych śląskich miastach. Każdy ma prawo być dumny.

poniedziałek, 23 października 2017
Narośl

Sytuacje kiedy kibice zapominają, że w relacji klub-piłka-fani oni sami są jedynie dopełnieniem a nie podmiotem zawsze w końcu obraca się przeciwko nim. Dowodem na to jest choćby ostatni mecz GKS-u Katowice z Ruchem Chorzów.

Zawsze lubię prztyczki kibicowskie, takie przy których można się uśmiechnąć i je docenić. Tak było choćby w pierwszej połowie na Bukowej kiedy miejscowi fani wywiesili na blaszoku wielką fanę z hasłem „1964>1920”. Nie było to wulgarne, nikogo treścią nie obrażało. Dla mnie klasa.

W drugiej połowie wyszło jednak niestety wszystko, co uważam w kibicowaniu w naszym kraju za najgorsze. To otóż, że część fanów ma „tam, właśnie tam*” wszystko i wszystkich poza sobą.Już pod koniec meczu, kiedy GKS Katowic podjął szaleńczy wysiłek próbując wyrównać i już chwytał Ruch Chorzów (przy okazji: gratulacje za grę, trudno sobie wyobrazić, że będąc w takiej formie niebiescy mogliby spaść) za gardło - na przeszkodzie stanęli mu jego fani.

Jak to możliwe? To proste: w najgorszym momencie odpalili na stadionie racowisko. Przez efekty pirotechniczne na boisku mało co było widać, więc sędzia zarządził kilkuminutową przerwę w grze. To z kolei sprawiło, że piłkarze Ruchu, których obrona była coraz bardziej desperacka i kurczowa mogli sobie odsapnąć. To z kolei sprawiło, że chorzowianie zdołali dociągnąć satysfakcjonujący wynik do końca, co nie zawsze przecież w tym sezonie im się udawało. 

Problem, moim zdaniem, polega na tym, że dla niektórych fanów GKS-u sztubacka uciecha z numeru, jaki wykręcili na trybunach ważniejsza była niż to, co robiła ich drużyna na boisku, Że pokrzyżowali szyki piłkarzom? Mają to w...*. Niektórzy z nich naprawdę [sic!] wierzą, że GieKSa „to my, a nie wy”, tak bardzo są zakochani w sobie.

Uważam, że GKS Katowice to drużyna, która ciągle może bić się w tym sezonie o awans. Fakt - jest obecnie z tyłu tabeli, fakt - wiele razy w tym sezonie zdążyła już rozczarować. Ale kiedy przeanalizuje się ich możliwości i potencjał trudno jednak dojść do innych wniosków. Dlatego z przykrością ogląda się takie obrazki jakie miałem okazję zobaczyć w niedzielę wieczorem. Pod szatnią gospodarzy, przy stanie 0:2, jakiś oszołom już w przerwie wołał z wściekłością „wy k..., co wy robicie, mamy was na oku!”.

W obecnym czasach trudno zbudować silną drużynę opartą jedynie na wychowankach zapatrzonych we własny klub od dziecka. Buduje się ją raczej na piłkarzach sprowadzanych skądinąd. Na takich, którzy wiedzą, że w klubie zapewni im się rozwój. Są oni ważnym (czy wręcz dominującym) elementem każdej drużyny klubowej na świecie. Chodzi więc o to żeby piłkarze, których chciałaby sprowadzić GieKSa nie kręcili nosem, że kiedy przyjdzie przegrać będą musieli wysłuchiwać obelg. No i przede wszystkim żeby publika nie przeszkadzała im wygrywać.

Dlatego właśnie narośl, która wyrosła, Górniczemu Klubowi Sportowemu „Katowice” w tym nie pomaga. 

* Niech każdy z uczestników racowiska sam sobie objaśni, gdzie znajduje się to „tam”. I z ręką na sercu powie, że tak nie jest.

czwartek, 19 października 2017
Ale ten czas szybko leci!

To doprawdy niewiarygodne.

Jak to w ogóle możliwe, że wytrzymaliśmy aż 14 lat bez ligowych meczów GieKSy z Ruchem i Ruchu z GieKSą?!

To jedna z piękniejszych kart historii śląskiej ligowej piłki. Ale trzeba przyznać, że również jedna z brutalniejszych.

Szczegóły - TUTAJ.

Działo się. I znowu będzie się działo!

W niedzielę nowy rozdział. Wierzę, że wszyscy wrócimy bezpiecznie do domów.

środa, 18 października 2017
VAR. Oto nowa plaga polskiej piłki

Mam nadzieję, że dni VAR - czyli Video Assistant Referee - będącego nową technologią używaną podczas meczów piłkarskich w ekstraklasie są już policzone.

Być może tych dni jest jeszcze całkiem dużo, ale kiedyś - jestem o tym przekonany - miarka się przebierze. Kiedyś VAR skrzywdzi wszystkich.

Okazuje się, że (nie)używanie VAR spokojnie można uznać bowiem za  nową metodę wpływania na wyniki meczów piłkarskich. Żeby było jasne - nie twierdzę, że się intencjonalnie wpływa. Twierdzę jedynie, że już sama możliwość wpływania dyskwalifikuje to przedsięwzięcie. VAR podobno ma wyeliminować narzekania na sędziów, że wypaczyli wynik. Uhaha!

Dlaczego VAR to bzdura?

Po pierwsze dlatego, że technologię można stosować jedynie w określonych sytuacjach. Moim zdaniem to krzywdzące, że można VAR wykorzystywać jedynie przy konkretnych okolicznościach: przy zdobytej bramce, czerwonej kartce, rzucie karnym i pomyleniu piłkarza. Naprawdę trzeba być naiwnym żeby sądzić, że w przeszłości kupowanie sędziów polegało na zapewnieniu sobie rzutu karnego w ostatniej minucie. Czasem wystarczyło przecież żeby nie gwizdał fauli pod polem karnym przez całą drugą połowę. i już! Selektywność jest krzywdząca. Jedynie wyeliminowanie wszystkich błędów tą drogą ma rzeczywisty sens. Brak eliminacji wszystkich nieprawidłowych zdarzeń mogących wpłynąć na końcowy rezultat to prosta droga do nadużyć i właśnie - przykro to pisać - świetna możliwość wpływania na końcowy rezultat.

Po drugie - dlatego, że w tym samym meczu większy wpływ na wynik może mieć nieużycie VAR niż jego użycie. Brzmi dziwacznie?Prawda jest brutalna, bo w tym najwspanialszym ze sportów niezmiennie jest niestety ogromne pole do manipulacji. Decydowanie w pewnych momentach za pomocą VAR przy jednoczesnym niedecydowaniu w innych momentach moim zdaniem jeszcze zwiększa to pole.

W ostatnich meczach Górnika i Piasta sędzia zastosował VAR i odkrył, że padła bramka, której nie zauważył albo dyktował słusznego karnego, po którym padała bramka. Brawo. Ale szkoda, że nie zastosował również VAR w innych momentach gdy powinien być karny dla Piasta albo Górnika. Jak to określił jeden ze zdegustowanych Czytelników Czadobloga "nawet z videoweryfikacją można robić wałki".

Jedynie branie pod uwagę VAR w każdej sekundzie meczu i z każdego powodu ulepsza mecz. Selektywne korzystanie go jedynie pogarsza. Z kolei branie VAR pod uwagę w każdej sekundzie jest nierealne ze względów praktycznych. Nikt nie chce meczu, którego dwie połowy trwają łącznie na przykład 140 minut. Tak więc tę technologię czeka wystrzał w kosmos.

Po trzecie - samo użycie VAR w konkretnym momencie meczu nawet jeśli nie zmienia decyzji sędziego może mieć poważny wpływ na wynik. Przykład? Proszę bardzo.Przypuśćmy, że drużyna gra na zabieganie przeciwnika. Ten ledwo zipie, zaraz będzie moment krytyczny. I wtedy właśnie pojawia się VAR. Dwie-trzy minuty, które dają odpocząć słabszemu. Rywale dochodzą do siebie i znowu dają radę... Nierealne? Na pewno?

Łatwo dać się omamić. VAR jest jak mandragora. Erynie o zwiędłych piersiach i rozwidlonych językach stają się oszałamiającymi, hożymi, strzelistymi dziewojami o oczach pełnych zachęty, w których ogromie przegląda się niebo. Nie dajcie się zwieść futbolowej modzie na nowe technologie!

PS Każdy chciałby napisać dla "Tygodnika Powszechnego" o NSŚ*. Tymczasem udało się to akurat mnie. Cieszę się. Numer już w kioskach.

Dla nieobznajomionych rozszyfruję ten oczywisty skrót - "Najwspanialszy Stadion Świata". 

sobota, 14 października 2017
Szczęka mi opadła

Byłem dziś na meczu Piasta Gliwice. 

W 45. minucie przy stanie 1:0 dla gospodarzy na strzał z dystansu zdecydował się Mariusz Cetnarski, pomocnik Sandecji. Piłka odbiła się od poprzeczki i spadła w okolicach linii bramkowej. Arbiter zdecydował się na wideoferyfikację. VAR sprawił, że sędzia wskazał na środek. Miał rację, bo piłka całym obwodem przekroczyła linię bramkową.

Decyzja arbitra wywołała wściekłe protesty najbardziej zagorzałej części gliwickiej publiczności. "PZPN, PZPN, jebać, jebać PZPN" - ryknęła część kiboli siedząca za bramką.

W tym momencie spiker zdecydował się zwrócić im uwagę w sposób, który dotąd chyba nie miał jeszcze miejsca.

- Mamy więc za sobą stosunek z 98-letnią babcią [PZPN powstał w 1919 roku, przyp.aut.] i czas na sportowy doping - rzucił do mikrofonu, a mnie szczęka opadła. Nigdy dotąd czegoś takiego nie słyszałem!

                                                ***

Piast po dramatycznym meczu i golu zdobytym w doliczonym czasie ostatecznie zremisował, przełamał tym samym fatalną passę (poprzednie punkty zdobył 26 sierpnia w Białymstoku) i w momencie zakończenia meczu wydostał się ze strefy spadkowej (kolejka jest jeszcze niepełna).

Mnie w tym spotkaniu najbardziej zaimponował Aleksandar Sedlar, który grał przed duetem stoperów. Moim zdaniem był bezbłędny, w dodatku zrobił coś czego nikt od niego nie wymaga czyli strzelił gola (zrobił to jak bajtle na placu - przyjął sobie na kolanko i spokojnie uderzył). To facet, który prezentuje bardzo nieprzyjemny styl. Kiedy już sfauluje, rywala zawsze boli (dziś przekonali się o tym Wojciech Trochim i Adrian Danek). Wymogi współczesnego futbolu są jednak takie, że ktoś o tego rodzaju sposobie gry musi być w drużynie. Tym bardziej, że Sedlar potrafi grać w piłkę. Ma czysty odbiór, potrafi użyć wślizgu, potrafi dograć, ma nawet skuteczną krótką kiwkę. Na polskie warunki ligowe kawał piłkarza. Uważam, że w duecie z Patrykiem Dziczkiem wiele jeszcze dadzą Piastowi jako defensywni środkowi pomocnicy.

PS Wiem, że problem, który mnie nurtuje jest z gatunku marginalnych, ale zastanawia mnie dlaczego spiker użył słowa "babcia". Przecież słowo "PZPN" jest rodzaju męskiego!

środa, 11 października 2017
¡Tricampeones!

1978: Mario Kempes.

1986: Diego Maradona.

2018: Leo Messi. Ugć-ugć-ugć-ugć...

Gracias.

wtorek, 10 października 2017
Strażak

Byłem w miejscu gdzie piaski mówią "dobranoc". Prawie dokładnie w tym samym czasie kiedy Polska wywalczyła awans na mundial w meczu z Czarnogórą o ten sam awans walczył Egipt.

Nigdy dotąd czegoś takiego nie widziałem. Nie wiem czy polska telewizja pokazywała jakieś fragmenty. Egipcjanie bardzo męczyli się z Kongijczykami, bez sensu grali górne piłki, rywale są skoczni i świetnie zbudowani. Kiedy jednak po godzinie gry Mohamed Salah (tamtejszy Lewandowski) sprytnie przerzucił piłkę nad bramkarzem Egipt odleciał. Przyleciał kiedy pięć minut przed końcem goście przeprowadzili nieoczekiwaną kontrę i wyrównali po cudownym strzale z woleja. W oczach starszych ode mnie mężczyzn widziałem łzy. Sędzia doliczył jednak pięć minut i pod sam koniec doliczonego czasu podyktował karnego dla gospodarzy. Egipt znów odleciał. Trybuny szalały. Nie tylko mężczyźni, także mnóstwo kobiet - wcale nie zakwefionych. Salah zdobył decydującą bramkę i po tym co działo się dalej można by uznać, że w historii Egiptu znaczy tyle co Chufu, Chafre i Menkaure.

Reakcja publiczności była nieporównywalna z tym co dzieje się na meczach w Europie. Przy pierwszym golu Salaha wbiegło na murawę mnóstwo ludzi, którzy nie powinni tam być. Choćby... strażak (taki jakby go prosto od pożaru odciągnęli), który wbiegł żeby poklepać Saleha po policzku. A po drugiej bramce kiedy Salah bił z wdzięcznością czołem o murawę obok niego bili czołem również fotoreporterzy... Żeby było jasne: potem sędzia zarządził kontynuowanie gry.

- Może spotkamy się w jednej grupie? - zapytałem po spotkaniu jednego z autochtonów. - No to uważajcie - odparł ze śmiechem.

PS Po powrocie dowiedziałem się ze zdumieniem, że na meczu młodzieżówki z rówieśnikami z Białorusi na Stadionie Śląskim było prawie 30 tysięcy ludzi.

Halo, tu kosmos! Zapraszamy!

Archiwum